miercuri, iulie 17, 2024
AcasăEditorialDINAMO-Fcsb: Va dati seama ca ne-am CALIFICAT!

DINAMO-Fcsb: Va dati seama ca ne-am CALIFICAT!

Dinamo a intalnit in aceasta seara pe Fcsb, in optimile de finala ale Cupei Romaniei, un meci in care baietii nostri cautau calificarea in faza urmatoare.

Gane a trimis in teren un prim 11 ofensiv, tot cu doi atacanti, cu Nemec si Magaye in avanposturi, Fabbrini si Nepomuceno in benzi, iar Anton si Rauta aveau misiunea de a rupe atacurile adverse. Gane a schimbat fata de meciul din campionat, cand i-a folosit pe Bejan si Puljic in centru, de aceasta data Ehmann a intrat in locul lui Bejan, in vreme ce Filip si Sorescu au fost fundasii de banda. Esanu, desigur, in continuare este titularul postului de portar.

Daca in meciul de campionat, adversarii au venit peste noi, de aceasta data noi am fost cei care am inceput puternic si am presat in primele minute, dar fara a reusi sa cream pericol la poarta adversa. Oaspetii, care au schimbat nu mai putin de 9 jucatori fata de meciul de campionat, au intrat mai greu in meci, dar au fara a-l deranja prea mult pe Esanu.

Dupa minutul 20, DInamo a avut 3 ocazii consecutive, Nemec a trimis prima data cu capul, dar Vlad a retinut bine, dar cea mai importanta i-a apartinut lui Nepomuceno, Magaye a patruns foarte bine in careu, a scos in centru la jucatorul din Curacao, care a sutat foarte slab dintr-o pozitie excelenta.

Insa in minutul 33, ne-a trecut glontul pe la ureche, asa cum a trecut Nita de Sorescu, care nu a facut un meci deloc bun in prima parte, jucatorul Fcsb-ului a trecut usor de Deian, a pasat in centru la Oaida, dar sutul acestuia din mijlocul careului s-a dus mult pe langa. Acelasi Nita a cerut un penalty la o interventie a lui Nepomuceno, dar mijlocasul nostru a respins foarte bine. 0-0 la pauza, un meci dominat de echipa noastra teritorial, dar in ultimii 16 metri, a lipsit ultima pasa, am avut si de aceasta data atitudine, agresivitate, dar este clar ca suferim in atac, nu avem niciun fel de clarviziune si fantezie, actiuni previzibile de prea multe ori. Speram ca dupa pauza sa avem mai multe actiuni ofensive.

La pauza meciului, echipele au avut parte de o surpriza, ANAD a fost prezenta la meci si au venit in cabine pentru a alege, aleator, cate trei jucatori prin tragere la sorti, pentru control antidoping. 

Tanase, Coman si Olaru au fost trimisi de Becali in teren la pauza, iar la Dinamo a debutat Jonathan Morsay in locul lui Magaye Gueye. Prin intrarea lui Morsay, Fabbrini a intrat in zona mai central, iar suedezul s-a dus in banda, acolo unde poate da randament, din ce ne-a declarat si Jerry Gane. Morsay s-a facut remarcat rapid, a primit un cartonas galben dupa 60 de secunde, dar si Sorescu a fost avertizat in acest interval.

Nemec putea sa marcheze cu ceva sansa, sutul acestuia dupa o pasa a lui Anton a fost deviat, dar din pacate peste poarta. Morsay insa a ratat o ocazie uriasa, Nemec i-a pasat fabulos in spatele fundasilor, a scapat singur cu Vlad, a sutat, dar mingea a ramas la el, insa in loc sa suteze, ori sa paseze, a trimis paralel cu poarta. O oportunitate incredibila ratata de Dinamo.

Din fericire, nu a ramas 0-0 foarte mult timp, Adam Nemec a trimis incredibil de puternic cu capul din interiorul careului, Vlad nu a avut nicio sansa si Dinamo deschidea scorul in minutul 55. Foarte buna si centrarea lui Paul Anton din lovitura libera, de altfel toate fazele fixe au fost executate bine de Anton. Din pacate, am avut o sansa buna de a face 2-0, Morsay a avut mingea la picior in situatie de 3 contra 2, dar a ales sa paseze neinspirat la Nemec, desi Fabbrini venea in viteza. Nemec a ratat totalmente executia si nu am obtinut absolut nimic.

Chiar daca Morsay a gresit doua actiuni, totusi a venit cu un plus de viteza, nici nu s-a simtit in primele 15 minute faptul ca Tanase, Coman si Olaru au intrat in teren. Vukusic a intrat si el la oaspeti in minutul 65, semn ca aveau de gand sa vina peste noi, dar si Dinamo ar fi beneficiat de mai multe spatii pentru contraatac. Vadat seama ca a intrat si Ovidiu Popescu la oaspeti, nu ca fundas dreapta, ca mijlocas de aceasta data. Pentru a veni cu un plus la mijlocul terenului, Janusz Gol a intrat in locul lui Paul Anton, probabil epuizat dupa efortul depus, dar sa ne aducem aminte ca la Botosani nu a putut evolua din cauza unei accidentari, dar oricum un meci foarte bun al lui Anton.

Fcsb a avut o oportunitate buna in minutul 74, Vukusic a primit in careul, dar din fericire atacantul croat nu a stiut ce sa faca, a centrat, dar defensiva noastra a respins foarte bine. In minutul 78, Oaida a tras puternic din interiorul careului, dar Esanu a retinut foarte bine, o executie grea de tot. Gane pregatea inca o schimbare, Achim in locul lui Rauta. Dinamo a cedat cu totul initiativa in ultimele 20 de minute, am incercat sa tinem mingea cat mai departe de poarta lui Esanu, am preferat sa ne aparam grupat, agresiv. In minutul 85, Esanu a fost nevoit inca o data sa intervina incredibil, a scos un sut al lui Olaru de la marginea careului. Esanu a facut un meci mare de tot in aceasta seara, a dovedit ca nu se pune problema schimbarii lui din primul 11 in acest moment. In ultimele minute, a fost schimbat Gevaro cu Mihaiu, a fost extrem de activ Nepomuceno, nu a avut de fiecare data cea mai buna continuare a fazei, dar pune mult suflet in teren.  A fost un final de infarct,  dar in care DINAMO a tinut foarte, foarte bine de minge. A fost o exceptie, cand Mihaiu a driblat si am pierdut o minge periculos la marginea careului, dar am scapat bine. CALIFICARE PENTRU DINAMO!

DINAMO MERGE MAI DEPARTE IN CUPA ROMANIEI! O calificare in urma unui joc EXCELENT al formatiei noastre, o calificare obtinuta si pentru fanii dinamovisti, care au facut inca o data sold-out pe Arena Nationala, al treilea in 2021. O rasplata pentru toate eforturile depuse de fani. Trei formatii din liga secunda au obtinut biletele pentru faza urmatoare, Chindia s-a calificat si ea, a venit si randul nostru, astfel ca este un culoar interesant in aceasta competitie.  Trebuie sa ne bucuram de acest succes atat de important!

DOAR DINAMO BUCURESTI! 

HAI SA MERGEM SPRE 14 000!
BRAVO, BAIETI!  ATI FOST MINUNATI!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare