Dinamo incepe anul cu o victorie

CS DinamoStiri Dinamo

Echipa de baschet nu a avut parte de vacanta , campionatul se joaca la foc automat in aceasta perioada si baietii sunt angrenati intr-un nou turneu in Liga Nationala.

Dinamo a inceput acest turneu avand doua victorii si doua infrangeri, dar ar fi trebuit sa avem trei victorii, tinand cont de felul copilaresc in care am cedat cu Pitesti, cand am avut avans de 5 puncte cu 30 de secunde inainte de final.

Acum Dinamo evolueaza intr-un turneu in care formatia noastra are sanse de a obtine maxim de victorii. In aceasta seara echipa antrenata de Constantinides a intalnit pe CSM Focsani (2-5). Meciul a inceput prost pentru Dinamo, care a intrat mai greu in meci, la pauza mare fiind inregistrat un rezultat total surprinzator, 38-26 pentru adversari.

Probabil a fost o discutie mai dura la pauza mare si Dinamo a iesit mult mai determinata de la cabine, sfertul trei fiind adjudecat de formatia noastra cu 25-13. Urma sfertul 4, in care Dinamo avea sansa sa obtina un succes care sa ne aduca mai aproape de primele clasate. Dupa ce focsanenii s-au distantat din nou in sfartul sfertului, Dinamo a preluat controlul complet, cu o defensiva extrem de agresiva si artagoasa, baietii nostri au reusit sa se distanteze pe tabela cu 5 minute inainte de final, 68-58, gratie unor aruncari de mare efect din partea lui Armine Cane in special, care a fost in mare forma astazi.

Totusi, cei de la Focsani nu aveau de gand sa renunte la lupta atat de usor si au incercat sa reduca diferenta in cateva randuri, avand si ei cativa jucatori straini de calitate, precum Pesic, Sampson si Simeunovic. O problema pentru Dinamo au fost astazi aruncarile libere, procentaj foarte scazut pentru o echipa precum Dinamo, sub 50%. Din fericire, finalul de meci a fost gestionat foarte bine de Dinamo, care a fost extrem de agresiva in continuare in aparare si reusim o victorie importanta, 81-69 . Cei mai buni marcatori dinamovisti au fost Cane 23 , Armwood 12, Price 12, Abukar 11, Nasturescu 11. Ma bucur ca Nasturescu a avut o partida reusita, un jucator tanar, de perspectiva, care a avut ceva probleme cu accidentarile in trecut, stiu ce potential are ca point-guard, sper sa fie sezonul in care sa bifeze mult mai multe minute.

Pentru Dinamo urmeaza duelul cu Miercurea Ciuc de maine seara, de la ora 19:30. Turneul de la Craiova se incheie cu un duel impotriva formatiei gazda, vineri, de la ora 18:00. Toate meciurile sunt transmise pe canalul de Youtube al Federatiei Romane de Baschet.