AcasăStiri DinamoDINAMO ÎN DOLIU. Precizări

DINAMO ÎN DOLIU. Precizări

FC Dinamo București transmite condoleanțe familiei regretatului Patrick Ekeng și își manifestă tot sprijinul în aceste momente cumplite.

În ceea ce privește speculațiile vehiculate în ultimele ore, legate de calitatea serviciilor de ambulanță pe care clubul nostru, în calitate de organizator, le-a contractat pentru desfășurarea meciului FC Dinamo București – FC Viitorul, facem următoarele clarificări importante pentru opinia publică.

 

FC Dinamo București a asigurat nu doar minimum necesar de ambulanțe (două), conform regulamentelor competiționale, ci a contractat trei ambulanțe pentru acest meci.

 

Aceste ambulanțe au fost dotate corespunzător pentru intervențiile în regim de urgență, potrivit reprezentanților serviciului de ambulanță contractat. Acest fapt a fost confirmat la ședința tehnică de dinaintea partidei în cadrul raportului de organizare a jocului.

 

Legat de intervenția medicală, nu putem comenta mai mult decât ceea ce transmite medicul echipei, Liviu Bătineanu: „Jucătorul s-a prăbușit pe teren. Am intrat imediat, fără a mai aștepta permisiunea arbitrului, și am început primele manevre de resuscitare. Am controlat și eliberat căile aeriene superioare. Jucătorul avea puls și respira. S-a solicitat ambulanța, care a hotărât transportarea în serviciul de urgență. În timpul transportului, care a durat aproximativ două minute, s-a început masajul cardiac extern deoarece jucătorul a făcut stop cardio-respirator. Imediat a fost preluat de serviciul de urgență, care a început manevrele de resuscitare. Precizez că jucătorul a efectuat vizita medicală în data de 12 ianuarie 2016 la Institutul Național de Medică Sportivă. Fiind jucător nou cooptat în lotul nostru, investigațiile medicale au fost completate, față de cele standard prevăzute de regulamente, la o altă clinică, prin efectuarea unui examen de ecocardiografie. În urma examinărilor, jucătorul a fost declarat apt pentru antrenamente și competiții”.

Acestea fiind lămurite, rugăm reprezentanții mass-media să respecte doliul prin care trece Dinamo în aceste momente și să încerce să evite speculațiile până la finalizarea anchetei.
Mulțumim pentru înțelegere!

FC DINAMO BUCUREȘTI

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare