AcasăCS DinamoDINAMO ESTE OFICIAL CAMPIOANA ROMÂNIEI!

DINAMO ESTE OFICIAL CAMPIOANA ROMÂNIEI!

Echipa de handbal a revenit în Liga Națională, care a avut parte de o pauză destul de lungă.

O pauză prilejuită de meciuri internaționale, unde din păcate prima noastră reprezentativă nu a fost implicată, dar și datorită meciurilor din Cupa României, acolo unde Dinamo a reușit în week-endul trecut calificarea în Final Four-ul Cupei României.

Însă astăzi trebuia să bifăm un obiectiv important, să devenim și oficiali campionii României, deși era un deznodământ dinainte știut. Meciul cu Turda trebuia să aducă titlul în Ștefan cel Mare, însă nici măcar nu a fost nevoie să așteptăm partida de la Turda, deoarece egalul Stelei de la Suceava a trimis titlul oficial în Ștefan cel Mare, înainte de duelul dintre cele două formații din sala Dinamo, miercurea viitoare, de la ora 18:00!

Meciul de la Turda a fost doar un meci de orgolii, dar Turda a demonstrat că este clar echipa mai motivată și a început mai tare, iar echipa lui Horațiu Gal a avut la pauză un avantaj surprinzător de mare, 16-12! Ghionea a fost cel mai bun marcator al lui Dinamo în prima repriză, cu 5 reușite.

Urma repriza a doua, în care rămânea de văzut dacă odată cu oficializarea câștigării titlului de campioană, chiar în timpul partidei, Dinamo mai putea găși resurse de a se motiva. Însă campionii au decis să își respecte blazonul și au început în forță partea a doua și au anulat în mare măsură avantajul gazdelor pe tabelă și Turda mai avea un singur gol avans după 5 minute scurse din partea a doua.

A urmat un meci extrem de interesant în partea a doua, în care cele două echipe au mers cap la cap, un meci cu iz de derby, dar orice echipa din România încearcă să demonstreze ceva atunci când o întâlnește pe Dinamo, mai ales pe teren propriu. Cu 10 minute înainte de final, Turda avea 2 goluri avans, 25-23. Însă Dinamo a revenit incredibil de repede și aveam 26-25 avans după doar 3 minute și preluam conducerea.

S-a mers cap la cap până pe finalul meciului, iar pe final Turda se impune 32-29. Dar nu contează, DINAMO ESTE CAMPIOANĂ!

Dinamo devine campioana României, echipa noastră este campioană an de an începând cu sezonul 2015/2016, doar în 2020 nu ni s-a acordat titlul de campioană din cauza lui Alexandru Dedu, dar dinastia Dinamo continuă și în sezonul următor,  vom căuta să mergem în faza următoare în Champions League!

Transferuri de top! 

Dinamo a anuntat cateva transferuri pentru sezonul urmator, in care echipa noastra tinteste calificarea in optimile Champions League!

Dinamo țintește în următorul sezon calificarea în faza următoare a competiției, iar pentru acest lucru este nevoie de jucători cu experiență, de la cele mai bune echipe. Dinamo se pare că a dat lovitura pentru sezonul următor.

Conform Prosport, Ali Zein, ajuns la vârsta de 31 de ani, handbalistul a plecat de la Barcelona și a ales să vină la Dinamo la insistențele lui Xavi Pascual. În acest sezon, Ali Zein a fost adversarul lui Dinamo în grupa de Liga Campionilor și a fost impresionat de atmosfera făcută de fani în returul din „Sala Polivalentă”.

Ali Zein a reprezentat Egiptul la Campionatul Mondial de patru ori (2013, 2015, 2019 și 2021), iar în 2016 a luat parte la Jocurile Olimpice.

Ali Zein a semnat pe un an cu Barcelona în vara lui 2021, cu opțiune pentru încă un sezon, astfel încât a fost luat fără probleme de Dinamo.

Două transferuri de top pentru Champions League!
Ambițiile sunt mari pentru sezonul următor, în care Dinamo țintește calificarea în optimile de finală și pregătirile pentru stagiunea următoare sunt în plină desfășurare.

Campioana României continuă să se întărească pentru sezonul viitor al EHF Champions League, de care este foarte aproape. Conform site-ul handball-planet, interul dreapta ceh Kasparek și pivotul bielorus Bokhan vor semna contracte pe 2 ani cu echipa pregătită de Xavi Pascual.

Stanislav Kasparek are 25 de ani, 2 metri înălțime și a jucat în acest sezon la campioana Belarusului, Meshkov Brest. În Liga Campionilor, interul ceh a marcat 44 de goluri în 12 partide, cele mai multe, câte 6, în meciurile cu Kiel, Vardar și Zagreb. Înainte de a juca la Meskhov, Kasparek a evoluat trei sezoane la Pick Szeged. La Campionatul European din ianuarie, el a marcat 8 goluri în 3 meciuri, iar Cehia s-a clasat în final pe locul 13.

Conform jurnalistului Costi Prună de la GSP, Viachaslau Bokhan are 26 de ani, 2,05 metri înălțime și a evoluat până în sezonul de față la campioana Ucrainei, Motor Zaporoje. În acest sezon a înscris 45 de goluri în 11 partide jucate în Liga Campionilor, iar 7 dintre ele au fost în poarta lui Dinamo, cele două echipe fiind adversare în faza grupelor.

Înainte de a juca la Motor, Bokhan a evoluat la SKA Minsk. La CE din ianuarie, Bokhan a marcat 2 goluri în 3 meciuri, iar Belarus s-a clasat pe locul 17. Pivotul joacă mai mult în defensivă și se apără în zona centrală. Viitorul dinamovist a fost dorit în sezonul trecut și de Barcelona.

Până acum, Dinamo a confirmat pentru sezonul viitor transferul ucraineanului Andrii Akimenko, jucător în extrema dreaptă, care vine de la echipa poloneză Azoty.

ANUNT OFICIAL!

Clubul Sportiv Dinamo și internaționalul ceh Stanislav Kasparek, jucător ce evoluează pe postul de inter dreapta, au ajuns la o înțelegere pentru următoarele două sezoane.

În vârstă de 25 de ani, Kasparek a jucat în sezonul 2021-2022 la Meshkov Brest în Belarus.
David Barrufet, manager sportiv Dinamo: ”Stanislav este un jucător complet, joacă bine ambele faze, atac – apărare, și ne va ajuta să ducem contraatacuri rapide. Joacă bine cu pivotul și are un șut foarte puternic de afară”.

Stanislav Kasparek: ”Când am primit oferta de la Dinamo București, nu am ezitat. Decizia a fost clară. Mi-au prezentat un proiect ambițios, cu jucători noi, conduși de legendarul antrenor Xavi Pascual. În fața mea se află o nouă provocare sportivă.

Dinamo are ambiții mari și sunt fericit să fac parte din acest proiect. Aștept cu nerăbdare atmosfera uimitoare a fanilor dinamoviști, am văzut meciurile jucate cu echipe mari și atmosfera din sală a fost electrizantă. Cred că împreună putem realiza lucruri grozave!”.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare