Dinamo construiește, dar puzzle-ul nu este încă complet

Credit foto: dinamo1948.club

Dinamo se află în Polonia pentru cantonamentul de vară de la Kielce, locul în care, timp de două săptămâni, sub comanda noului antrenor Nuno Campos, sunt puse bazele noului sezon și este pregătit startul campionatului.

Suntem în Polonia din 19 iunie, echipa se antrenează bine, atmosfera este una pozitivă, iar jucătorii sunt conectați la ceea ce urmează: două săptămâni intense de muncă. Am avut deja parte și de primul meci amical, câștigat cu 2-1 în fața celor de la Gornik Łęczna, însă ceea ce încă nu am văzut sunt transferurile jucătorilor care trebuie să aducă acel plus necesar pentru ca Dinamo să se poată lupta la primele locuri, obiectiv asumat și declarat de conducerea clubului.

Este o realitate care nu poate fi contestată și care, de altfel, nu a fost contestată de nimeni din interiorul clubului. Nimeni nu transmite că Dinamo are lotul complet sau că este foarte aproape de a avea un lot complet. Nicidecum. Chiar dacă în acest moment pot fi aliniate două formule de echipă, așa cum s-a întâmplat și în partida cu Gornik, în condițiile în care șapte jucători importanți din partea a doua a sezonului trecut au lipsit, este evident că Dinamo are nevoie de întăriri.

Acest lucru a fost transmis și de Andrei Nicolescu, care a vorbit deschis despre necesitatea aducerii unor jucători cu experiență, capabili să ridice nivelul echipei:

„Continuăm să lucrăm pentru completarea lui și pentru aducerea unor jucători care să crească nivelul echipei, să aducă experiență și să ofere mai multe soluții staffului tehnic. În ultimele săptămâni am muncit mult în această direcție și sunt convins că o parte dintre rezultatele acestei munci vor putea fi văzute foarte curând”, a declarat Andrei Nicolescu.

Cât de curând vor putea fi văzute rezultatele acestei munci de identificare și recrutare a jucătorilor de care Dinamo are nevoie vom afla în perioada următoare. Sperăm cât mai repede, însă acest lucru depinde de mai mulți factori și de complexitatea negocierilor din această perioadă a anului.

Partea bună este că Dinamo a reușit să păstreze nucleul important al echipei care a terminat sezonul precedent pe locul patru. În fond, dintre titularii incontestabili au plecat doar Eddy Gnahoré și Kennedy Boateng. În același timp, au părăsit clubul și jucători cu experiență precum Georgi Milanov și Jordan Ikoko, însă aceștia nu mai aveau statutul de titulari în finalul sezonului.

Dinamo nu avea oricum un lot complet nici înaintea acestei perioade de mercato, iar conducerea clubului a recunoscut în repetate rânduri acest lucru. Tocmai de aceea, următoarea etapă firească este reprezentată de transferurile care să completeze lotul și să ofere mai multe variante noului staff tehnic.

Sunt convins că echipa pe care o vom vedea la startul noului sezon va arăta diferit față de cea prezentată în primul amical al verii. Nuno Campos profită acum de această perioadă pentru a evalua jucătorii pe care îi are la dispoziție, pentru a implementa principiile sale de joc și pentru a construi relațiile din teren. În paralel, clubul lucrează la consolidarea lotului, iar atunci când aceste două procese se vor întâlni, Dinamo ar trebui să fie mult mai aproape de nivelul pe care și-l dorește pentru sezonul care urmează.

Etichete: