AcasăEditorialDinamo-Clinceni: O luam de la capat! Cum ar putea arata primul 11

Dinamo-Clinceni: O luam de la capat! Cum ar putea arata primul 11

Dinamo incepe astazi, pentru al treilea an consecutiv, parcursul in play-out.

Din pacate, desi am fi sperat ca anul acesta sa nu se mai repete greselile din trecut, suntem in aceeasi situatie de a merge in play-out. Nu este deloc placut, dar trebuie sa nu ne facem viata si mai grea decat este nevoie. Incepem competitia cu 17 puncte, la 6 puncte distanta fata de locul de baraj, asadar nu putem permite o relaxare prematura in campionat.

Duel interesant! In momentul in care s-a stabilit tintarul competitiei, am spus ca avem parte de un duel interesant in prima runda. Nu neaparat adversarul prezinta un asa mare interes, cat faptul ca vom intalni aceeasi formatie, pe acelasi stadion, cateva zile mai tarziu in Cupa Romaniei. De aceea, este curios de vazut cum va gestiona Uhrin situatia, tinand cont de faptul ca va trebui sa mai schimbe cativa jucatori intre cele doua partide.

Din fericire, Uhrin se poate baza pe Slavko Perovic, revenit la antrenamente si atacantul sarb poate evolua fara probleme din primul minut. Chiar si Montini va fi o solutie in curand, dar nu trebuie sa ne ascundem, antrenorul ceh nu este un mare fan al lui Montini, mai ales ca italianul nici nu va mai continua la Dinamo, fiind si ceva discutii intre cei doi in trecut.

Cum ar putea arata primul 11? 

Uhrin are acum mai multe variante la dispozitie, Rici nu a putut evolua in partida cu Medias din cauza unei raceli si a preferat sa il foloseasca pe Bani la mijloc, un debut pentru tanarul produs al CCJ. Dar probabil acum Uhrin va efectua modificari in formula de start. In poarta, probabil il vom vedea tot pe Piscitelli, ma astept ca Straton s evolueze in Cupa. In aparare, cred ca in locul lui Kylien il vom vedea pe Kostrna, in stanga are de ales intre Sin si Skovajsa, dar cred ca ii va da credit lui Sin acum, urmand sa schimbe in Cupa. Rici si Puljic vor forma cuplul de fundasi centrali.

La mijloc, Filip si Mrzljka vor fi responsabili cu blocarea atacurilor adverse, iar Fabbrini va fi omul de creatie din fata lor. Pe benezi, Uhrin are de ales intre Moldoveanu, Bani si Mihaiu pentru banda, aici e greu de anticipat cum va juca, poate il vom revedea pe Mihaiu, ori Moldoveanu. Sorescu este punct fix si Perovic este apt de joc.

Lazar din nou rezerva? Valentin Lazar nu a fost niciodata titular in campionat.Datorita regulii, este greu de anticipat cu exactitate cum va arata primul 11, dar doua formule posibile ar fi urmatoarele:

Formula posibila: Piscitelli- Kostarna (Kylien), Grigore, Puljic, Sin- Mrzljak, Filip- Sorescu, Fabbrini, Mihaiu (Lazar) – Perovic.

Sper sa incepem cu dreptul play-out-ul, din fericire pe teren propriu ne descurcam de minune, mai ales pe stadionul Dinamo. Nu vad de ce nu am continua pe aceeasi linie, euforia meciului cu Fcsb a trecut, acum trebuie sa incepem „munca de jos”!

DUSAN UHRIN: ”Avem nevoie de cele trei puncte, pentru ca acum se joaca pe trei puncte adevarate, de care avem nevoie pentru a urca in clasament. Perovic poate sa joace, Perovic e pregatit sa joace. Montini nu stiu daca va juca, voi decide maine dimineata daca e pregatit. Important pentru noi e sa ne concentram la fiecare meci, nu doar cu Viitorul. Cu siguranta, va fi un meci bun, dar am pierdut cu Sepsi, cu Hermannstadt, asa ca trebuie sa ne concentram doar pe echipa noastra. Vrem sa trecem de aceste doua meciuri cu bine. Avem o tinta, sa terminam pe primul loc in play-out si e foarte importanta si Cupa”

ILIE POENARU:  ”Un meci greu, jucam cu Dinamo, Dinamo e Dinamo, indiferent de situatie raman o echipa de traditie in Romania, care e in stare de rezultate foarte bune. Fac meciuri foarte bune, cu un antrenor foarte bun dar noi avem sansa noastra si ne pregatim si mergem sa castigam, sa luam puncte. Nu ne-a dat nimeni sansa asta, nu a crezut nimeni ca o sa fim in stare sa facem punctele astea si pe langa aceste puncte am facut si meciuri foarte bune. Se putea si mai bine, am pierdut niste puncte foarte usor, cu mare usurinta”

Filip, sageti la adresa conducerii!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare