DINAMO-Cfr: Momentul sa intrerupem seria negativa. Statistica care ne da incredere

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo intalneste in aceasta seara de la ora 19:00 pe Cfr Cluj, intr-un meci mai important pentru echipa noastra, decat pentru adversari.

Cfr Cluj vine dupa o victorie in Europa League, succes care i-a adus la un singur pas de calificarea in primavara europeana. Clujenii sunt si pe primul loc in campionat, cu 30 de puncte, 10 peste echipa noastra.

Dinamo are nevoie astazi de un rezultat pozitiv, impotriva unei echipe care  evolueaza foarte bine cand intalneste pe Dinamo, mai ales in ultimele doua sezoane. Patru victorii din patru meciuri au obtinut clujenii in ultimele patru dispute, timp in care Dinamo a marcat un singur gol prin Mihai Popescu, in infrangerea din 2018, 1-3, cand Florin Bratu era pe banca noastra.

In ultimele doua meciuri disputate pe stadionul Dinamo, Dinamo a pierdut cu 2-0, cu Vasile Miriuta pe banca si ultimul meci s-a incheiat cu 3-0, cand Mircea Rednic era antrenor, in decembrie 2018.

De altfel, ultima victorie a lui Dinamo in fata CFR-ului, pe teren propriu, a venit in 2017, Cosmin Contra era antrenor si Dinamo evolua in play-off. 2-0, prin golurile marcate de Nemec si Rivaldinho. Doar 3 jucatori mai sunt in lot de la acel meci: Dan Nistor, Mihai Popescu si Daniel Popa. Toti trei au fost rezerve atunci, doar Nistor si Popescu au intrat pe parcurs.

Dinamo este o echipa solida pe teren propriu in actuala editie de campionat, ocupam un loc 4 al meciurilor de acasa, cu 16 puncte din 7 meciuri si am inregistrat 3 victorii la rand acasa, toate pe stadionul Dinamo. De altfel, Dinamo are procentaj maxim acasa cand jucam pe Dinamo, 5 din 5. Pe Arena Nationala am obtinut un punct din doua meciuri.

Cfr este neinvinsa acasa, in 8 meciuri au castigat 7 si au remizat doar o singura data. Insa in deplasare nu se simt la fel de bine, mai ales de cand au inceput parcursul in grupele Europa League. In ultimele patru deplasari, clujenii au obtinut un singur punct, cu Fcsb, in rest au pierdut cu Astra (3-2), Viitorul (3-1) si Politehnica Iasi (2-1). De cand au inceput partidele in Europa League, dupa un meci european, clujenii nu au castigat nici macar o singura data, o explicatie ar fi si faptul ca Dan Petrescu schimba mult echipa dupa un meci din EL, neavand timp suficient de recuperare.

Desi au cea mai buna defensiva din Liga I, doar 13 goluri incasate, in deplasare au o medie de 1,57 goluri primite pe meci. Desi avem una din cele mai slabe aparari din campionat, acasa suntem redutabili, am primit doar 8 goluri in 7 meciuri. In deplasare stam teribil, 19 goluri incasate in 8 meciuri, de aceea suntem pe penultimul loc intr-un clasament al partidelor de afara. Acasa marcam mult, avem o medie de peste 2 goluri marcate acasa, dar nici clujenii nu stau foarte rau, 1,86.

Va fi teribil de greu, insa trebuie sa profitam de context, de faptul ca vin dupa un meci important in Europa si in general exista o scadere in jocul lor. Pentru Dinamo meciul este mult mai important si ma astept ca atitudinea sa fie cea potrivita, sa vad dorinta din partea jucatorilor nostri de a obtine toate punctele puse in joc, iar la final sa ne bucuram de un succes atat de dorit.

loading...

Lasă un răspuns