AcasăCS DinamoDinamo Gaz Metan: Si-au revenit terrierii!

Dinamo Gaz Metan: Si-au revenit terrierii!

Dinamo s-a descatusat, cam asa as putea descrie evolutia din aceasta seara a echipei noastre. Parca nereusitele din ultimele meciuri au fost lasate deoparte si Dinamo a jucat baschet de placere, asa cum ar trebui sa o faca la fiecare partida. Rezultat final 94-58, un meci foarte solid de la un capat la celalalt si suntem cu un pas mai aproape de play-off.

Cele patru infrangeri din grupa 7-12 atarnau greu si ne regaseam in postura de a putea pierde un loc de play-off, pozitie pentru care am luptat intreg sezonul. Todorov a constientizat pericolul si a pregatit foarte serios acest meci, s-a simtit acest lucru. Inca de la inceput, ai nostri au fost la conducere si treptat diferenta pe tabela s-a marit. M-am bucurat sa vad jucatori care poate nu au avut prestatii din cele mai bune in aceasta perioada, ca au fost mult mai eficienti si per total angrenajul a functionat. Simt ca jucatorii formeaza o familie in adevaratul sens al cuvantului si Dinamo poate fi o surpriza placuta la finalul sezonului.

Revenind la joc, astazi aruncarile de la 3 puncte au redevenit punctul forte. Karolis Babkauskas a fost de neoprit astazi, a avut 5 reusite din 6, absolut remarcabil, la 2 puncte a avut procentaj de 100%. Daca mai aduni 7 recuperari si 5 assisturi, ajungi la un indice de eficienta de 32, cel mai mare din acest sezon cred de la Dinamo. Pe Marinov l-am criticat pentru evolutia din partidele anterioare, dar astazi a fost mult mai eficient, 3/4 la 2 puncte si o aruncare de la 3 puncte reusita. A jucat mai putin astazi, Todorov profitand de diferenta de scor de pe tabela, pentru a mai rula si alti jucatori, spre exemplu foarte tanarul si talentatul Radu Virna a evoluat 10 minute. Dupa foarte multa vreme, am avut 6 jucatori care au fost in double digit: Babkauskas, Sutalo, Sulovic, Balaban, Marinov si Dahlman. Personal, mi-a placut multe evolutia lui Darko, a inceput sa devina om de baza si astazia si inceput in primul 5.

Un succes care sper ca a avut darul sa linisteasca apele la echipa, jucatorii sa fie mult mai linistiti si sa joace la fel de dezinvolt si in urmatoarele dispute. Sper ca pana la meciul cu Timisoara, de pe 30 martie, sala Dinamo sa primeasca din nou suporteri si noi sa ne bucuram din nou alaturi de terrieri, familia Dinamo sa fie reintregita

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare