DINAMO-Cfr: Test infernal pentru Rednic și băieți! Cum ar putea arăta primul 11

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo are un ultim meci infernal înainte de pauza competițională, în care Rednic speră să pună lucrurile la punct.

Cu mulți jucători noi veniți în ultimele două luni, Dinamo nu a reușit să câștige în campionat de mai bine de trei luni de zile, cu fiecare avancronică scrisă, se mai adună câte o săptămână, lucru care dăunează moralului nostru, dar evident și al băieților, care se văd în subsolul clasamentului.

Dinamo şi CFR Cluj s-au mai întâlnit de 52 de ori în principala competiţie internă, de 20 de ori s-au impus bucureştenii, de 23 de ori au câştigat ardelenii, iar alte nouă jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Dinamo gazdă: 26 de meciuri – 13 victorii Dinamo – 3 remize – 10 succese CFR Cluj.

Ce bine ne-ar prinde astăzi trei puncte în confruntarea de pe stadionul Dinamo, dar cât de dificil poate să fie și adversarul pe care îl întâlnim astăzi. O echipă care nu are rezultatele așteptate în Europa, acolo unde au șanse minime de a ieși din grupă ,dar care fac ceea ce știu ei mai bine, să domine competiția internă.

Cfr este lider în campionat, cu 12 victorii în primele 14 etape, două înfrângeri tot sezonul și vin clar în Ștefan cel Mare pentru a obține toate punctele puse în joc, astfel încât să mențină distanța de 6 puncte față de Fcsb și 8 față de Craiova.

După cum spunea și Rednic, chiar dacă au avut meci joi seara în Europa, au suficient de multe alternative în lot pentru a înlocui o parte dintre jucători, dar fiind vorba de un club profesionist, nu cred că va fi invocată oboseală, fiindcă joacă în acest ritm încă din luna iulie, așadar nu trebuie să ne așteptăm să întâlnim o echipă ”căzută”, din niciun punct de vedere.

Trei absențe importante: La noi însă dacă apar absente, atunci ni se complică mult viața. Avem patru absente, îl includ aici și pe Cătălin Carp, căruia nu i-a ajuns cartea verde din Rusia. Pe lângă jucătorul transferat recent, Steliano Filip, Cătălin Itu și Alexandru Răuță nu pot evolua. Din păcate, absențele lui Itu și Răuță nu ne cad deloc bine, tocmai pentru că Rednic nu are suficiente variante la mijloc.

Atitudinea lui Sorescu: Sper să nu mai avem parte de o încă o absență, chiar dacă va intra în teren, mă refer la Deian Sorescu, care și-a primit doza de ”mustrare” din partea lui Rednic și la conferința de presă, antrenorul echipei noastre nu s-a ascuns și a spus exact ce s-a întâmplat cu Deian în săptămâna premergătoare partidei.

Rednic a mai transmis că nu se știe dacă va evolua, însă ținând cont de subțirimea lotului și de lipsa unei alternative viabile pentru postul de fundaș dreapta, cred că îl vom vedea din nou în teren, mai ales că atât Rednic, cât și Mureșan, au spus că în ultimele zile Sorescu s-a antrenat mult mai bine.

Cine joacă lângă Pinto? Dinamo are în continuare probleme defensive și Rednic nu pare să fie găsit cuplul de fundași centrali care să dea siguranță maximă. În meciul cu Sepsi, a fost folosit lângă Pinto, Răzvan Popa, care a fost înlocuit înainte de pauză de Ricardo Grigore, care la rândul sau nu a făcut un meci bun, și-a scăpat din marcaj omul la golul trei și la a patra reușită, Bărbut a trecut foarte ușor de el.

Ehmann a evoluat pentru echipa secundă vineri, deci nu se pune problema să joace astăzi, Giafer nu pare să fie în planurile lui Rednic, așadar cred că tot Popa va fi titular, dar încă o evoluție precum cea de la Sfântu Gheorghe și va lua loc pe bancă definitiv.

Intră Tomas Vestenicky? Absența lui Itu din flancul stâng, deși nu este deloc postul lui acolo, naște o întrebare: cine va juca acolo?Tind să cred că îl vom putea vedea titular astăzi pe Tomas Vestenicky, care a mai fost trimis în teren în ultimele săptămâni, cu Rapid, cu Argeș în Cupă, nu știu dacă va putea evolua timp de 90 de minute, dar până la urmă de aceea a fost adus, să joace. A fost prezentat ca fiind un jucător polivalent în treimea adversă, așadar eu mă aștept să îl vedem astăzi în teren.

În rest, nu mă aștept să vedem alte schimbări semnificative, Iliev în poartă, Sorescu și Radu benzi în apărare, Pinto-Popa în centrul defensivei, Torje în dreapta, Tomas în stânga, Espinosa și Matei în centru, iar în atac Ivanovksi să fie ajutat de Măgureanu.

Este greu să ai așteptări de la această dispută, voi merge pe stadionul Dinamo cu speranța că vom putea juca măcar fotbal, să evoluăm la un nivel mult mai ridicat față de ce am văzut la Sepsi. Chiar dacă rezultatul final nu va fi cel așteptat, totuși să pot pleca măcar cu speranța că jocul arată îmbunătățiri și vom putea obține victoriile atât de așteptate, după pauza competițională!

Partida va consemna şi un duel între antrenorii activi cu cele mai multe meciuri pe prima scenă, Mircea Rednic (368 partide), respectiv Dan Petrescu (259 meciuri). Aceştia s-au mai întâlnit de șapte ori în Liga 1, un joc a fost câştigat de Rednic (2003/04, FC U Craiova – Rapid 3-1), patru de către Petrescu, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

MIRCEA REDNIC: „Dacă nici pe CFR Cluj nu mai batem, pe cine să mai batem atunci? Mai glumim și noi. CFR este o echipă cu experiență, o echipă omogenă, cu jucători angrenați în cupele europene și în campionat și dacă le lipsește un jucător nu este o problemă.

Nu vreau să comentez jocul adversarilor, dar nici lor nu le este ușor, presiunea este foarte mare, meciurile au fost la limită. Dar mai au o șansă să câștige ultimele două jocuri din Europa și cred că o pot face. Și eu sunt de acord cu Dan Petrescu, trebuie să ne pupăm atunci când prindem un loc în Conference League”.

„Vreau să clarific o situație cu Sorescu. Eu am martori că nu a fost nimic, eu am ridicat vocea, i-am spus că dacă avea probleme nu trebuia să intre, că nu este OK să se plimbe pe teren și de aia l-am și scos la pauză. Asta a fost tot la Mediaș. Eu am nevoie de Deian Sorescu, dar de acel Deian Sorescu pe care îl cunosc eu de la începutul campionatului, când juca mijlocaș.

Atât a fost cu el, l-am primit la antrenament. Eu dau o șansă la toată lumea. Am nevoie să fie concentrat și să pună ca importanță clubul pentru că îl plătește foarte bine, să lase celelalte probleme pentru că nu se poate face nimic, acum nu este perioadă de transferuri. El a fost în formă la începutul campionatului, a fost și la echipa națională, acum a pierdut-o și nici randamentul nu este așa cum mi-aș dori eu. Probleme nu are, cum nu au nici ceilalți, sunt toți cu salariile la zi. Eu nu am nimic cu nimeni, vreau ca lucrurile să fie bine”.

loading...

Lasă un răspuns