AcasăEditorialDINAMO-Clinceni: Multe absențe, multe incertitudini, dar ne trebuie VICTORIA!

DINAMO-Clinceni: Multe absențe, multe incertitudini, dar ne trebuie VICTORIA!

Dinamo încheie astăzi parcursul în sezonul regular, cel mai slab sezon din istoria recentă a clubului dacă ne gândim la numărul de puncte acumulate, numărul de înfrângeri înregistrate.

Acum câteva luni echipa părea în cărți pentru play-off, dar parcursul formăției noastre în lunile februarie și martie au fost „decisive” în stabilirea viitorului nostru. Ironia face ca rezultatele catastrofale din campionat să vină fix în momentul în care suporterii depuneau efortui colosale pentru obținerea licenței. În loc să fie ajutați de niște victorii, de rezultate pozitive, au primit doar palme și rezultate rușinoase. Șapte înfrângeri și două rezultate de egalitate, acestea sunt rezultatele obținute de Dinamo în campionat, de la victoria obținută la Arad pe data de 31 ianuarie.

Clinceni, ce surpriză! Pur și simplu nu ai încotro decât să apreciezi munca celor din Clinceni. Cu mulți jucători necunoscuți, alături de câțiva „veterani” ai Ligii I, dar trecuți cu mult de prima tinerețe fotbalistică, Clinceniul este astăzi la un pas să încheie ceea ce au lăsat impresia că pot să facă tot sezonul, să încheie pe loc de play-off. Au două puncte avans față de Chindia, care joacă împotriva celor de la FC Argeș. Totodată sunt la egalitate de puncte cu Botoșani, care are meci la Voluntari, tot de la aceeași oră. Teoretic pot ajunge în play-off și în cazul unei înfrângeri împotriva noastră astăzi, din păcate am ajuns simpli arbitri în lupta pentru play-off. Dacă în trecut eram implicați noi acolo, de data asta privim de la distanță și grijă noastră este doar să evităm retrogradarea.

Semne de revenire: Ultimul meci al echipei noastre a fost unul cu mari probleme, dar nu din pricina evoluției noastre, care a fost încurajatoare, ci din cauza arbitrajului miselesc, care ne-a pus o frână serioasă. Am rezistat pe terenului Clujului în dublă inferioritate numerică, organizarea jocului a fost la alt nivel, ofensiv nu am putut vedea cât de mult s-a progresat, dar sunt motive să fim mai încrezători. Pe de altă parte, meciul ne-a lăsat cu o serie de probleme de efectiv, Anton, Bejan și Răuță sunt suspendați sigur pentru acest meci după cartonașele încasate.

Nevoia unui succes: Urmează un play-out foarte complicat pentru toate echipele din acea zonă, se joacă totul într-un singur tur, 9 meciuri de care pe care, în care te poți trezi după două rezultate negative că ești la retrogradare. Este valabil și în sens invers, cu două victorii, poți să urci considerabil în clasament. Ar fi de dorit să începem această luptă cu o victorie, să aibă alt moral băieții, mai ales că la mijlocul săptămânii viitoare urmează și prima manșă din semifinalele Cupei României.

Absente și incertitudini: Din păcate, nu ne vom prezenta nicidecum în efectiv complet la acest meci. După cum am spus și mai sus, Bejan, Anton și Răuță sunt suspendați pentru acest meci. Din accidentați, ei sunt în curs de recuperare, dar decizia în cazul unora va fi luată astăzi. Esanu sigur nu va evolua astăzi, fiind în continuare accidentat.

Fundașii stânga, Filip și Radu nu au făcut deplasarea la Cluj, Filip din cauza unei accidentări, Radu din cauza unei răceli. Filip s-a antrenat în ultimele zile, sunt șanse, dar mici, să fie în teren astăzi, dar cel mai probabil să nu se riște cu el. Nepomuceno și-a revenit după suspendare, Achim se antrenează de câteva zile cu echipa, după ce a ieșit din carantină, dar sigur nu va fi în formă maximă, imposibil să ducă 90 de minute în teren, însă nici nu prea există alternative acolo. Morsay este și el cu semnul întrebării, dar nu se pune problema titularizarii în cazul lui. De Magaye nu mai pomenim nimic.

Noul venit, Joseph Akpala se antrenează deja cu echipa, dar este departe de a fi într-o formă care să îi permită să joace titular, posibil să fie pe banca cu Astra în Cupă, însă are de dat jos câteva kilograme, sunt semne bune în ceea ce privește calitățile lui fotbalistice, dar fizic este clar că suferă.

Este foarte greu de anticipat un posibil prim 11, tocmai din cauza absențelor multiple și a faptului că sunt câțiva jucători despre care nu se știe dacă vor juca, o decizie se va lua la ora de start a partidei. Gudmund va fi titularul postului de portar, în dreapta Deian Sorescu ori Cretu, în centru are de ales între Albentosa, Grigore, Ehmann și Puljic. Poate spaniolul să ducă 90 de minute din nou? Dacă Filip nu poate juca în stânga, atunci Grigore va fi din nou folosit în stânga, iar Puljic și Albentosa vor fi fundașii centrali. La mijloc sunt cele mai mari probleme, acolo este nevoie de o improvizatie.

Multescu a folosit la Cluj un trio format din Anton-Răuță-Gol, însă doi dintre ei sunt indisponibili. Achim, așa cum am spus și mai sus, a fost la doar 2-3 antrenamente, acolo mai poate evolua și Crețu. Totodată în banda dreapta este posibil să îl vedem pe Sorescu, iar Crețu să fie trecut în apărare. Posibil ca Fabbrini să joace în stânga și în atac să îi vedem pe Blejdea și Nemec sau Moldoveanu și Nemec. Oricum ne putem aștepta la o formulă ceva mai ofensivă, asta și pentru că ilfovenii nu sunt la nivelul clujenilor. Pe bancă oricum va fi jale, doar tineri și juniori.

Sper într-o victorie astăzi, va fi teribil de greu în condițiile date, dar trebuie să spargem odată gheața, trebuie să vină un prim succes cu Multescu pe banca. Am încredere că și în aceste condiții grele, va găsi o soluție salvatoare!

ILIE POENARU: „Pentru mine e un meci special. Am pierdut doar două din ultimele șase meciuri împotriva lui Dinamo, dar îmi aduc aminte cu bucurie de perioada petrecută la echipa Under-19, unde am activat aproape jumătate de an. Am preluat echipa de la Florin Bratu, care a plecat la echipa națională U17. Era o echipă de mare perspectivă, care a ajuns pentru prima oară în Youth League și am jucat cu Dinamo Zagreb. Nu regret că am plecat de la Dinamo și timpul a arătat că am făcut o alegere bună și deja sunt de trei ani la Clinceni. Eu am decis să plec, am lăsat echipa pe primul loc, am jucat în Youth League și uite că patru-cinci jucători din acea echipă au făcut pasul la echipa mare, plus Aleksandru Longher pe care acum îl am la Clinceni și Ionuț Gheorghe care joacă foarte bine la Voluntari”.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare