AcasăEditorialDINAMO-Iasi: Avem primul 11 trimis de Kopic!

DINAMO-Iasi: Avem primul 11 trimis de Kopic!

Dinamo o întâlnește pe Poli Iași în această după-amiază pe stadionul ,,Arcul de Triumf” din capitală, într-o adevărată finală pentru retrogradare.

S-a discutat de la început despre importanța fiecărui duel din play-out, că sunt 9 finale, dar acum situația chiar a devenit dramatică. Pentru Dinamo, urmează meciuri de totul sau nimic și echipa noastră este condamnată să învingă, mai ales pe teren propriu. După startul foarte prost din play-out, cu un singur punct obținut în primele 3 etape, Dinamo a epuizat rezervele de rezultate proaste, în special pe teren propriu.

Acolo unde totuși în 2024 ne-am simțit foarte bine și sunt speranțe ca seria să continue. Doar o înfrângere au suferit roş-albii în precedentele şase meciuri disputate în campionat pe teren propriu, 1-2 cu Rapid (27 ianuarie 2024), în rest au patru victorii şi o remiză.

Trei succese, cinci rezultate de egalitate şi nouă partide pierdute este palmaresul înregistrat de moldoveni în ediţia curentă din postura de vizitatori.

Dinamo a arătat destul de rău în ultima vreme, în special în ceea ce privește jocul ofensiv. Cu un singur gol marcat în play-out, Dinamo continuă problemele în ceea ce privește exprimarea ofensivă. Sunt multiple cauze, mijlocul nu mai arată la fel de bine, ducem parcă prea puțini jucători în treimea adversă, lucru recunoscut și de către antrenorul dinamovist, teama în fața porții, dar scuzele trebuie să se transforme treptat în soluții.

Zeljko Kopic era extrem de apreciat acum o lună de zile, corul criticilor s-a mărit treptat, astfel că un succes este necesar pentru toate părțile implicate.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 23 de ori, de nouă ori au câştigat bucureştenii, de şapte ori s-au impus ieşenii, iar alte şapte partide s-au terminat la egalitate. Gruparea moldavă este fără victorie pe terenul dinamoviştilor, palmaresul acestora cuprinzând doar patru remize în 11 deplasări.

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE ZELJKO KOPIC:

Golubovic– Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Pavicic, Gnahore, Amzar – Abdallah, Gregorio, D. Politic

Rezerve: Railean, Selmani, Iglesias, Bordusanu, Neagu, Bani , Grigore, A.Irmia, Edgar Ie, Milanov, Costin.

 

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare