Dinamo-Iasi: Evolutie fricoasa, scapam victoria si ramanem la retrogradare

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo si Iasi s-au intalnit in aceasta seara in Stefan cel Mare intr-un adevarat derby pentru supravietuire in Liga I.

Cele doua echipe erau vecine de clasament inainte de acest meci, cu 21, respectiv 20 de puncte, dar Dinamo avea si 2 meciuri mai putin disputate, in cazul unei victorii, echipa noastra putea sa treaca peste oaspetii din aceasta seara si sa ii dea o lovitura grea lui Rednic in lupta pentru supravietuire. Mihalcea spera sa obtina prima victorie in Stefan cel Mare, dupa succesul de runda trecuta de la Clinceni.

Dinamo a inceput excelent meciul cu Iasi, in minutul 2 echipa noastra putea deschide scorul, dupa o combinatie frumoasa la marginea careului iesean si Mihaiu putea marca din interiorul careului, dar a lovit transversala. Un prim semnal de alarma, dar pana la urma in minutul 10, Dinamo a deschis scorul dupa o lovitura de pedeapsa obtinuta de Sorescu, acelasi jucator a executat fara emotii si Dinamo avea 1-0. Primul meci din play-out in care Dinamo era in avantaj pe teren propriu.

Dupa golul marcat, Dinamo a facut un pas in spate si iesenii au iesit la joc. Echipa lui Rednic si-a creat cateva ocazii, din nou defensiva noastra a parut destul de fragila. Dar Dinamo a reusit sa faca fata presiunii si in a doua parte a primei reprize, echipa noastra a preluat controlul.

Neicutescu si Mihaiu au incercat cateva suturi de la distanta, dar acestea nu au creat pericol la poarta adversa. Pe final de repriza, Dinamo a cedat total initiativa iesenilor, care nu au reusit sa mai creeze pericol la poarta noastra, dar Luckassen era mereu un pericol constant la poarta noastra. In zona lui Bourama, fundasul central iesean, era o „paine” de mancat, dar in afara de Fabbrini, care a fost singurul mijlocas activ, nu am reusit sa tinem de minge, foarte lent si previzibil atacul nostru.

Tocmai de aceea Mihalcea a schimbat la pauza, Popa a intrat in locul lui Montini, modest si de aceasta data italianul, care a avut o actiune buna la bara lui Mihaiu, dar cam atat, fara realizari, doar un cartonas galben incasat in startul reprizei. Primele 10 minute din repriza a doua au fost foarte modeste, un joc foarte fragmentat, dar Rednic a decis sa riste si sa il trimita in teren pe Omoh, practic sa joace cu doua varfuri de careu, Omoh si Luckassen. Cu greu se poate numi fotbal ce a fost in Stefan cel Mare in primele 15 minute din repriza secunda, Dinamo a cam renuntat la orice tentativa de joc ofensiv, a preferat sa joace la asteptare.

Straton a avut o interventie excelenta, Omoh l-a batut in duelul aerian pe Puljic, dar din fericire Straton a fost la post. Mihalcea a decis sa umble si el, Sin si Lazar au intrat, Mihaiu si Fabbrini au iesit din teren. Practic Dinamo ii avea in atac pe Lazar, Popa si Sin. Total de neasteptat, Neicutescu a creat o faza de unul singur, a sutat din interior de la peste 20 de metri, dar mingea s-a oprit in transversala. Imediat dupa ratare, Neicutescu i-a lasat locul in teren lui Moldoveanu.

Rednic l-a trimis in atac in minutul 70 si pe Andrei Cristea, 3 atacanti pentru Iasi in ultimele 20 de minute de joc. Popa a castigat o minge in marginea terenului, a scapat singur cu Axinte, dar a tras direct in portar dintr-o pozitie excelenta, Popa ramane un monument de ineficienta. Iesenii au avut o reactie, Omoh a sutat puternic de la distanta, dar mingea deviata s-a dus in corner, iesenii au atacat cu toti jucatorii, minute de asediu la poarta noastra. Moldoveanu a avut sansa unui contraatac, dar a preferat sa fie egoist si sa nu paseze si mingea a fost pierduta total aiurea. In minutul 80, Mihalcea a efectuat si ultima schimbare, Serban a intrat in locul lui Rauta. Chiar Serban a fost aproape de 2-0, cu o lovitura de cap, singur in careu, Serban a trimis pe langa.

Acelasi Serban a facut o eroare grava, a respins nepermis in centru, Skovajsa a intervenit ca un bivol la un sut al lui Iriondo si s-a dictat penalty. Cristea a facut 1-1 si Dinamo rateaza victoria, dupa ce ne-am aparat aproape o repriza intreaga. Ramanem cu 21 de puncte si meciul cu Chindia deja devine crucial, daca nu castigam, suntem aproape condamnati.

loading...

Lasă un răspuns