AcasăStiri DinamoDINAMO-Astra: Avem primul 11 trimis de Uhrin!

DINAMO-Astra: Avem primul 11 trimis de Uhrin!

Dinamo vrea să  obțină biletele pentru finala Cupei României, acolo unde o așteaptă Craiova.

Nu va fi deloc ușor, deoarece echipa noastră are de întors un 0-1 după turul disputat la Giurgiu, cu Astra. Multe lucruri s-au schimbat însă de atunci, dacă Astra era atunci o echipă în formă, lipsită de griji, în vreme ce Dinamo adună meci după meci fără victorie și fără gol marcat, acum lucrurile s-au schimbat.

Dusan Uhrin este acum antrenorul lui Dinamo, în vreme ce de la Astra, Eugen Neagoe a plecat după ce giurgiuvenii au căzut mult în clasament. Dinamo a trecut între timp peste Astra în campionat, în clasament, suntem la trei puncte în fața lor și salvarea pentru noi este mult mai aproape, mult mai multe emoții sunt în tabăra echipei antrenate acum de Ionuț Badea.

Dinamo a mai trecut de Astra în semifinale! Dinamo a mai întâlnit pe Astra în semifinalele Cupei României, atunci era Astra Ploiești, se întâmpla în 2003. După 2-1 în tur la Ploiești, Dinamo obținea o calificare dramatică, după un gol marcat de Domocoș din lovitură liberă, chiar în ultimul minut de joc din prelungiri. Dramatic sau nu, sperăm să avem același deznodământ: Dinamo în finală! Atunci am și ridicat trofeul, tot la fel, după un sezon foarte greu, în care am avut “celebra” serie 0-0-7!

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE UHRIN:

Esanu- Pujlic, Albentosa, Grigore- Sorescu, Gol, Anton, Fabbrini, Filip- Morsay, Nemec

Rezerve: Kongshavn, Radu, NEpomuceno, Blejdea, Bejan, Bani, Achim, Mihaiu, Moldoveanu

 

Am avut și ceva noroc, foarte important este că am stabilit și un prim 11 constant. Am scăpat de retrogradarea directă, ceea ce este foarte important, jucători au început să înțeleagă ce cer eu de la ei. Nu s-a încheiat nimic, vreau să scăpăm și de baraj, acesta este obiectivul meu. Vreau să terminăm cu bine și în Cupă, dar probabil o să încep să schimb, pentru că apare și oboseala.” 

“Acum jucăm în Cupă, meciul este cel mai important următorul, dar prioritar pentru club, pentru Dinamo este să rămânem în prima ligă. Trebuie să schimb câțiva jucători pentru meciul de marți, vreau să scap de baraj, Cupa este important, trebuie să văd și alți jucători la treabă. Numai cu 12-13 jucători este imposibil să joci. Astra are 60% șanse să meargă mai departe, dar vom încerca, cu siguranță, vreau să joc finala Cupei.” a spus Uhrin la conferința de presă

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare