DINAMO-Botoșani: Am luptat până la final, dar pierdem din nou

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a întâlnit în această seară de la ora 19:00 pe Botoșani, într-un meci disputat în condiții speciale.

După ce a plecat Dario Bonetti, pentru că este impropriu spus că a fost demis, deoarece el încă este în acte antrenorul lui Dinamo, Sorin Colceag a avut misiunea complicată de a fi principal al unei echipe demoralizate, dar și cu multe absente. Fără Sorescu, Filip, Matei și Mihaiu, Sorin Colceag a trimis în teren următorul 11: Iliev- Crețu, Ehmann, Grigore, Radu, Răuță, Itu, Bani, Moldoveanu, Torje, Ivanovski.

Așa cum era de așteptat, extrem de puțini suporteri prezenți pe stadionul din Ștefan cel Mare. Un moment special a avut loc înainte de startul meciului, Deian Sorescu, suspendat, a venit la tribuna a doua, unde a fost asaltat de dinamoviști, mai mici și mai mari, pentru poze, semn că este încă foarte apreciat. Poate îl va face și pe el să dea mai mult pentru acei mici câini măcar, care au fost prezenți azi pe stadion, chiar dacă situația sportivă este groaznică.

Dinamo a început destul de curajos meciul, au fost câteva acțiuni interesante în atac, Ivanovski și Torje au colaborat în bandă stânga pentru o bună oportunitate, dar Torje a ezitat să șuteze dintr-o poziție bună. Însă așa cum ne-am obișnuit, fiecare eroare a noastră în defensivă este speculată de adversari, Ogenda a marcat după o nouă greșeală în apărare, o centrare l-a depășit foarte ușor pe Crețu, iar Iliev nu a mai avut cum să intervină. Am putea spune contrar cursului jocului 1-0 pentru oaspeți.

Din păcate, coșmarul continuă pentru noi, apărarea este groaznică și în minutul 18 s-a făcut 2-0, în urma unei lovituri de pedeapsă comisă de Robert Moldoveanu. Putina răbdare care exista s-a dus și suporterii erau nevoiți să asiste la un nou dezastru.

În minutul 31 puteam reveni în joc, însă Robert Moldoveanu continuă să fie mâna moartă în atacul lui Dinamo și ratează la fel cum a făcut în partida cu Argeș, nu a fost în stare să marcheze din câțiva metri și agonia continuă, tot 2-0 pentru oaspeți.

În minutul 34 a căzut și nocturna de pe stadionul Dinamo, nu știu cât de poetic și simbolic este, dar cu siguranță putem face niște asemănări între ceea ce trăim noi și ceea ce s-a întâmplat cu nocturna. După câteva minute și-a revenit, dar rămâne rușinea a ceea ce pățim în aceste săptămâni. Ahmed Bani a reușit să enerveze la maxim puținii fani prezenți pe stadionul Dinamo, mijlocașul dinamovist a ratat din poziție 1 contra 1, a șutat fără niciun fel de direcție,  a închis ochii și a trimis mult pe lângă poartă. 0-2 la pauză și șanse foarte mici să revenim.

Greu de explicat ce încearcă Dinamo să joace, ori mai bine zis, de ce suntem noi capabili să jucăm în momentul de față, cu adevărat părem o candidată mai mult decât serioasă pentru evitarea retrogradării, ce a spus Torje la finalul meciului cu Fcsb, referitor la calificarea echipei în play-off, este trecută la capitol glume în momentul de față, atâta timp cât echipa nu este capabilă să marcheze și își creează ocazii cu foarte multă dificultate, iar acele puține ocazii, le ratăm într-un mod inexplicabil.

În minutul 84, deși nimic nu părea să indice acest lucru, Dinamo obține o lovitură de pedeapsă, iar Torje a marcat, astfel încât să putem spera în ultimele minute de joc. Ivanovski a fost cel care a scos lovitura de pedeapsa. 1-2 si puteam spera pe final de meci. Pe final puteam primi doua lovituri de pedeapsa, dar Hategan nu a mai dat inca o lovitura de pedeapsa.

Este clar că zilele următoare, chiar de mâine, ar trebui să aducă un nou antrenor pentru echipa noastră, care nu are nevoie să mai stea blocată în interimat, nu am nimic cu Sorin Colceag, dar nu este un context favorabil și ne trebuie altceva acolo, ne trebuie experiență unui Mircea Rednic, unui Cristiano Bergodi, altfel și misiunea de a ne salva de la retrogradare va deveni complicată pentru noi.

loading...

Lasă un răspuns