Dinamo-Craiova: Egalul care nu ne ajută

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a întâlnit în această seară pe stadionul ,,Ștefan cel Mare” pe U Craiova, într-un derby al retrogradării.

Multă tensiune înainte de acest meci, provenită din lipsa de rezultate, Dinamo fără victorie din luna august. Nici Mircea Rednic nu era într-o situație confortabilă înainte de meci, două rezultate de egalitate, atât și-a putut trece în cont că rezultate pozitive antrenorul lui Dinamo, care a început să își piardă din susținere.

Din păcate, într-atât de mult, încât a apărut formula de start cu câteva ore înainte în Prosport, iar în GSP a apărut un articol care avea menirea de a destabiliza și mai mult atmosfera în jurul echipei. Totul depindea de rezultatul din această seară, în care Dinamo era condamnat să câștige.

Rednic a surprins prin formula de start, Radu a fost trimis fundaș dreapta, Kairnourgious titular în stânga apărării, Rici și Pinto în centrul defensivei, Răuță și Matei la mijloc, Sorescu și Torje în benzi, iar în atac au fost trimiși Măgureanu și Ivanovski. În poartă, Plamen Iliev.

Dinamo a dominat primul sfert de oră, fără a-și crea ocazii de poartă, doar câteva faze fixe din care nu am reușit însă să creăm pericol la poartă oaspeților. Un meci în care Dinamo și-a asumat rolul de echipa care presează, fiind clar mai mare foamea de puncte în cazul echipei noastre.

Meciul s-a animat la jumătatea primei reprize, când Ivanovski a șutat foarte frumos de la marginea careului, la colțul scurt, dar portarul Popa a respins. La cornerul rezultat, Dinamo a fost la un pas să deschidă scorul, dar același portar Popa a avut un reflex de zile mari la execuția lui Pinto, care putea să marcheze primul gol în tricoul lui Dinamo. Presiunea rezultată nu a adus golul așteptat, mai mult, era să fim noi pedepsiți pe contraatac, după o greșeală a lui Matei, iar Grigore s-a aparat absolut relativ.

Același Ivanovksi a mai avut o ocazie, a încercat un șut cu interiorul, la colțul lung, dar balonul a ocolit poartă. Ceva ocazii astăzi pentru Dinamo, care nu a jucat în niciun fel spectaculos, multe semne de întrebare în continuare în privința jocului.

O nouă lovitură de cap putea să aducă golul atât de așteptat, însă de data asta Kainourgious a ratat incredibil, o execuție total greșită, momente bune de joc, nefructificate pe tabela de marcaj, acolo unde contează, nu la impresia artistică.

La o acțiune în flancul stâng, acolo unde în continuare Kainourgious e greu de înțeles ce joacă, Iliev a avut o bună intervenție, dar culmea trebuia să fie cartonaș roșu, asta deoarece Sidibe a intrat foarte urât și trebuia să primească al doilea galben.

Până la urmă, ne mulțumim doar cu 0-0 la pauză, puțin, foarte multe erori pe faza de construcție, așteptăm mai multe din partea lui Torje și Sorescu, care au fost foarte șterși în prima parte, până la urmă jucătorii de la care așteptam cel mai mult să facă diferența.

Rednic a decis să schimbe la pauză, Nunic a intrat în locul lui Ivanovski la pauză, foarte slab macedoneanul în avanposturi, speram că atacantul sloven să arate altceva. Oltenii au avut două ocazii în startul reprizei secunde, Torje a cerut penalty, dar a căzut ușor. Din păcate, Kainourgious s-a accidentat și a fost înlocuit, Itu a intrat în teren, iar Sorescu a fost coborât în apărare, iar Radu a trecut fundaș stânga.

Din nou joc fără orizont al echipei noastre, greșeli mari pe faza de construcție, probabil și-a spus cuvântul și presiunea partidei. Era să fim pedepsiți la o centrare în careu, dar Iliev a reținut bine. În minutul 60, Măgureanu i-a lăsat locul în teren lui Ahmed Bani.Raicea putea să deschidă scorul în Ștefan cel Mare, la o faza în care Ricardo arată de ce este atât de criticat, dar bara ne-a salvat.

Itu a avut șansă în minutul 72 să aducă golul atât de așteptat, dar a trimis la zeci de metri peste poartă dintr-o poziție excelentă. Frustrant să vezi astfel de execuții. Asa cum am crezut ca Nunic a deschis scorul cu 15 minute inainte de pauza, dar lovitura de cap a fost retinuta de portar. Romica Mazilescu, prezent langa mine la T2 in partea a doua, a vazut si el acelasi lucru. Urmau 15 minute de foc.

Oltenii au cerut penalty cu 10 minute înainte de final, dar arbitrul nu a dictat nimic, putea să dea la tragerea lui Radu. Rednic a surprins din nou pe final, Bani intrat cu câteva minute în urmă, a fost înlocuit cu Ehmann, semn clar că Rednic a fost nemulțumit de Ahmed.

Dinamo a încercat să forțeze golul victoriei pe final, dar în final ne mulțumim cu un singur punct, un punct care nu ne ajută de nicio culoare. Seară tristă în Ștefan cel Mare….Suntem jos de tot.

loading...

Lasă un răspuns