DINAMO-Cfr: Ne trebuie cel putin un punct! Ce formula pregateste Uhrin

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo intalneste in aceasta seara pe Cfr Cluj de la ora 19:00, intr-un meci care poate apropia si mai mult echipa noastra de primele 6 clasate.

Dinamo a pierdut runda trecuta la Severin cu Craiova, un meci in care spuneam ca putem sa ne asteptam la orice rezultat. Nu a mers nimic in favoarea noastra, evolutia a fost modesta, dar si arbitrajul a fost dezastruos, ne-a fost anulat un gol perfect valabil in primele minute. Nu se stie care ar fi fost evolutia ulterioara.

Insa nu a fost o drama infrangerea de runda trecuta, suntem inca la 3 puncte de locul 6, ocupat momentan de Medias, care intalneste in aceasta dupa-amiaza pe Sepsi, in deplasare. Sper ca Sepsi va scoate cel putin un egal, pentru a nu pune si mai multa presiune pe rezultatul nostru.

Meciul cu Cfr este unul tare complicat. Daca te uiti pe statistica, clujenii  nu se descurca prea bine in campionat dupa partidele europene, dar asta e doar statistica. Dan Petrescu beneficiaza de un lot foarte valoros, cel mai bun din Liga I. Chiar daca nu vor evolua Deac, Burca si Traore, are jucatori de aceeasi valoare care pot intra fara probleme. Au peste 10 meciuri europene de la startul sezonului, dar cu toate acestea sunt pe primul loc in campionat.

Echipa noastra totusi are ceva argumente. Dinamo, cu exceptia catorva minute de la Severin, practica un fotbal ofensiv, de aceea am reusit sa urcam atat de mult in clasament. Evoluam pe teren propriu, in fata a cel putin 7-8000 de suporteri (sper sa nu ma insel). Dinamo are procentaj de 100% pe stadionul Dinamo in acest sezon si am batut in ultimele doua runde, echipe de play-off.

Uhrin nu are la dispozitie tot lotul, cu siguranta Fabbrini nu va evolua, este ingrijorator cat de mult lipseste italianul. Deian Sorescu este apt de joc, dar nu se stie daca va fi fortat, daca este totusi la macar 90% din potential, cred ca poate fi mult mai util in comparatie cu Brito, care nu mi-a aratat nimic la Severin, nicidecum nu justifica salariul imens pe care il primeste.

In mod normal, vom avea urmatorul 11 in teren: Piscitelli in poarta, Ciobotariu in dreapta, Puljic si Popescu in centru, iar in stanga cred ca va reveni Corbu, Moura nu a fost un experiment reusit la Severin. La mijloc, din fericire Mrzljak si-a revenit si poate evolua din nou, astfel ca vom avea din nou cuplu format din Filip1-Filip2. In fata lor, Nistor si in flancuri Brito si Moldoveanu. Daca Sorescu va putea evolua, el va intra in locul lui Brito, probabil va fi o decizie luata cu cateva ore inainte de meci. In atac, cred ca va intra tot Perovic, nu vad sa fie o relatie prea stransa intre antrenor si Montini, mai ales ca se discutat tot mai mult despre plecarea celui din urma.

Este clar ca este un test incredibil de greu, trebuie ca sansa sa fie si de partea noastra, dar mai mult ca oricand, arbitrajul sa fie corect, sa nu mai avem parte de erori precum in ultimele saptamani, ca altfel incep si eu sa cred ca Dinamo nu este dorita in play-off.

Repet, sper sa nu ma insel si stadionul sa fie cel putin jumatate plin la ora meciului, avem toate motivele din lume sa fim prezenti alaturi de baieti, vremea este excelenta, va fi un meci de cea mai buna calitate si un prilej sa demonstram ca Dinamo nu este o echipa parasita si ne pasa!

loading...

Lasă un răspuns