AcasăEditorialDINAMO CASTIGA CONVINGATOR! Noi cu SOLD-OUT, ei cu VICTORIILE!

DINAMO CASTIGA CONVINGATOR! Noi cu SOLD-OUT, ei cu VICTORIILE!

Dinamo a jucat in aceasta seara pentru a putea urca din nou in clasament, dupa cele doua victorii consecutive obtinute in campionat, cu Voluntari si Arges.

Parea un adversar perfect, Politehnica Iasi a pierdut 5 meciuri in ultimele 6 runde, au fost infrangeri cu 4-0, 3-0 sau 2-0. Dar Dinamo s-a prezentat la meci cu probleme mari in plan administrativ si financiar, practic doar suporterii mai sustin echipa in aceste momente. Gane a fost nevoit sa improvizeze, Grigore si Sorescu au fost folositi ca fundasi de banda, iar Garcia a fost folosit ceva mai avansat.

Meciul a inceput prost pentru echipa noastra, Platini a patruns extrem de usor in centru, Grigore a fost depasit usor de Platini, dar niciun jucator nu a venit la intampinare si mijlocasul ofensiv al oaspetilor a sutat la coltul lung, la firul ierbii, iar Mejias nu a avut pur si simplu niciun fel de reactie.

Din fericire, dupa cateva minute de dominare sterila, dupa o faza fixa, Valentin Borcea a preluat bine mingea la marginea careului, a patruns cu ea la picior si Frasinescu i-a pus piedica tanarului jucator. Deian Sorescu a executat fara emotii si astfel dupa primul sfert de ora, Dinamo reusea egalarea, 1-1. A venit bine egalarea, deoarece a venit in urma unui joc nu foarte stralucit al baietilor nostri.

Din pacate, nu a fost un declic pentru baietii nostri, care au evoluat extrem de modest, mi-a adus aminte de prima repriza cu Astra, tot de pe teren propriu, fara vlaga, fara atitudine jucatorii nostri, sincer dupa evolutia din teren, scorul era cam mincinos, fara acea lovitura de pedeapsa, nu am fi egalat niciodata in prima parte. Deja incepem sa resimtim absentele lui Camara si Borja, din fericire primul o sa revina in eren dupa ce isi va ispasi etapa de suspendare.

1-1 la pauza dupa o repriza absolut chinuitoare pentru formatia noastra, astfel ca de la cabine era clar ca urmeaza sa vedem cel putin o schimbare. Ea s-a intamplat, Borcea a fost inlocuit cu Magaye Gueye, Jerry Gane incerca sa aduca un plus in plan ofensiv pentru formatia noastra.

Dinamo a avut si multa sansa in minutul 55, Platini, omul numarul unu de la ieseni, a prins un sut fabulos de la aproximativ 30 de metri de poarta, sutul s-a oprit in bara, a ricosat din spatele lui Mejias, mingea nu a intrat in poarta, a ajuns la Cristea, care a alunecat in momentul sutului. Multa sansa pentru Dinamo, care desi a trecut la un sistem 4-4-2 la pauza, a avut mari probleme in a duce mingea in fata.

Aleix Garcia a avut si el prima actiune ofensiva, acesta a sutat cu stangul de la marginea careului, dupa o actiune prelungita a lui Fabbrini, dar sutul a fost respins in corner de portar. In minutul 58, nemec a reusit in sfarsit sa marcheze, varful slovac a reluat cu capul o centrare a lui Sorescu. In loc sa fie 2-1 pentru oaspeti, s-a facut 2-1 pentru Dinamo, care a inceput sa mai beneficieze si de sansa. De remarcat faptul ca dupa gol, jucatorii s-au dus sa aplaude PCH.

Dinamo a inceput sa joace si fotbal dupa golul de 2-1, Magaye a sutat din interiorul careului, slab insa, dar Bosz a respins in fata. Cateva secunde mai tarziu, Garcia l-a mai incercat pe portar cu un sunt de la distanta, dar portarul oaspetilor a respins bine de aceasta data. 3-1 se putea face dupa o pasa perfecta a lui Garcia catre Sorescu, acesta trebuia sa paseze in fata portii mai usor catre Magaye, dar a dat foarte tare in balon si varful senegalez nu a mai ajuns la minge. Puteam inchide meciul la acea faza, dar din pacate a ramas un avantaj fragil, 2-1.

Marcatorul golului secund, Adam Nemec, a fost inlocuit in ultimul sfert de ora cu Vlad Achim. La cateva secunde distanga, Paul Anton a vrut sa le faca concurenta lui Fabbrini si Camara dupa executiile superbe din ultimele doua saptamania si a marcat absolut fabulos de la 30 de metri de poarta, un sut perfect. Am fost putin suparat pe evolutia echipei in primele 55 de minute, dar baietii s-au trezit si au aratat ca suntem clar echipa peste moldoveni si trebuie sa ne impunem in fata lor.

Dinamo clar nu mai este echipa de acum cateva saptamani, care pierdea pe banda rulanta, care nu avea perspective nici macar in plan sportiv. Intr-adevar, ca organizare si financiar nu stam bine si vom avea mult de tras pentru a reveni, dar important este ca baietii acestia ne ofera motive de bucurie in ceea ce priveste evolutia din teren. Al treilea succes consecutiv in campionat si incepem sa urcam binisor in clasament, sa ne apropiem usor de zona de play-off. Stiu ca mai este mult pana departe, dar este important sa adunam cat mai multe puncte in acest final de an.

Am pus ca Nicu Grameni va striga de 3 ori gol, dar nu a fost asa, s-a facut 4-1 dupa un contraatac superb, Deian Sorescu l-a servit de aceasta data si pe Magaye Gueye, nu a fost o centrare usoara si nici o reluare usoara pentru varful senegalez, dar acesta a dus scorul la un 4-1 convingator, care ne demonstreaza faptul ca echipa chiar are potential de a se bate la play-off. Puljic face o greseala la scorul de 4-1, in minuele de prelungiri a intrat la Calcan fara a-si calcula pasii si moldovenii puteau sa reduca din diferenta, fara a afecta in vreun fel punctele obtinute de DINAMO! Dar si Mejias a aratat ca este un jucator de calitate si a retinut lovitura de pedeapsa.

Ramane 4-1 si noi ne bucuram de un nou succes, urcam in clasament, facem SOLD-OUT meci de meci, putem privi cu incredere si spre viitor. Impreuna o vom scoate la capat!

 

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare