AcasăEditorialDINAMO-Cluj: TOTUL sau NIMIC! Ce prim 11 poate trimite Uhrin in teren

DINAMO-Cluj: TOTUL sau NIMIC! Ce prim 11 poate trimite Uhrin in teren

A venit și ziua marelui meci cu Universitatea Cluj, returul barajului de menținere în prima ligă.

Cea mai grea zi, cea mai apăsătoare atmosferă și cea mai grea avancronică. Chiar de când am început să mă gândesc la ceea ce voi scrie în aceste rânduri înainte de meci, emoțiile mele o iau razna, toate scenariile posibile se amestecă în mintea mea. Cu siguranță nu sunt singur în acest purgatoriu, fiecare dintre voi are un mix de speranță cu ceva teamă.

A venit ziua cea așteptată, în care jucătorii atât de datori nouă, trebuie să întoarcă un 0-2 din deplasare, un rezultat total surprinzător, care ne-a diminuat semnificativ șansele de menținere în prima ligă.

Însă tot aceiași jucătorii care au comis-o acum o săptămână, tot ei pot întoarce soarta acestei duble manse istorice pentru clubul nostru. Așa cum scriam și zilele trecute, totul depinde de jucători. Noi, am făcut tot ce a depins de noi, am achiziționat toate biletele puse în vânzare, a fost strânsă o primă de peste 100 000 de euro, au fost asigurate toate condițiile necesare, liniște absolută înainte de retur. Fără ședințe, fără amenințări, doar cu gândul de a trece cu bine de acest baraj.

Dacă tot am menționat de cei ce ne sunt datori, a venit momentul ca Dusan Uhrin să arate că este un antrenor de clasă, să ne arate ce s-a pregătit în ultimele luni, în care cuvântul baraj a fost repetat obsesiv, dar un prim test picat lamentabil. A venit ”restanța” și pentru antrenorul ceh, care este obligat să renunțe la precauție. Totul pe calea atacului!

Doi atacanți!

Nici nu concep să văd un sistem în care să nu fie trimiși din primul minut doi atacanți, nu ai altă varianta decât să ataci, să ai posesia și să mergi peste adversar. Ai nevoie de goluri, multe, nu unul sau două, ai nevoie de minim trei, așadar nu există altă șansă decât să fii tu echipa care dictează ritmul, impulsionați fiind de cei 13 000 de câini nebuni din tribunele arenei noastre, ce va fi demolată peste câteva luni.

Esanu, care trebuie să fie mult mai sigur, este soluția pentru postul de portar, dar în apărare sunt ceva semne de întrebare. Filip a fost subiect de discuție în ultimele zile, nu am intrat în acest joc al excluderii lui, deoarece informația nu a fost în niciun moment confirmată. Dar din câte se pare, sunt șanse ca Filip să ia doar loc pe banca de rezerve, iar în acest caz, Uhrin să apeleze foarte probabil la Moura. Spun Moura, deoarece Grădinaru ar intra în flancul drept, dar Moura ar avea un mare dezavantaj, nu ar ajuta deloc pe faza de atac. Din păcate, alternativa, Andrei Radu, nu ar fi nici el prea util.

În centrul apărării cred că vom vedea același cuplu format din Carp-Aloe, Jovanovic nu pare să fie pe placul lui Uhrin, iar Patriche este prima variantă de rezervă.

Într-un sistem 4-4-2, în care ai nevoie de goluri, nu ai cum să joci cu doi închizători, de aceea mă aștept ca Pierret să fie responsabil cu munca de jos, iar Cosmin Matei să evolueze lângă el, la centru. Rodriguez va fi pe bancă, dacă ar putea juca, atunci Matei ar putea trece în flanc, iar în cealaltă parte să vedem un U21, cred că Geani Crețu are șanse mai mari astăzi, în loc de Bordusanu.

În atac,lângă Irobiso mă aștept să joace Morar, cel care poate veni cu execuții, cu scoaterea adversarilor din joc prin dribling, este un jucător cheie astăzi, trebuie să fie acel Morar care a încântat cu Chindia, când a marcat un super gol.

Spații mari nu vom avea, probabil clujenii se vor mulțumi să se apere pe două linii, de aceea avem nevoie de un gol rapid, în primele 30 de minute trebuie că în dreptul golurilor marcate de Dinamo să fie cel puțin 1, pentru a pune presiune pe adversari.

Startul partidei este crucial, dar să nu uităm că meciul durează 90 de minute (minim), iar calificarea se va obține doar la fluierul final, nu în 5, 10 sau 15 minute.

Băieți, este momentul să ne arătați de ce sunteți în stare, tot sezonul am fost alături de voi, în cele mai grele momente posibile, într-un sezon istoric de slab, arătați că sunteți demni de a purta tricoul alb-roșu!

„Nu suntem bine pentru că am pierdut ultimul meci, dar am încercat să repar ce nu a mers la Cluj. Trebuie să luptăm mai mult, nu a fost suficient. Prima repriză a fost dezastruoasă. Sper să dăm maximum, nu știu de ce nu am luptat la Cluj.

Realitatea este că toată lumea trebuie să facă mai mult, dacă vrem să rămânem în prima ligă. Cred că adversarii vor juca pe contraatac. Trebuie să jucăm cu siguranță, dar în același timp să înscriem minimum două goluri în timpul regulamentar.

Nu e o situație deloc bună pentru istoria acestui club, dar sper că vom depăși această perioadă. Nu mă simt prea bine, dar trebuie să dăm maximum. Am avut multe momente de presiune în cariera mea, nu e cel mai dificil moment. Nu vreau să le frâng inima fanilor dinamoviști.

Pot să dorm, dar nu așa bine, ma gândesc numai la acest meci. Jucătorii sunt un pic emoționați, dar noi suntem vinovați pentru această situație. Trebuie să rămânem concentrați. Dacă voi fi emoționat sau nervos, va fi foarte rău pentru noi.

Am vorbit cu fanii, cu câțiva lideri de la DDB. E normal să pună presiune, vor ca echipa să rămână în Liga 1. Nu cred că e momentul acum să ne gândim la bani, trebuie în primul rând să ne salvăm de la retrogradare. Nu joacă banii, trebuie să avem atitudine.

Trebuie să recunosc că a fost mai greu decât mă așteptam atunci când am semnat cu Dinamo. Nu vorbesc despre viitorul meu, am contract cu Dinamo, sunt concentrat acum doar pe meciul de duminică. Mereu am lucrat sub presiune aici. Așa e la Dinamo, iar jucătorii trebuie să înțeleagă și ei acest lucru, că sunt mereu sub presiune, a spus Dusan Uhrin, la conferința de presă.

CITESTE SI:

Din suflet…

Cine va arbitra până la urmă meciul dintre Dinamo-Cluj

De la ce oră vor avea acces fanii pe stadion

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare