AcasăEditorialDinamo-Craiova: Semne de intrebare pentru calificare

Dinamo-Craiova: Semne de intrebare pentru calificare

 Dinamo se pregătește de seria de foc, cu un meci extrem de important, într-o competiție pe care am fost foarte aproape să o câștigăm în sezonul trecut.

 Atunci când se discută de câștigarea unui trofeu major la Dinamo în actualul sezon, primul trofeu care îmi vine în minte este Cupa României. Este competiția în care mai avem puțini pași de parcurs până la linia de final, dar sunt teribili de grei acești pași. Întâlnim pentru a treia oară în ultima lună pe CS U Craiova, o formație care tratează meciul ca pe un derby, iar asta se vede în atitudinea lor. Pentru câștigarea campionatului, calculele sunt mult mai complicate, nici nu depinde în totalitate de noi, astfel că ar trebui să tratăm această competiție că fiind o șansă excelentă pentru un nou trofeu important în vitrina clubului.

 

 

 

 

 

 

Dinamo nu este în cel mai bun moment, din cauza programării acestei partide. Nu s-a luat deloc în considerare faptul că este perioadă în care evoluează naționalele, nu doar România, astfel că nu ne vom putea baza pe trei jucători: Nemec, Bawab și Penedo. Astfel, cu un lot care nu este tocmai ofertant, Dinamo este nevoită să obțină calificare pe un teren extrem de dificil, oltenii fiind una din cele mai bune echipe pe teren propriu.

Deși de când a venit Contra, în general se cunoștea primul 11, acum chiar avem câteva semne de întrebare, lucru semnalat și de Cosmin Contra la conferința de presă.

În primul rând, nu știm cine va fi vârful de atac în acest meci: Rivaldinho sau Popa. Daniel Popa are 3 goluri în acest sezon, toate marcate în meciuri de Cupa Ligii. A fost titular în meciul cu Fcsb din returul semifinalelor Cupei Ligii, însă de atunci nu a mai bifat niciun minut, în meciurile din play-off nefiind nici măcar pe banca de rezerve. Rivaldinho a fost integrat treptat în echipă și deși nu a fost în niciun meci titular, a fost introdus pe teren în toate disputele, începând cu meciul cu Fcsb din Cupa Ligii. La prima vedere, ar părea că atacantul brazilian are prima șansa să fie titular, probabil urmând că Popa să între pe parcurs, un astfel de meci are toate șansele să meargă până în prelungiri.

Cine va apăra acum și în derby? Avem o mare problemă prin absența lui Penedo, vom fi nevoiți să apelăm la un portar care are zero contact cu prima echipă în acest an, fie că vorbim de Cerniauskas sau Iustin Popescu. Cerniauskas este obișnuit cu atmosferă de la Dinamo, deși în ultimele lui meciuri la echipa noastră nu a avut cele mai bune prestații, doar dacă mă gândesc la Finala Cupei. Dar cred că el este creditat cu prima șansă.

Cine va juca în apărare? Dielna se pare că este o soluție din nou, și-a revenit complet după accidentare, astfel că avem trei soluții foarte bune. Nu mă aștept ca Nedelcearu să fie pedepsit prin trecerea lui pe banca de rezerve, au fost la echipa secundă și au revenit, astfel că eu cred că va fi titular, mai ales pentru a avea parte de susținerea lui Contra. Însă rămâne de văzut cine va jucă lângă el, Popescu sau Dielna? Personal, aș vrea să îl văd pe Popescu, mai ales după evoluțiile extrem de consistente din play-off, dar Contra va știi mai bine.

Atacul va arăta mai bine? Contra a recunoscut în câteva rânduri, faptul că este nemulțumit de exprimarea ofensivă a echipei noastre, ne creăm cu mare dificultate ocazii de poartă și acest lucru trebuie îmbunătățit. Apărarea este mult mai sigură, dar în atac întâmpinăm probleme. Nu știu cât a putut rezolva din aceste probleme într-un timp atât de scurt, dar sper să vedem un Dinamo mai capabil să pună probleme.

 Calificarea ar venit la fix, înainte de o perioadă complicată, cu meciuri din trei în trei zile și am avea nevoie de un plus de încredere. Cred in calificare, cred in DINAMO!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare