Dinamo încearcă să dea lovitura la handbal

CS DinamoStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a câștigat în debutul la Champions League, o mare surpriză, dar echipa noastră are planuri mari pentru acest sezon.

Dinamo încearcă să dea lovitura pe piața transferurilor, după succesul cu Kielce din Liga Campionilor. Antrenorul Xavier Pascual nu este total mulțumit de mărimea și valoarea lotului, așa că își mai dorește întăriri.

Primul dintre ei este un fost elev, pe care l-a antrenat la Barcelona între 2012 și 2016 – Eduardo Gurbindo. Un inter dreapta de 33 de ani, ce măsoară 1,95 cm și care este legitimat în prezent la Vardar Skopje, conform Prosport.

După cinci ani de zile petrecuți la HBC Nantes, în Franța, Eduardo Gurbindo a devenit liber de contract și a semnat cu formația RK Vardar Skopje din Macedonia de Nord. Acesta nu a fost folosit, miercuri, în partida de Liga Campionilor contra celor Elverum, scor 27-27, și sunt mari șanse să ajungă în România. Potrivit publicației Marca, Eduardo Gurbindo este dorit cu orice preț de conaționalul său, Xavier Pascual, iar clubul Dinamo este chiar dispus să plătească o sumă de bani în schimbul jucătorului iberic. Cu toate acestea, se pare că prima ofertă nu satisface pretențiile clubului din Macedonia de Nord.

Antrenorul celor de la Vardar, Veselin Vujovic a declarat că transferul handbalistului depinde foarte multe de președintele clubului, Mihajlo Mihajlovski, cel care a preluat echipa în acest sezon, de la rusul Sergei Samsonenko.

Eduardo Gurbindo a evoluat în cariera sa la Portland San Antonio, CH Torrevieja, Valladolid, Barcelona, Nantes, iar acum Vardar Skopje. Are 122 de meciuri și 167 de goluri în naționala Spaniei, alături de care are un bronz olimpic, un bronz mondial, plus un aur, un argint și un bronz european.

Pentru Dinamo, urmează deplasarea din Franța, de pe terenul ce lor de la PSG, de joi, 23 septembrie, ora 21:45.

loading...

Lasă un răspuns