AcasăEditorialDINAMO-Hermannstadt: Am predat lanterna rosie!

DINAMO-Hermannstadt: Am predat lanterna rosie!

Dinamo a intalnit astazi echipa din Sibiu, intr-un meci in care speram ca alb-rosii sa arate o alta imagine comparand cu ultimele partide.

Piscitelli- Ciobotariu, Klimavicius, Popescu, Corbu- Filip, Nistor, Fabbrini – Sorescu, Neicutescu, Montini, a fost primul 11 trimis in teren de Uhrin azi. Fabbrini nu are parte de perioada de adaptare, a fost aruncat din prima la lupta. Prima mare ocazie a venit la poarta noastra, Piscitelli aparand incredibil dupa o centrare venita din stanga apararii noastre.

A venit golul pentru Dinamo, minutul 18 si Dinamo inscrie din faza fixa, un corner batut perfect de Nistor si Ciobotariu reuseste sa deschida scorul. Primul gol al sezonului pentru Denis.

Popescu are o interventie buna in minuul 20, dupa ce Denis a fos depasit usor un dreapta, dar tot el era sa isi dea autogol in minutul 21, cand a respins putin peste poarta noastra. Piscitelli a mai fost intrebuintat in doua randuri in prima repriza si Dinamo incheie cu avantaj minim prima parte, dar trebuie sa recunoastem faptul ca sibienii au fost mai periculosi decat noi.

Repriza a doua a inceput prost pentru echipa noastra, Mihai Popescu a comis un penalty in minutul 55, dar Piscitelli, in mare forma astazi, a aparat penalty-ul executat de Caiado. Suporterii de la T1 au aplaudat frenetic interventia portarului italian, care pare sa fie inger pazitor pentru defensiva noastra. Insa urmau 30 de minute de foc, Dinamo preferand sa fie dominata si sa iasa pe contraatac, dar nu prea ne-a iesit nimic in acest sens.

Asa cum sibienii au beneficiat de o lovitura de pedeapsa, in minutul 64 Daniel Popa a reusit sa profite de eroarea din defensiva lui Hermannstadt si Nistor a facut 2-0, pentru a mai linisti putin apele. La acest scor, Dinamo ii preda „onoarea” ultimului loc lui Fcsb. Dupa golul incasat, parca si oaspetii au renuntat la lupta si a fost o lupta surda la mijlocul terenului cateva minute bune.

Desi a venit de putin timp la Dinamo, se vede ca Fabbrini este jucator de clasa, are control excelent al balonului si pare a fi cam singurul capabil sa dribleze din echipa noastra, e clar ca usor, usor jocul nostru va depinde de italian.

Dinamo a profitat de faptul ca Hermannstadt a renuntat la lupta si Klimavicius a dus scorul la 3-0 dupa o noua centrare excelenta, venita de aceasta data de la Sorescu. Poate si pentru Klimavicius va fi un nou inceput, lituanianul neavand un start prea bun de campionat. In sfarsit, motive de bucurie si in Stefan cel Mare, fanii dinamovisti savurand din plin acest succes, care ne permite sa iesim de pe locurile de retrogradare si sa ne uitam usor, usor spre partea mai superioara a clasamentului.

In minutul 84, Fabbrini i-a lasat locul in teren lui Kevin Bru, iar italianul a fost aplaudat la scena deschisa. Un debut bun pentru Diego, mai ales ca a fost si victorie pentru Dinamo. O premiera si pentru Dinamo in acest sezon, primul meci fara gol primit, semn ca se pot imbunatati lucrurile odata cu venirea lui Uhrin. Dinamo castiga si ne putem bucura in aceasta seara!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare