DINAMO in CHAMPIONS LEAGUE! Prezentarea adversarilor

CS DinamoEditorial

Scris de:

Dinamo va participa din toamna din nou in grupele Velux Champions League. 

Este a patra participare consecutiva si Dinamo a devenit o obisnuita a aceste competitii. Daca in primele doua participari, rezultatele nu au fost cele mai bune, mai ales in a doua, inca ne obisnuiam cu aerul tare al acestei competitii, Dinamo a scris istorie anul trecut. O calificare istorica in faza urmatoare si am fost la un singur pas de a ajunge in optimile de finala. Sala Dinamo a devenit o fortareata, formatia noastra avand in faza grupelor punctaj maxim. Asta pentru ca meci de meci, fanii dinamovisti au creat o atmosfera de vis pentru jucatorii nostri, de cosmar pentru adversari. 

Dinamo a castigat din nou titlul de campioana, de o maniera categorica in finala cu Dobrogea Sud, dar din toamna reincep emotiile celei mai importante competitii. Ieri la Viena a avut loc tragerea la sorti pentru grupe. Dinamo a fost repartizata in prima urna valorica din zona grupelor C si D, o mare onoare si o confirmare a faptului ca echipa noastra si-a construit un nume in Europa. 

Dinamo a fost repartizata in grupa D si vom intalni urmatorii adversari. Voi face o scurta prezentare a echipelor pe care le vom intalni incepand cu jumatatea lunii septembrie.  

GRUPA D
Dinamo
Chekovskie Medvedi (Rusia)
Kadetten (Elveția)
Kristianstad (Suedia)
Wisla Plock (Polonia)
GOG (Danemarca)

Chekovskie Medvedi: Incepand cu anul 2002, Chekovskie Medvedi a castigat an de an titlul in Super Liga. De altfel, Chekovskie Medvedi a inlocuit defuncta CSKA Moscova. O prezenta constanta in grupele CL, dar desi ne-am gandi ca dispun de un buget considerabil, rusii au o alta abordare. In sezoanele anterioare, au mers pe mana jucatorilor rusi, in sezonul 2017/2018 au avut un lot format 100% din jucatori rusi. Au fost in grupa C in sezonul trecut si au terminat pe locul 4, cu 4 victorii si 6 infrangeri, mult in spatele lui Sporting, Tatran Presov si Silkeborg.

Un progres fata de ultimele editii, cand au fost mult mai slabi, au un lot destul de tanar si in mod normal vor fi o nuca destul de tare, nu indeajuns pentru a emite pretentii la calificare, dar cu siguranta deplasarea in Rusia nu va fi facila, fiind vorba si de o distanta considerabila. Trebuie tinut cont ca au reusit o dubla victorie cu slovacii de la Tatran si au pierdut acasa la un singur gol diferenta cu Sporting. 

Kadetten: Kadetten este o echipa pe care o cunoastem, am intalnit si acum doua sezoane in grupele CL si a fost de altfel singura echipa in fata careia am obtinut puncte in acea editie. Sajad Esteki a marcat in ultima secunda de joc dintr-o aruncare de la 9 metri. Anul trecut nu au fost in grupele CL, asta pentru ca Wacker Thun a castigat titlul in 2018. Cei de la Wacker au fost in grupa cu noi, dar Kadetten a obtinut din nou titlul in Elvetia. Au o echipa experimentata, au confirmat 3 transferuri pentru noul sezon, doi jucatori spanioli si un elvetian. Vin dupa o pauza in care nu au evoluat nici in grupele Cupei EHF, ramane de vazut daca vor putea emite pretentii la calificare. 

Kristianstad: Este un club puternic suedez, o obisnuita a grupelor CL, evoluand pana in sezonul trecut in grupele principale. Au avut o serie de 3 titluri consecutive, serie intrerupta de Savehof in stagiunea trecuta. Au “retrogradat” in zona grupelor C si D, dar se anunta inca de pe acum o contracandidata serioasa la calificare. Anul trecut au terminat pe ultimul loc in grupa lor din CL, cu 5 victorii, invingand insa pe Veszprem pe teren propriu si pe Montpellier in deplasare. Stim bine ca stilul nordic de joc este unul care ne pune probleme, va fi si aici o deplasare complicate. Meciurile de pe teren propriu le desfasoara intr-o sala ce poate gazdui 5200 de fani. 

Wisla Plock: O alta echipa ce nu are nevoie de foarte multe prezentari. Polonezii au fost in grupa cu noi in stagiunea trecuta si au terminat pe locul secund, insa isi anunta si acum candidatura la calificare. O formatie pe care am reusit-o sa invingem acasa, intr-un meci fabulos facut de baietii nostri, in deplasare am pierdut greu. Wisla a terminat pe locul 2 in campionat in spatele lui Kielce, de aceea au fost atat de jos in urne, o echipa ce de altfel a ajuns pana in optimi anul trecut, reusind o “remontada” fantastica cu Silkeborg, au intors un deficit de -10 goluri in repriza a doua din mansa retur, chiar in deplasare. In optimi au fost invinsi de Szeged, 36-45 la general. 

GOG: O echipa mai putin cunoscuta, dar acum un deceniu, danezii de la GOG reprezentau o forta a campionatului danez. De 7 ori campioni ai Danemarciei, au avut momente grele, in care au ajuns si in faliment, dar revin acum in elita handbalului european. Au pierdut finala cu Aalborg, dar revin in Champions League dupa o lunga pauza. Au invins in drumul lor in play-off pe Skjern. Ultima lor participare in grupele CL a fost in sezonul 2008/2009. O necunoscuta aceasta formatie. 

Nu poti sa spui ca esti repartizat intr-o grupa usoara sau grea cand vine vorba de o asemenea competitie, intalnim adversari de calibru, dar ecuatia calificarii este cam asa, castigi tot acasa si incerci sa vii cu cat mai multe puncte din deplasare. Dinamo are acum mai multe atuuri, avem experienta de partea noastra, suntem o echipa mai omogena, nu am schimbat atat de multi jucatori, la fel ca in stagiunea anterioara. Nu va fi usor, dar Dinamo poate repeta performanta din sezonul trecut, asa cum si fanii dinamovisti pot repeta momentele de vis  cu care ne-am obisnuit. 

loading...

Lasă un răspuns