AcasăEditorialDINAMO-Astra: Chin si un egal care nu ne ajuta deloc! Ultimul meci...

DINAMO-Astra: Chin si un egal care nu ne ajuta deloc! Ultimul meci al lui Contra?

Dinamo a intalnit pe Astra Giurgiu dupa 5 infrangeri consecutive si Cosmin Contra spera sa intrerupa seria nefericita a echipei noastre.

Cosmin Contra a surprins cu formula de start pe care a trimis-o in teren, una foarte ofensiva, cu Geani Cretu fundas dreapta, cu un singur recuperator si cu doi atacanti practic, Magureanu si Gueye.  Contra insa a schimbat repede, asa cum spunea si in direct inainte de meci, Cretu a fost schimbat cu Aleix Garcia, iar Borja si Camara au trecut in benzi.

Dinamo a dominat primele 15 minute, dar fara a ne crea mari ocazii de poarta, de fapt, Dinamo nu a reusit sa puna in pericol poarta Astrei, dar o dominare teritoriala, fara viteza, cu multe erori la creatie.  Albert Stahl a avut prima ocazie pentru giurgiuveni, acesta a facut sah mat apararea lui Dinamo, dar sutul atacantului a fost respins de Mejias de la coltul scurt. Ce a urmat dupa, cu greu poate fi numit fotbal. Chin, tortura, mai degraba, fotbal nu a fost. Daca as fi fost spectator neutru, inchideam acest meci dupa 30 de secunde, antireclama adusa fotbalului ce a fost in prima repriza.

Sutul lui Magureanu din minutul 39 am fi crezut ca poate aduce ceva, dar s-a dus paralel cu poarta debutantului din poarta Astrei. Realmente groaznic ce se intampla in jocul lui Dinamo, o prima repriza in care nu am aratat nimic, un fotbal de liga a doua intre cele doua echipe, care au parut ca mai degraba protesteaza, au iesit la o miscare in aer liber.

Repriza a doua a inceput cum nu se poate mai prost, Ba face o prostie uriasa, a incercat sa intervina decisiv la Budescu, care a trecut usor, a patruns in careu, a incercat un lob, dar a iesit o centrare de gol pentru Valentin Gheorghe, care a indeplinit o simpla formalitate.

Abdoulaye Ba putea sa isi ia revansa cateva minute mai tarziu, Magaye Gueye a centrat perfect, fundasul central a reluat cu capul, cu pamantul, dar balonul s-a dus peste transversala. Cea mai buna ocazie pentru Dinamo. Dar un minut mai tarziu, Gueye arata ca este atacant de clasa, o minge centrata de Borja, a fost blocata, dar Magaye a reluat cu o executie superba, pe spate, super gol pentru varful trecut pe la Everton. Acesta a avut o sansa buna pe contraatacul purtat de Camara, dar atacantul a pasat foarte slab, nu a gasit cea mai buna continuare.

In minutul 65, Contra a efectuat 3 schimbari, Fabbrini, Nemec si Borcea au intrat in locul lui Camara, Gueye si Magureanu. Un joc mult mai viu in partea a doua, parca a fost alt meci in partea a doua, cand echipele chiar au vrut sa joace fotbal. Borcea a avut si el un sut bun in minutul 75, un control bun pentru tanarul dinamovist, dar executia a fost retinuta de portar. In minutul 80 Astra putea primi o lovitura de pedeapsa, la o interventie a lui Abdoulaye Ba la atacantul Azulay, dar Chivulete a considerat ca a fost interventie regulamentara.

In minutul 88, Astra a avut un contraatac devastator, 3 contra 2, Budescu a incercat o executie spectaculoasa, dar lobul s-a dus pe langa poarta lui Mejias. Dinamo a incercat sa forteze victoria, dar fara a avea mari realizari, multa teama parca in jocul nostru si extraordinar de multe erori, fara personalitate si fara creativitate jocul lui Dinamo, chiar un joc de locul 15 pe care il ocupam. Un sut ratat al lui Borcea se putea transforma in pasa de gol pentru Sorescu, dar Deian a incercat sa paseze in fata portii, dar fara succes.

Si astfel se incheie 1-1, un punct care nu ne ajuta cu absolut nimic, ramane foarte departe de locurile de play-off, suntem la 10 puncte de locul 6 si jocul nu arata nimic. Ramane de vazut daca a fost ultimul meci al lui Cosmin Contra pe banca lui Dinamo.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare