Dinamo-Craiova: Avem primul 11 trimis in teren de Stoican! Schimbare de sistem

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Craiova se întâlnesc astăzi în Ștefan cel Mare, într-un duel foarte important pentru ambele echipe.

Derby pentru noi nu este, nu îl putem considera astfel, cel puțin pentru mine nu este, dar ei îl tratează ca fiind un derby și au indusă ideea că este meciul de totul sau nimic pentru ei. Ura craiovenilor este cunoscută, dar noi trebuie să ne luptăm cu realitatea actuală, așa cum a spus Flavius. Realitate care ne găsește pe loc direct retrogradabil, la o diferență considerabilă față de locurile de baraj.

Meciul se anunță a fi unul foarte greu pentru echipa noastră, în condițiile în care suntem atât de jos în clasament, în vreme ce echipa craioveană, care totuși nu are un sezon strălucit, stă mult mai bine și are un lot mai valoros. Disputele directe, sunt de partea lor.

De la revenirea fotbalului craiovean pe prima scenă în 2014, cele două echipe s-au mai întâlnit de 17 ori în principala competiţie internă, de trei ori s-au impus bucureştenii, de opt ori au câştigat oltenii, iar alte șase partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Dinamo gazdă: 8 jocuri – 3 succese Dinamo – 3 remize – două victorii Universitatea Craiova.

Cel mai recent succes în campionat din contul grupării roş-albe s-a consemnat pe 15 decembrie 2018, Dinamo – Universitatea Craiova 3-0 (Mattia Montini – triplă). Au urmat cinci victorii ale alb-albaştrilor, printre care şi succesul din ultima confruntare directă, 5-0 la Craiova, pe 27 septembrie 2021, marcatori Lyes Houri, Andrei Ivan, George Cîmpanu, Mihai Căpăţînă şi Jovan Markovic.

Flavius Stoican este fără succes în disputele cu Universitatea Craiova, palmaresul acestuia cuprinzând doar trei rezultate de egalitate în nouă confruntări directe.

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE STOICAN IN TEREN: 

CHESEANU- EHMANN, ALOE, GRIGORE-BULEICA, RADU, RAUTA, RODRIGUEZ- MATEI, IVANOV, CELAR 

Rezerve: Figueiredo, Jovanovic, Giafer, Amzar, Pierret, Cretu, Bani, Bordusanu, Borcea

,,Nu am făcut calcule, vreau să scoatem puncte începând cu cei de la CSU Craiova, chiar dacă va fi o surpriză pentru că toţi, şi pe bună dreptate, îi dau favoriţi. Noi, prin evoluţiile noastre, trebuie să schimbăm şi realitatea viitorului. Pentru că viitorul, şi toată lumea vede, este spre retrogradare. Iar noi trebuie să schimbăm această realitate, noi suntem aici să încercăm să schimbăm lucrurile astea. Cred şi sper că vom reuşi pentru că văd dorinţa jucătorilor de a încerca.

Ştiam că nu va fi uşor, că vom întâlni echipe bune, că suntem pe repede înainte. Ştiam unde vin, nu mă aşteptam la lapte şi miere, ştiam că nu va fi uşor. Mâine o să întâlnim CSU Craiova şi dacă o să reuşim să câştigăm va fi o surpriză pentru toată lumea.

Încercăm să facem acest lucru, chiar dacă starea de spirit nu este la cotele pe care eu mi le doresc. Important este să nu cedăm. Întâlnim o echipă bună, care se bate la primele locuri, dar nu trebuie să dezarmăm. Le-am spus şi jucătorilor că trebuie să demonstreze post pe post că sunt mai buni decât adversarul. Vreau să îşi arate calităţile pe teren pentru că am jucători cu potenţial, important este să avem şi realizări”, a declarat tehnicianul dinamovist într-o conferință de presă.

„În general, atunci când nu sunt rezultate, oamenii caută soluţii, dar până nu va fi o soluţie clară eu sunt aproape de aceşti băieţi, de jucători, pentru că sunt convins că această echipă nu va retrograda. Şi merg pe dorinţa lor de a reuşi, ştiu că au potenţial. Timpul este inamicul nostru, dar cred în dorinţa lor de a salva această echipă de la retrogradare. Descumpăniţi suntem cu toţii, pentru că avem momente bune de joc, dominăm adversarul, apoi la prima acţiune luăm un gol şi apoi iarăşi începe o temere. Avem o temere pentru că luăm goluri antologice”, a mai spus Stoican.

loading...

Lasă un răspuns