AcasăStiri DinamoDINAMO - CONCORDIA in cifre.

DINAMO – CONCORDIA in cifre.

Se apropie o noua confruntare cu ilfovenii. Concordia ramane o echipa mica, o comuna de la marginea Bucurestiului, dar care rezista neasteptat de bine in prima liga.

Prima intalnire dintre Dinamo si Concordia s-a consumat in editia 2011-2012, atunci când Dinamo a câştigat acasă cu 2-0 (Dănciulescu, Bakaj).
In retur , pe stadionul ilfovenilor a fost 3-1 (Alexe dublă, Petrovici autogol, respectiv Ilie Iordache). In acea editie de campionat,Dinamo a terminat departe de podium,locul 5 la o distanta apreciabila de primul loc castigat de CFR Cluj.
Am fost insa castigatori ai Cupei Romaniei,dupa victoria din finala impotriva celor de la Rapid.

 

În stagiunea 2012-2013, cele două au remizat la Chiajna, în tur, iar în retur „alb-roşii” s-au impus cu 2-0 (Axente, Cosmin Matei).
A fost anul in care Dinamo a terminat campionatul pe locul 6

 

Sezonul 2013-2014 a adus doua victorii pentru echipa noastra . A fost 2-1 la Bucureşti (George Ţucudean, Dragoş Grigore / Onduku) şi 3-1 pe terenul ilfovenilor (Rus, Matei, Ţucudean / Welington).
In acea editie Dinamo a terminat pe pozitia a 4-a lucru considerat la vremea respectiva o realizare,tinand cont de situatia financiara si de intrarea in insolventa.

 

Sezonul 2014-2015 Concordia a luat patru puncte din șase posibile, 0-0 acasă şi 3-0 în deplasare (Ricardo Alves, Hatem Elhamed – autogol, Dina).A fost un retur are a naruit toate sperantele suporterilor Dinamovisti care odata cu venirea lui Stanciu si a lui Teja sperau sa vada Dinamo printre protragonistele ligii 1.
Tot în stagiunea competiţională 2014-2015, cele două s-au duelat şi în optimile Cupei Ligii Adeplast, pe 21 iulie 2014, Concordia – Dinamo 1-3 (marcatori Oberdam / Bilinski, Lazăr, Boubacar).Dinamo termina acea editie pe locul 7, cea mai slaba clasare din ultimii ani.

 

In aceasta editie , Dinamo a reusit sa invinga de doua ori Concordia in campionat.
A fost 3-1 la Chiajna şi 4-0 în „Ştefan cel Mare” , insa a venit acea infrangere usturatoare 3-0 din mansa tur a Cupei Ligii, infrangere pe care maine trebuie sa o intoarcem si sa transam calificarea in favoarea noastra.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare