AcasăEditorialDINAMO-Astra: Mai batem si noi pe cineva? Cum ar putea arata primul...

DINAMO-Astra: Mai batem si noi pe cineva? Cum ar putea arata primul 11

Dinamo este intr-o situatie teribil de grea, atat la nivel administrativ, financiar, dar si sportiv.

Echipa noastra nu pare ca poate iesi din pasa proasta in care am intrat. Cu siguranta, banii nu sunt singurul motiv pentru care evolutia lasa de dorit, dar nici nu este de neglijat acest aspect. Cu toate acestea, noi pastram speranta in revenirea echipei, mai ales ca lotul, desi poate este putin dezechilibrat pe anumite posturi, asa cum remarca si Rednic, are suficienta valoare pentru a nu fi la coada clasamentului.

Acolo putem ajunge in aceasta seara daca suntem invinsi si de Astra Giurgiu, un duel restanta intre ultimele doua clasate din Liga I. O situatie atipica, Astra fiind si ea o prezenta constanta in play-off. Practic este un duel al sperantelor, deoarece echipa care invinge, poate sa mai spere putin la calificarea in play-off. Noi tot speram sa avem acea intrerupere a seriei negre, una care pare ca nu se mai opreste.

Cinci infrangeri la rand, lucru care nu s-a mai intamplat in cariera lui Cosmin Contra, care intr-adevar pare a avea probleme in gestionarea situatiei. Din informatiile mele, acest meci ar fi decisiv si pentru Cosmin Contra, nemultumit si el de faptul ca sunt doar promisiuni din partea conducerii, dar si cei din club au nemultumiri vizavi de antrenorul Cosmin Contra, care nu reuseste deloc sa se ridice la nivelul asteptarilor. Nemultumirile de ambele parti nu pot sa conduca la un final fericit.

STEFAN CEL MARE, TEREN MINAT! Nu imi vine sa cred ca spun acest lucru, dar Dinamo joaca acasa, de parca evolueaza in deplasare. Formatia noastra are o serie incredibil de proasta la meciurile de pe teren propriu, in campionat. Practic, ultimul succes in campionat, in Stefan cel Mare, a avut loc in luna februarie. Impotriva cui? Impotriva Astrei Giurgiu. De atunci, am castigat pe Arena Nationala cu Fcsb si atat, niciun alt succes in campionat.

Meciul trebuia sa se dispute initial pe Arena Nationala, acum doua saptamani, dar stim circul creat in jurul situatiei de la Astra, cum zecile de cazuri de imbolnavire s-au dovedit a fi doar 4 la numar. Dar meciul a fost amanat dinainte si astfel jucam astazi. Il reintalnim pe Eugen Neagoe, care a fost numit la carma echipei giurgiuvene acum cateva zile. Neagoe nu s-a descurcat pe banca tehnica a lui Dinamo, dar impotriva formatiei noastre, se simte destul de bine. In ultima intalnire directa ne-a invins cu 4-2, cand era la Hermannstadt.

Cum ar putea arata primul 11:

Cosmin Contra a schimbat destul de mult la meciul de la Ovidiu, nu a fost cel mai prost meci al lui Dinamo, pot spune ca a fost o infrangere nemeritata, echipa a aratat bine in anumite momente, dar erorile prostesti din defensiva, precum si o eroare a portarului la golul doi, au contat decisiv. Acum, Cosmin trebuie sa gaseasca formula ideala pentru a obtine o victorie care sa ne mai ofere de doi lei speranta. Dupa acest meci, mai sunt 20 de etape pana la finalul sezonului, timp ar fi suficient pentru a recupera diferenta de puncte, dar nu ai cum sa faci asta mergand din infrangere in infrangere. Las deoparte situatia financiara, plec de la premisa ca intr-un fel se va rezolva. Dinamo trebuie sa inceapa sa castige.

In poarta cred ca il vom vedea din nou pe Hinojo, nu ofera niciun fel de incredere Mejias, mi se pare un transfer ratat, este inalt, dar de cand a venit la Dinamo, nu pot sa spun ca a avut vreo interventie care sa ma fi dat pe spate. Hinojo mi s-a parut ok cu Sepsi, are un dezavantaj in ceea ce priveste inaltimea, dar pare mai util. In defensiva, Cosmin trebuie sa apeleze din nou la Sorescu ca fundas dreapta, Gonzalez este la lotul national, asa cum si Rici este la U21, asadar nu va fi titular, tot Ehmann va fi in centrul defensivei, langa Abdoulaye Ba cred eu. In stanga, Isma Lopez va fi titular.

La mijloc, Contra are solutii, Rauta a revenit si el dupa suspendare, dar indiferent ce a incercat, nu a gasit deloc varianta „ideala”. Aici ne putem astepta la orice formula, cu Viitorul a incercat un trio format din Anton-Garcia-Gol, nu a fost chiar nemaipomenit, polonezul nu a fost deloc in apele sale si cred ca va lua loc pe banca astazi. Nu neaparat ca va fi Rauta titular, desi nu exclud, dar eu unul cred ca va incerca sa foloseasca un cuplu format din Magureanu si Magaye/Nemec in atac, urmand ca Borja si Camara sa fie in benzi.

Fabbrini nu cred ca mai este solutie pentru Cosmin, dupa ce l-a lasat in afara lotului la Ovidiu, italianul a rabufnit putin, astfel ca nu cred ca va fi chiar o relatie nemaipomenita intre cei doi. Repet, nu stiu cum vede Contra, cred ca trebuie sa fim putin mai ofensivi, stim ca Neagoe este un antrenor defensiv, deci trebuie sa fim noi echipa care sa dicteze ritmul.

Stiu ca situatia nu este deloc placuta, nu pot sa elimin aspectul financiar atunci cand vorbim despre echipa, dar trebuie sa facem acest lucru. Nu stiu care va fi starea de spirit a jucatorilor, cum vor reactiona astazi, dar sper ca vor fi concentrati pe meci si sa obtina acest lucru.

 

Formula probabila ASTRA: 12. M. Popa – 2. Sousa, 3. Graovac, 25. Găman, 5. C. Dima – 7. Canadjija, 21. Crepulja, 80. Merloi – 10. Budescu, 18. Azulay, 8. Wutrich
REZERVE: 23. Bolboașă, 11. V. Gheorghe, 13. Graur, 20. D. Bruno, 27. R. Moise, 43. Montini, 77. Stahl, 92. Riza, 99. D. Gheorghe

PABLO CORTACERO: „Vreau sa transmit mai intai scuze sincere pentru situatia in care se afla Dinamo in acest moment. Intarzierea platilor si gestionarea deficitara a acestei societati au facut ca incertitudinea sa se instaleze in randul suporterilor si in cadrul clubului.

Prin acest comunicat, vreau sa transmit liniste si sa precizez ca astazi a fost facuta o prima plata pentru salarii si furnizori, banii urmand sa intre in conturile clubului la inceputul saptamanii viitoare. Astazi s-a procedat la convocarea membrilor Consiliului de Administratie pentru majorarea capitalului social al clubului cu suma de 5 milioane de euro.

Sunt constient de dificultatile in care se afla clubul in aceasta perioada, dar le transmit tuturor fanilor un mesaj de angajament fata de Dinamo. Sunt implicat total in acest proiect, nu am avut si nu am intentia de a-l abandona!”, spune Pablo Cortacero pentru www.fcdinamo.ro.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare