AcasăCS DinamoDINAMO-GOG: Saeid imperial+Bannour in forma mare=VICTORIE!!

DINAMO-GOG: Saeid imperial+Bannour in forma mare=VICTORIE!!

Dinamo a disputat in aceasta seara o partida extrem de importanta din grupele Champions League, impotriva unei contracandidate la ocuparea unuia dintre primele doua locuri, GOG.

Danezii erau lideri inainte de acest meci, cu punctaj maxim si veneau in sala Dinamo cu gandul ca vor pleca si de aici cu toate punctele puse in joc, asa cum s-a intamplat si la Kristianstad. Dar sala Dinamo este un loc din care putine echipe se pot lauda ca au plecat cu puncte din sala noastra.

Constantin Stefan a trimis in teren pe faza de atac pe Bannour, Alouini si Kuduz la linia de 9 metri, Gavriloaia si Asoltanei pe extreme, Shebib pivot. Bineinteles, in poarta am inceput cu Saeid.Inceput alert de meci, in care cele doua echipe au marcat la foc automat, 4-3 in minutul 5. Dar si-a intrat si Saeid in mana, avand doua interventii spectaculoase, ce au ridicat nivelul decibelilor. In minutul 8, a aparat si o aruncare de la 7 metri, in forma si in aceasta seara.

Asa cum ne-am obisnuit de fiecare data la meciurile din Champions League, in sala Dinamo a fost o atmosfera incendiara. Aproximativ 2000 de fani au creat o atmosfera de vis in sala Dinamo, PCH fiind din nou la datorie.

Bannour a inceput si el meciul foarte bine, asa cum spuneam si inainte in avancronica, pentru a trece de danezi, ne trebuie un Bannour in forma. El a marcat in primele 10 minute 3 goluri, dar si Alouini a fost activ pe ambele faze, tot cu 3 goluri. In minutul 10, Dinamo avea un avans de 3 goluri, 7-4.

Dinamo a avut prima eliminare in minutul 11, Alouini a fost sanctionat, dar Gavriloaia a marcat primul gol din extrema. Per total, am gestionat bine momentele de inferioritate, primind un gol si marcand unul. Dar danezii si-au intrat in mana si au ajuns la un singur gol, 8-7 in minutul 15.

Au urmat 2 minute in care nu s-a marcat deloc, atat noi, dar si danezii au ratat din aruncari de la 9 metri. Bannour, fara greseala in primele minute, a inceput sa rateze. Din pacate, erorile din atac au dus la situatia ca in minutul 18 danezii sa ne egaleze la 8. Shebib a readus-o pe Dinamo in atac, dupa o faza de pivot veritabil.

In minutul 20 a fost introdus in teren si Nantes Campos. Brazilianul si-a facut simtita prezenta, pasand superb pentru Asoltanei, venit pe pozitie de pivot si astfel Dinamo refacea diferenta de 2 goluri, 10-8 in minutul 20. Tot el a marcat si pe contraatac dupa o pasa a lui Shebib. Nantes a fost mult mai eficient decat Kuduz si tot brazilianul a marcat pentru 12-9, moment in care antrenorul  danezilor, Krickau Nicolej, a cerut time-out.

Pe final de repriza s-a trezit si Bannour care a marcat doua goluri consecutiv, unul dintr-o aeriana care a ridicat toata sala in picioare. In minutul 27, Dinamo a refacut cea mai mare diferenta, de patru goluri, 15-11.

Dinamo a avut un final de repriza fantastic si am intrat la cabine cu o diferenta de 5 goluri, 17-12. Bannour cu 6 goluri, Alouini cu 4 si Nantes cu 3 au fost principalii marcatori, dar Saeid a fost imperial, la fel ca toata defensiva noastra. Din 27 de aruncari, doar 12 si-au gasit tinta, asta spune multe despre forta defensiva a lui Dinamo.

REPRIZA A DOUA: 

Dinamo a continuat sa joace bine si in startul reprizei secunde si am rezistat destul de bine, am mentinut diferenta de 5 goluri, 21-16 in minutul 6. Bannour avea pana in acel moment deja 7 goluri marcate, din 11 aruncari. Un moment important a fost in minutul 37, Savenco a fost eliminat si danezii au beneficiat de o aruncare de la 7 metri din care au marcat si scorul devenea 21-17. Dinamo a gestionat destul de bine momentul de inferioritate, desi am fi putut mari diferenta la 6 goluri, dar Asoltanei a ratat pe contraatac si danezii au punctat ei. La faza imediat urmatoare, am reusit noi sa obtinem o eliminare in tabara oaspetilor si dupa doua goluri consecutive, am marit diferenta la 6 goluri, 24-18 in minutul 40.

Trebuie sa remarca inca o data atmosfera fantastica din sala Dinamo de la meciurile din Champions League, este cu adevarat o experienta incredibila, cred ca in curand sala Dinamo va deveni neincapatoare la aceste partide. 

Dinamo nu a ridicat piciorul de pe pedala de acceleratie si am mentinut in continuare o diferenta linistitoare, 27-22 in minutul 45, urma ultimul sfert de ora, care speram sa fie lipsit de emotii. Show-ul ofensiv a continuat, iar cu 10 minute inainte de final, Dinamo avea 6 goluri avans, 30-24. Atacul a functionat la parametri maximi astazi, cel mai bun meci al sezonului pentru echipa noastra, in conditiile in care Vrankovic si Jamali inca nu pot fi folositi. In minutul 51, Bannour a marcat pentru 31-24, fiind si cel de-al zecea reusita pentru interul tunisian.

Dinamo se impune pana la urma fara emotii intr-un meci considerat foarte greu, chiar mai convingator ne-am impus decat in partida cu Kristianstad, desi danezii sunt mai valorosi decat suedezii. Insa asa cum am spus si mai sus, este cel mai bun meci al sezonului facut de Dinamo! SCOR FINAL: 35-28!!

11 goluri a marcat Bannour, Kuduz si Alouini au avut cate 5 si Nantes 4

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare