Dinamo-Flensburg: Pur și simplu mai buni decât noi!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a întâlnit în această seară în sala Dinamo pe Flensburg, într-un meci crucial pentru echipa noastră, în perspectiva luptei pentru calificarea în faza următoare a competiției.
Înfrângerea din tur cu 37-30 ne-a demonstrat faptul că nemții sunt în revenire de formă după un start dezastruos în grupa noastră, obținând două victorii consecutive. Însă datele problemei s-au schimbat puțin inainte de fluierul de start, deoarece tot staff-ul trupei germane a rămas în Germania, fiind infectați cu COVID-19. Totodată și 3 jucători au fost în aceeași situație, dar numele lor nu a fost dezvăluit înainte de startul meciului. În afară de cei doi portari, nemții au avut doar 10 jucători.

Chiar și în aceste condiții, ne aștepta un meci foarte greu, pentru că lui Dinamo ii lipsea cel mai important jucător: PCH!
Din nou, un meci disputat fără spectatori, un meci care în mod normal s-ar fi disputat cu o sală plină, care ar fi creat o atmosferă precum în partida cu Kielce din runda inaugurală, când Dinamo a produs una din cele mai mari surprize ale stagiunii, învingând una din favoritele la trofeu.

Organizatori, rude și presa au avut acces la meci, dar sperăm că Dinamo să obțină o victorie atât de importantă. Chiar dacă Xavi Pascual spune că este incredibil că ajungem să ne batem cu o astfel de echipă pentru calificare, totuși atât el, cât și jucătorii,cu siguranță își doresc în sinea lor o calificare în faza următoare.

A fost un start cu foarte multe goluri, ritmul infernal al nemților ne-a pus probleme, multe acțiuni în viteză, în minutul 10 tabela indica 6-4 pentru Flensburg, dar Ghedbane își trecuse în cont câteva intervenții spectaculoase.
După un start mai bun al nemților, intervențiile excelente din partea lui Ghedbane și atenția sporită la acțiunile noastre ofensive ne-au adus în avantaj la jumătatea primei reprize, 9-7. Era interesant de văzut dacă nemții puteau să ducă ritmul unui meci de Champions League având atât de puțini oameni pe bancă.

Dinamo a avut în câteva rânduri șansă să mențină diferența de 2 goluri, dar o aeriană a fost anulată și pe contraatac am fost taxați rapid, astfel că în minutul 20 era egalitate, 10-10. Meci greu pentru Dinamo împotriva vicecampioanei.

S-a mers cap la cap toată repriza, niciuna din echipe nu a reușit să se distanțeze, extrem de echilibrat duelul, părea că orice rezultat este posibil, dar am fost totuși atenționați de ceea ce s-a întâmplat în urmă cu o săptămână, când după 14-14 la pauză, nemții ne-au pus la respect. Acum jucam în sala Dinamo.

A fost egal și acum, dar nu 14-14, a fost 13-13 la pauză, incredibil de echilibrat meciul.

Dinamo putea să treacă în avantaj în repriza a doua, însă din păcate am ratat niște oportunități incredibile și în minutul 40, nemții aveau 17-15, doar două goluri marcate în 10 minute de Dinamo, în care am avut și ratări de la 7 metri, ratări 1 contra 1. A urmat și o cădere a băieților noștri, care nu se regăseau și nemții ne pedepseau la orice acțiune, 19-15 în minutul 43. Xavi a cerut time-out, în încercarea de a schimba ceva în jocul alor noștri. Din păcate, am ajuns la jumătatea reprizei secunde și am rămas tot cu 2 goluri marcate, ireal de puțin.

Toată linia de 9 metri a fost de nerecunoscut, Xavi Pascual l-a încercat și pe Racotea, dar fără succes. 21-15 în minutul 46 și totul părea încheiat. Am avut o mică șansă să ne apropiem la 22-18 la un contraatac purtat de Alex Pascual, dar Buric a închis efectiv poarta în repriza a doua. Greu de conceput cât de puține goluri am marcat în partea a doua, să ai 4 goluri în 20 de minute, e o contraperformanță.

Flensburg se impune din nou după ce la pauză a fost egalitate, scorul final: 20-28 . Greu de remarcat cineva  după meciul de astăzi.

16 intervenții a avut portarul Buric, procentaj de aproape 50% 

Pur și simplu Flensburg a fost mult mai bună decât noi astăzi, trebuie să ne recunoaștem învinși de o echipă extrem de puternică, care poate avea un cuvânt greu de spus în fazele superioare ale competiției. Noi trebuie să ne luptăm până la final, să câștigăm experiență de la un meci la altul, e clar că anul acesta e greu de crezut că putem emite pretenții la calificare.

loading...

Lasă un răspuns