DINAMO-Arges: Noi ratăm, ei marchează

Dinamo a întâlnit în această după-amiază pe FC Argeș în Ștefan cel Mare, în ultimul meci al echipei noastre înainte de pauza competițională.

Dario Bonetti a încercat din nou să schimbe sistemul de joc, în încercarea de a găși varianta câștigătoare. Sorescu a fost folosit fundaș dreapta, Amzar a fost urcat la mijloc, iar Andrei a fost fundaș stânga. Însă meciul a început cum nu se poate mai prost. După o deviere a lui Said, Cristi Tănase a punctat în poarta lui Esanu, care a fost spectator la o fază pornită de la o degajare a portarului advers. 1-0 în minutul și astfel Dinamo începea în dezavantaj meciul.

După minute de joc dominate de argeșeni, Dinamo a început să preseze, fără a putea crea pericol la poarta lui Greab. Finalul reprizei ar fi putut aduce egalarea, însă Robert Moldoveanu nu a putut încheia cu gol o ocazie uriașă, după ce l-a driblat pe Greab, șutul lui a fost blocat înainte de a intra în poartă, Miguel s-a opus.

Cu câteva minute în urmă, Amzar a ieșit de pe teren accidentat, lăsând locul lui în teren lui Bordusanu, care bifează primele minute din acest sezon. 1-0 la pauză pentru pitesteni și trebuia că Dinamo să ofere o replică mult mai solidă.

Bonetti a schimbat la pauză, l-a introdus în teren pe Neicutescu, în încercarea de a revitaliza atacul care a suferit din nou teribil.  Mihaiu a avut un șut blocat de la marginea careului în minutul 53, încercări firave de atac.

După ratarea uriașă a lui Robert din finalul primei reprize, a venit rândul lui Neicutescu să rateze incredibil singur cu Greab, l-a lobat, dar mingea s-a scurs puțin pe lângă bară. În loc să fie 1-1, s-a făcut 2-0 la faza imediat următoare. Șansa nu a fost de partea noastră.

Din păcate, foarte puțini spectatori prezenți astăzi în Ștefan cel Mare, nici 2000 de fani prezenți pe stadion.

Din păcate, atât putem în momentul de față, nici jocul nu este unul teribil, dar nici șansă nu avem. Aștept și eu cu nerăbdare să văd ce va aduce pauza competițională, este clar că avem nevoie de intariri, dar nu știu dacă Dario va putea beneficia de ele.