Dinamo-Craiova: Pierdem din nou, inca suntem departe

Dinamo a intalnit in aceasta seara liderul la zi al Ligii I, un duel foarte important pentru echipa noastra, care dorea sa inceapa sa urce in clasament.

Cosmin Contra a surprins prin formula de start trimisa in teren, nu faptul ca l-a schimbat pe Mejias cu Hinojo, dar mai degraba titularizarea lui Aleix Garcia, care a evoluat ultima data intr-un meci oficial prin martie. Sorescu a fost nevoit sa joace in flancul drept al apararii, asta deoarece Gonzalez venea din Venezuela. Al doilea U21 a fost Mihaiu.

Bergodi l-a schimbat repede pe Olteanu, l-a introdus pe Acka, astfel ca Balasa a trecut fundas dreapta. Ceva probleme in garnitura de start pentru oaspeti, de care Dinamo incerca sa profite, pe hartie, Dinamo avea lotul si echipa mai buna.

Primele 10 minute au fost fara mari actiuni ofensive, Andrei Radu a rupt bine ritmul in flancul stang, a centrat bine, dar oltenii au respins pana la urma in corner, o prima actiune legata a lui Dinamo, cele doua echipe au preferat sa joace mai precaut, nu a fost startul si ritmul din derby, in care defensivele au fost trecute in plan secund.

Dinamo a avut posesia in primele 15 minute si am avut 3 cornere in aceasta perioada, care au creat ceva pericol, faze balbaite de apararea oaspetilor, dar Dinamo avea nevoie de o sclipire, de o executie, pentru a sparge reduta olteneasca. A fost si un duel al experientei in atac, Nemec impotriva lui Marius Constantin, jucatori trecuti bine de prima tinerete fotbalistica. Aleix Garcia a devenit executantul fazelor fixe pentru echipa noastra, atat la cornere, cat si la loviturile libere. Si-a incercat norocul de la 30 de metri, dar sutul a fost oprit usor de apararea oaspetilor.

Janusz Gol a creat o actiune frumoasa pentru echipa noastra, l-a deschis bine pe Mihaiu, centrarea lui Nemec l-a gasit pe Camara, dar acesta nu a putut finaliza cu capul, o buna tentativa, dar care nu a putut crea si mai mult pericol la poarta lui Pigliacelli. Mihaiu a incercat si el sa suteze de la distanta, o actiune promitatoare, dar sutul lui Andreas s-a dus mult peste poarta.

Craiova a creat pericol in minutul 25, Cicaldau a centrat bine in careu, dar Puljic a respins excelent un balon care putea ajunge la 2 jucatori ai oaspetilor, o interventie decisiva a fundasului croat, in continuare capitan al echipei. Dar la imediat faza urmatoare, Ante Puljic a facut penalty, o decizie cel putin discutabila, Marius Constantin a cazut extrem de usor.

Hinojo a ghicit coltul, dar nu a putut bloca balonul care s-a scurs in poarta. 1-0 pentru oaspeti dupa inca un penalty discutabil. Pe de alta parte, Puljic a fost atentionat de arbitru inainte sa nu mai tina de adversar. Nu doar Puljic a primit galben, a fost avertizat si Contra la aceeasi faza, pentru proteste. Specialistii pot sa isi dea cu parerea, dar mie mi se pare un penalty extrem de usor acordat.

Nemec credea ca a marcat in minutul 36, dar reusit a fost anulata pe motiv de offside, intr-adevar recentrarea lui Puljic catre varful slovac l-a prins pe ultimul in pozitie neregulamentara. Totusi, putin in plan ofensiv din partea lui Dinamo, prea putina fantezie, prea putina creativitate, foarte putine ocazii create in primele 40 de minute.

In minutul 41 a fost schimbat Andreas Mihaiu cu Diego Fabbrini, din pacate tanarul dinamovist a dezamagit, nu a iesit cu nimic in evidenta, aveam nevoie de un Fabbrini precum cel din ultimele doua runde. Aici nu il inteleg pe Contra, putea sa il schimbe mult mai repede pe Mihaiu. Dinamo trebuia sa forteze in partea a doua, pentru a obtine macar un rezultat de egalitate. Dezamagitoare evolutia lui Dinamo din primele 45 de minute.

Dinamo a iesit insa mai decisa de la cabine, a presat in primele 5 minute, Fabbrini a avut o actiune superba in careu, a pasat bine catre Grigore, dar fundasul dinamovist a avut o executie care poate fi comentata cu greu,a luftat, dar momente bune de joc pentru Dinamo. Cateva minute mai tarziu, la un corner executat de Garcia, reluarea lui Gol s-a scurs prin fata portii, bune momente de joc, mult peste ce am jucat in prima parte. Normal ca ne intrebam cu totii de ce in prima repriza am fost atat de morti, de ce nu am contat mai mult in atac, de ce in 10 minute in repriza a doua, am creat mai mult pericol decat in toata prima parte.

Borja Valle a avut cea mai buna ocazie, Sorescu a centrat foarte bine din dreapta, mijlocasul spaniol a reluat cu capul, dar Mirko a scos de sub bara. In minutul 64 Gonzalez a intrat in locul lui Camara, destul de sters astazi, asta inseamna ca Sorescu va urca in flancul drept ca extrema, oricum foarte ofensiv Deian. Problema lui e ca are nevoie de multe centrari pentru a oferi una buna.

Din pacate, dupa forcingul din prima parte a reprizei, s-a intrat iar intr-o zona in care Dinamo nu a reusit sa isi creeze ocazii. Contra a decis sa efectueze 3 schimbari, Anton, Gueye si Ba au intrat in locul lui Garcia, Gol si Andrei Radu. Probabil Ba a intrat pentru a aduce un plus la fazele fixe, fiind cel mai inalt jucator din Liga I. Doi atacanti pentrul ultimele 20 de minute de joc.

Dinamo a incercat sa preseze, dar cu mare dificultate au aparut ocaziile si in partea a doua, chiar si dupa schimbarile efectuate. Fabbrini a incercat un sut de la distanta in minutul 80, dar executia nu a creat mare pericol la poarta portarului italian. Ricardo Grigore, tocmai Rici, a dat o centrare foarte buna catre Nemec la coltul scurt, dar varful slovac nu a fost in stare sa reia din cativa metri, mingea s-a scurs prin fata portii. In minutul 90, Dinamo putea sa egaleze, dar centrarea lui Borja, deviata de Magaye, nu a fost impinsa in poarta de Puljic. Bineinteles ca haosul a domnit in finalul de meci, unul in care Dinamo a incercat sa obtina macar un rezultat de egalitate, dar parca a lipsit ceva din jocul echipei noastre, in prima parte nu am avut nici atitudine, nici nu am jucat fotbal, in a doua parte ne-am dorit sa revenim pe tabela, dar parca echipa nu a jucat la potentialul de care stim ca sunt in stare.

Sunt dezamagit de evolutie, asteptam totusi ceva mai multe din partea echipei, dintr-o data meciul de la Sepsi devine unul decisiv.