DINAMO in FINAL FOUR! Toate detaliile inainte de partida din semifinale cu Oradea

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo debuteaza astazi in Final Four-ul Cupei Romaniei de la Cluj, a doua prezenta consecutiva pentru echipa de baschet in aceasta faza a competitiei.

Dinamo este in mare forma in acest sezon, inainte de calificarea in grupa rosie in Liga Nationala, baietii antrenati de Tudor Costescu reusisera din nou calificarea in Final Four-ul Cupei Romaniei.

Pentru a ajunge in semifinale, Dinamo a invins prima data in optimi pe CSM Medias, am cedat cu 79-84 in deplasare, apoi victorie convingatoare pe teren propriu, 105-76 in sala Dinamo. In sferturi am intalnit rivalii de la Steaua si echipa noastra a castigat la capatul unei duble manse spectaculoase. In tur, am pierdut la 5 puncte diferenta, 78-83, dar am intors rezultatul in sala Dinamo, in fata unui public numeros, 78-69.

Astfel, pentru al doilea an consecutiv Dinamo este prezenta in Final Four. Anul trecut baietii nostri au fost invinsi la limita de BCU Sibiu, care ulterior a si castigat trofeul in finala chiar cu adversara noastra de astazi, CSM Oradea. Insa fata de anul trecut, eu observ un progres considerabil al echipei noastre. Fata de anul trecut, a fost pastrat doar Ousmane Barro dintre jucatorii straini si putem remarca plusul adus de jucatori precum Mladen Jeremic, Tony Gugino, Armin Cane, Javon Masters si nu in ultimul rand, Andrija Milutinovic. De aceea suntem in primele 6 din campionat si ne batem de la egal la egal cu oricare dintre primele clasate.

Am demonstrat acest lucru pe tot parcursul sezonului si sa nu uitam chiar ultimele meciuri din grupa rosie. Dinamo a pierdut la limita partidele cu UBT si CSM Oradea, principalele candidate la castigarea titlului. La mijlocul saptamanii am invins pe teren propriu pe BC Sibiu, 79-78 si astfel ne-am apropiat de locul 4. De cealalta parte, Oradea vine dupa un meci greu in FIBA Europe Cup, au pierdut in Belarus cu Tsmoki Minsk, dupa ce revenisera in prealabil de la -17, insa au pierdut in prelungiri de o maniera dramatica, fiind eliminati din competitie. Poate va conta si acest aspect. In campionat insa sunt pe primul loc, cu 14-2 la general si isi propun sa razbune infrangerea de anul trecut. Dinamo insa nu se teme de Oradea, am pierdut in deplasare acum o saptamana, 73-69, un meci pe care il puteam castiga pe final, insa ne-a lipsit experinta. Ne putem bate cu ei de la egal la egal si acum se va juca pe teren neutru.

Dinamo nu se poate baza din pacate pe Marcu Badiu, accidentat, insa Andrei Calenic, Anton Diaconescu si Mihnea Andrei au progresat serios in ultimele luni si sunt solutii viabile, un plus pentru Dinamo la acest capitol fata de oradeni, care au doar doua solutii pentru jucatorii romani, Tudor Fometescu si Edi Petrescu. In ultimul meci de campionat, Mihnea Andrei a marcat 14 puncte.

Nu va fi usor, insa sunt convins ca Dinamo poate produce surpriza, meciul va putea fi urmarit in direct la Digisport 3, incepand cu ora 15:15! Fanii dinamovisti din Cluj pot urmari live echipe in sala Horia Demian!

„Ar fi foarte important pentru noi, pentru Dinamo. Echipa a castigat mai demult acest trofeu, insa situatia s-a schimbat si daca am reusi sa castigam Cupa Romaniei, probabil ar fi una dintre cele mai frumoase experiente din cariera fiecaruia dintre noi. Ar fi urias!

E un joc de echipa. Nu exista un jucator care sa poata sa obtina victoria de unul singur. Sper ca fanii din Cluj sa ne sustina pentru ca rivalitatea dintre Cluj si Oradea este uriasa. Sper sa vina sa o sustina pe Dinamo. E o sala frumoasa, am multe amintiri aici si stiu ca atmosfera e excelenta. Ma bucur sa fiu inapoi in sala aceasta.” a declarat Ousmane Barro pentru baschet.ro

loading...

Lasă un răspuns