DINAMO-Cluj: Avem primul 11 trimis de Uhrin!

Stiri Dinamo

Scris de:

A venit și ziua marelui meci cu Universitatea Cluj, returul barajului de menținere în prima ligă.

A venit ziua cea așteptată, în care jucătorii atât de datori nouă, trebuie să întoarcă un 0-2 din deplasare, un rezultat total surprinzător, care ne-a diminuat semnificativ șansele de menținere în prima ligă.

Însă tot aceiași jucătorii care au comis-o acum o săptămână, tot ei pot întoarce soarta acestei duble manse istorice pentru clubul nostru. Așa cum scriam și zilele trecute, totul depinde de jucători. Noi, am făcut tot ce a depins de noi, am achiziționat toate biletele puse în vânzare, a fost strânsă o primă de peste 100 000 de euro, au fost asigurate toate condițiile necesare, liniște absolută înainte de retur. Fără ședințe, fără amenințări, doar cu gândul de a trece cu bine de acest baraj.

Dacă tot am menționat de cei ce ne sunt datori, a venit momentul ca Dusan Uhrin să arate că este un antrenor de clasă, să ne arate ce s-a pregătit în ultimele luni, în care cuvântul baraj a fost repetat obsesiv, dar un prim test picat lamentabil. A venit ”restanța” și pentru antrenorul ceh, care este obligat să renunțe la precauție. Totul pe calea atacului!

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE DUSAN UHRIN:

Eșanu – Grădinaru, Carp, Aloe, Radu, C. Matei, Pierret, Crețu, Torje, Morar, Irobiso

„Nu suntem bine pentru că am pierdut ultimul meci, dar am încercat să repar ce nu a mers la Cluj. Trebuie să luptăm mai mult, nu a fost suficient. Prima repriză a fost dezastruoasă. Sper să dăm maximum, nu știu de ce nu am luptat la Cluj.

Realitatea este că toată lumea trebuie să facă mai mult, dacă vrem să rămânem în prima ligă. Cred că adversarii vor juca pe contraatac. Trebuie să jucăm cu siguranță, dar în același timp să înscriem minimum două goluri în timpul regulamentar.

Nu e o situație deloc bună pentru istoria acestui club, dar sper că vom depăși această perioadă. Nu mă simt prea bine, dar trebuie să dăm maximum. Am avut multe momente de presiune în cariera mea, nu e cel mai dificil moment. Nu vreau să le frâng inima fanilor dinamoviști.

Pot să dorm, dar nu așa bine, ma gândesc numai la acest meci. Jucătorii sunt un pic emoționați, dar noi suntem vinovați pentru această situație. Trebuie să rămânem concentrați. Dacă voi fi emoționat sau nervos, va fi foarte rău pentru noi.

Am vorbit cu fanii, cu câțiva lideri de la DDB. E normal să pună presiune, vor ca echipa să rămână în Liga 1. Nu cred că e momentul acum să ne gândim la bani, trebuie în primul rând să ne salvăm de la retrogradare. Nu joacă banii, trebuie să avem atitudine.

Trebuie să recunosc că a fost mai greu decât mă așteptam atunci când am semnat cu Dinamo. Nu vorbesc despre viitorul meu, am contract cu Dinamo, sunt concentrat acum doar pe meciul de duminică. Mereu am lucrat sub presiune aici. Așa e la Dinamo, iar jucătorii trebuie să înțeleagă și ei acest lucru, că sunt mereu sub presiune, a spus Dusan Uhrin, la conferința de presă.

loading...

Lasă un răspuns