Dinamo-Clinceni: Un nou test înainte de baraj

Stiri Dinamo

Scris de:

Meciurile rămase de disputat pentru formația noastră în play-out sunt meciuri de pregătire pentru baraj.

Lucru pe care și Dusan Uhrin l-a semnalat în cadrul conferinței de presă organizate înainte de duelul cu Academica Clinceni. Un meci programat la o oră cel puțin neobișnuită pentru echipa noastră, ora 12:30, sâmbătă, ceea ce a trezit multe discuții în rândul fanilor cu privire la această programare.

Însă în fond, nu este vorba de o pregătire a echipei noastre pentru viitor, pur și simplu este un meci fără miză, fără interes pentru televiziuni, chiar dacă este vorba despre Dinamo. Întâlnim o echipă retrogradată, care mai mult decât atât, este în prag de colaps. Dinamo poate profita de acest meci pentru a mai testa câțiva jucători, lucru pe care Uhrin l-a afirmat în cadrul conferinței de presă.

După cum v-am anunțat deja, Dinamo este în regim de cantonament în această perioadă, cu două antrenamente pe zi și jucătorii sunt cazați în baza de pregătire de la Saftica.

18 februarie 2022, Dinamo – Gaz Metan 4-0: a fost singurul succes reuşit de bucureşteni în ultimele șapte meciuri disputate în campionat pe teren propriu, în rest au o remiză şi cinci înfrângeri.

Doar o victorie au reuşit ilfovenii în precedentele 23 de deplasări din Liga 1 (10 decembrie 2021, FC U Craiova 1948 – Academica 1-2), interval în care au mai înregistrat patru rezultate de egalitate şi 18 partide pierdute.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de opt ori în principala competiţie internă, fiecare şi-a trecut în cont câte trei victorii, iar alte două jocuri s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă întâlnire directă: 3 decembrie 2021, Academica – Dinamo 1-0, gol marcat de actual jucător al roş-albilor, Răzvan Patriche.

Mediile de vârstă:

Dinamo – 25 ani şi 7 luni;

Academica Clinceni – 23 ani şi două luni.

Dusan Uhrin a spus că va opera câteva schimbări în cadrul primului 11, astfel încât să primească șanse de joc și jucătorii care au evoluat mai puțin, așadar este posibil să vedem și jucători precum Valentin Borcea sau Cătălin Măgureanu în garnitura de start, să vedem schimbări și în zona defensivă.

Fanii dinamoviști sunt așteptați la stadion pentru a-i încuraja pe băieți, vremea se anunță superbă în București, așadar avem prilejul să vedem o nouă victorie a echipei noastre în campionat!

,,Ne gândim doar la baraj”

Antrenorul ceh Dusan Uhrin jr a declarat, joi, la Săftica, într-o conferinţă de presă, că doreşte să o salveze pe Dinamo de la retrogradarea în Liga a II-a de fotbal.

”Vreau să o salvez pe Dinamo, e adevărat. E foarte dificil, situaţia este care este, mă aşteptam să fie dificil, dar trebuie să mă concentrez pentru a-i pregăti pe jucători”, a declarat tehnicianul.

Dusan Uhrin a afirmat că nu ştie dacă va rămâne la Dinamo în cazul în care echipa va retrograda. ”Depinde care va fi situaţia”, a menţionat cehul.

În perspectiva barajului pentru menţinerea în Liga I, Uhrin jr a declarat: ”Toate echipele din play-off-ul Ligii a II-a sunt echipe bune, toate au jucători din Liga I pe care îi cunosc, dar noi trebuie să ne concentrăm pe noi şi să nu ne gândim cu cine am putea juca, pentru noi e important să fim pregătiţi”.

”Primele 3-4 echipe din liga a doua sunt bune, am văzut multe meciuri şi au un joc bun, va fi 50%-50% şi nu ştiu cine va avea avantajul. Depinde de forma în care vor fi jucătorii, din punct de vedere fizic şi psihic, dar şi de alte lucruri. Va fi peste o lună şi nu ştim încă ce va fi atunci”, a mai spus antrenorul lui Dinamo.

”Sper că vom avea susţinerea suporterilor noştri, pentru că sunt al 12-lea jucător. Ar fi bine să jucăm pe un stadion mai bun, cu o bază bună, pentru a reuşi o evoluţie bună”, a adăugat Uhrin.

Antrenorul lui Dinamo a mai spus că jucătorii au arătat ”concentraţi la antrenamente, toţi s-au pregătit bine”, înaintea partidei de sâmbătă cu Academica Clinceni.

”Ne-am pregătit normal, am avut două antrenamente pe zi, astăzi a fost un antrenament mai tare, dar toată lumea trebuie să fie pregătită pentru baraj, iar acest meci (cu Academica Clinceni, n. red.) este important pentru mine, deoarece am schimbat un pic echipa, iar jucătorii care au evoluat mai puţin trebuie să îmi arate că sunt pregătiţi şi ei pentru baraj”, a concluzionat Uhrin.

Dinamo o întâlneşte pe Academica Clinceni, sâmbătă, de la ora 12:30, pe Stadionul Dinamo, în etapa a şaptea a fazei play-out a Ligii I.

CITESTE SI:

Ce a spus Zăvăleanu despre plecarea lui Iuliu Mureșan

Răzvan Zăvăleanu, mesaj clar despre plecarea lui Uhrin

loading...

Lasă un răspuns