Dinamo are nevoie in continuare de intariri. Dar le vom avea?

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo incepe sa arate tot mai bine si asta ne ofera sperante pentru ceea ce va urma in toamna.

Nu trebuie sa ne pacaleasca insa rezultatele obtinute in ultimele doua runde si sa dam deoparte ceea ce s-a intamplat in primele runde. Nu intamplator Dinamo este din nou in afara locurilor de play-off. Sunt multe cauze si cu siguranta valoarea lotului si-a spus cuvantul.

Din pacate, din nou s-au comis grave erori in perioada de transferuri, erori de alegere a jucatorilor, dar si de intelegere a nevoilor pe care le avea Dinamo. Echipa noastra pare total dezechilibrata si avem in continuare nevoie de jucatori.

Centrul, punctul nostru forte! La centru, Dinamo sta cel mai bine. Odata cu revenirea lui Mrzljak dupa problemele pe care le-a avut la inghinali, Dinamo va avea un trio extrem de valoros, poate cel mai bun din Liga I, cu Mrzljak, Nistor si Fabbrini. Insa echipa nu este formata din cei trei,  pentru a-i pune si pe ei in valoare, trebuie sa fie inconjurati de jucatori capabili. Ori Dinamo nu se poate lauda ca este acoperita.

Flancurile, descoperite! As spune flancurile in general, nu doar in aparare. Uhrin pare sa fie adeptul sistemului 4-3-3, unul complicat, dar daca iti iese si ai jucatori pentru el, poate fi spectaculos. Probabil l-a ales, tocmai pentru a-i putea folosi pe Nistor si Fabbrini in acelasi timp. Dar am vazut in ultimele doua runde, ca sunt probleme pe flancuri. Corbu este fortat in stanga, desi el este fundas dreapta de meserie, o improvizatie care nu are cum sa fie utilizabila si pe viitor. Sin pana acum a fost extrem de modest, a fost vinovat la multe dintre golurile incasate de Dinamo si nu stiu daca va fi un plus de valoare fata de Corbu, atunci cand va reveni.

Cu Denis si Moura in dreapta, suntem oarecum ok, pana la urma trebuie sa tinem cont si de regula U21. Din moment ce Puljic vine, el vine sa fie titular, ori un cuplu cu Puljic si Klima in aparare, inseamna ca trebuie sa joace Denis in dreapta cel mai probabil, mult mai familiarizat cu acest post.

In atac sunt si alte probleme. Acum ne bazam doar pe Popa si Montini, dar nu avem un varf de careu, Perovic este non-solutie, totusi sunt foarte multe partide de disputat si nu avem suficiente solutii in atac. Asa cum nici pe flancuri. Daca va intreb ce joaca Brito sau cat de bun este, nimeni nu poate sa ofere un raspuns concludent. Un jucator care este accidentat inca dinainte sa inceapa sezonul, foarte probabil va avea probleme fizice si pe parcursul sau, nu ai cum sa iti pui baza in el. In rest, ai doar jucatori tineri, sperante, Sorescu, Mihaiu, Neicutescu si Moldoveanu. Nu intocmai jucatori de play-off.

Vestea proasta ar fi ca nu se intrevad alte intariri, in afara de Puljic, cred ca se va merge cu acest lot la lupta, poate doar inca un transfer sa mai fie efectuat, dar asta doar daca se intrevede vreo oportunitate. Problema ar fi urmatoarea.

Sezonul se joaca acum! La fel ca in sezonul trecut, campionatul va lua pauza in luna decembrie. Campionatul se joaca pana pe 21-22 decembrie, in 2020 se vor mai disputa doar 4 partide din sezonul regular. Deja stim bine cum functioneaza acest sistem, rar s-a intamplat ca vreo echipa din afara primelor 6 sa reuseasca sa ajunga pe un loc de play-off in extremis. Asadar, avem 14 meciuri de disputat in aceasta toamna, plus minim un meci in Cupa Romaniei.

As fi sperat sa fim mai activi pe piata transferurilor zilele acestea, dar este liniste si cred ca va fi liniste si in continuare. Sper sa ma insel, dar cred ca vom merge cu acest lot la lupta…plus Puljic.

CITESTE SI:

Mijlocul care face diferenta

Unde va juca Tircoveanu in acest sezon

Dinamovist in echipa ideala a etapei! Uhrin premiat si el

loading...

Lasă un răspuns