DINAMO-Arges: Avem primul 11 trimis in teren de Gane! Noi surprize

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo întâlnește în această seară începând cu ora 20:30 pe FC Argeș, într-un duel extrem de important pentru echipa noastră, care speră să scape de locurile retrogradabile.

27 ianuarie 2021, Dinamo – Gaz Metan 2-1 a fost singura victorie reuşită de bucureşteni în ultimele șase meciuri disputate pe teren propriu în campionat, interval în care au mai înregistrat o remiză (0-0 cu Sepsi OSK) şi patru înfrângeri.

12 meciuri fără gol marcat a strâns Dinamo în acest sezon, cele mai multe dintre toate competitoarele. Doar o partidă au pierdut piteşenii în ultimele 13 runde (1 martie 2021, CFR Cluj – FC Argeş 5-0), în rest au șase succese şi șase rezultate de egalitate.

Argeşenii au marcat cel puţin un gol în opt dintre precedentele 10 deplasări din campionat. Cele două echipe s-au mai întâlnit de 89 de ori în principala competiţie internă, de 54 de ori s-au impus bucureştenii, de 23 de ori au câştigat piteştenii, iar alte 12 jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Dinamo gazdă: 44 de meciuri – 38 de victorii Dinamo – două remize – 4 succese FC Argeş.

Primul meci a avut loc pe 20 august 1961, Dinamo Piteşti – Dinamo 3-4 şi a consemnat debutul argeşenilor în Divizia A. Au marcat Fl. Halagian, V. Lovin – dublă, respectiv C-tin Frăţilă, Vasile Alexandru, Ghe. Ene – dublă. Pentru bucureşteni, acel joc avea să dea startul celei mai bune perioade interne, singura în care au câştigat 4 titluri la rând (1961/62, 1962/63, 1963/64, 1964/65).

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE GANE: 

ESANU- BEJAN, PULJIC, GRIGORE- FILIP, ANTON, ACHIM, SORESCU- CRETU, MOLDOVEANU, MORSAY

REZERVE: Gudmund, Ehmann, Radu, Nepomuceno, Fabbrini, Mihaiu, Stan, Bani, Stere

Șase meciuri fără victorie în Liga I, o serie neagră pentru echipa noastră, care are un parcurs la fel de modest precum Mediaș și Iași, prima are înfrângeri pe linie, în vreme ce Iași are un egal și patru înfrângeri în ultimele 5 etape. O serie pe care trebuie să o întrerupem, pentru a ieși din zona neagră a clasamentului. Înainte de dispută, suntem pe locul 14, însă un succes ne poate urca (puțin) în clasament. În cazul unui succes, urcăm pe locul 12 și egalăm Viitorul, echipa clasată pe 11, dar care are și un meci mai puțin.

O situație grea pentru echipa noastră, care traversează o perioadă mai bună din punct de vedere financiar, jucătorii sunt plătiți, li s-au asigurat condiții, dar care efectiv nu evoluează la nivelul așteptat și pe care l-am văzut în câteva rânduri. Dinamo sub comanda lui Gane nu arată așa cum ar trebui, mari probleme în plan ofensiv, dar nu este vorba doar că nu “o băgăm în ațe”, nu prea ajungem în poziție de finalizare. Cu Voluntari a fost excepția, deoarece ei erau în inferioritate numerică și doar așa am ajuns să ne creăm o ocazii.

Gane,temporar! Jerry Gane este în continuare antrenor principal, dar nimeni nu știe pentru cât timp, el a primit un vot de neîncredere din partea DDB, care a anunțat zilele trecute că se caută înlocuitor, știe că orice meci poate fi ultimul. Se pune presiune suplimentară pe el, dar pe de altă parte, nici nu și-a ajutat în vreun fel cauza, neavând rezultatele dorite. Dacă Dinamo ar fi arătat mai bine, nici nu s-ar fi adus în discuție schimbarea lui. Dar aici suntem și nici nu știu dacă o victorie îi poate salva postul, poate doar dacă este una impresionantă, deși nu am niciun fel de siguranță că putem reuși asta.

Argeș, surpriza campionatului! Cu siguranță, piteștenii sunt marea surpriză a anului 2021. Mulți îi vedeau deja retrogradati, dar este realmente incredibil cât de bine evoluează în 2021. Șase victorii, patru rezultate de egalitate și o singură înfrângere, împotriva celor de la CFR. De la o echipa condamnată, stau destul de confortabil, pe locul 9, cu 33 de puncte. Dacă ar câstiga astăzi, chiar ar avea șanse bune și la play-off, Clinceniul nu mai câștigă și s-ar apropia la un singur punct de ilfoveni. Așadar, nu întâlnim o echipa care nu are niciun fel de obiectiv, au pentru ce să lupte.

loading...

Lasă un răspuns