DINAMO-Arad: Avem primul 11 trimis in teren de Uhrin!

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo întâlnește în această seară pe UTA Arad, într-un meci extrem de important pentru echipa noastră, care caută prima victorie după mai bine de două luni în campionat.

Victorii împărțite! Este a treia întâlnire dintre cele două combatante de astăzi. În primul meci disputat în Ștefan cel Mare, când Cosmin Contra era antrenorul lui Dinamo, echipa noastră a pierdut cu 1-0 un meci în care am fost dezavantajați de arbitrul Coltescu, care nu a acordat o lovitură de pedeapsă. De partea cealaltă, Puljic a comis un penalty în prima repriză, care s-a dovedit a fi decisiv. A fost momentul în care Dinamo a intrat într-o serie negativă, din care am ieșit cu mari dificultăți. În retur, Dinamo a câștigat cu 1-0, un meci special pentru noi, un punct de referință, chiar dacă meciul s-a disputat pe 31 ianuarie. De ce? Pentru că este data în care am obținut ultima victorie în Liga I.

De atunci au mai fost două victorii, dar acelea au fost obținute în Cupa României. Deian Sorescu marca din penalty ultimul gol al victoriei. De atunci, am schimbat doi antrenori, dar sperăm să fi schimbat și norocul, care să fie mai mult de partea noastră.

O victorie au reuşit bucureştenii în precedentele opt jocuri disputate în campionat pe teren propriu, 2-1 cu Gaz Metan (27 ianuarie 2021), în rest au o remiză şi șase înfrângeri.

UTA a avut evoluţii lăudabile pe teren advers în ediţia curentă, palmaresul acestora cuprinzând șapte succese, cinci rezultate de egalitate şi trei partide pierdute.

Dinamo şi UTA s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 74 de ori, de 38 de ori s-au impus bucureştenii, de 19 ori au câştigat arădenii, iar alte 17 partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Dinamo gazdă: 37 de meciuri – 22 succese Dinamo – 9 remize – 6 victorii UTA.

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS IN TEREN DE UHRIN:

GUDMUND- EHMANN, BEJAN, ALBENTOSA, FILIP – GOL, RAUTA- BANI, ANTON, SORESCU- NEMEC

Rezerve: Oncescu, Puljic, Grigore, Achim, MIhaiu, Nepomuceno, Morsay, Fabbrini, Blejdea

Dusan Uhrin vs UTA Arad în toate competiţiile: 3 jocuri – 3 victorii.

Mediile de vârstă

Dinamo – 26 ani şi două luni;

UTA Arad – 26 ani şi 11 luni.

LASZLO BALINT: “Dinamo este o echipă în suferinţă, măcinată de destul de multe probleme, dar care are în componenţă jucători de calitate. Cu siguranţă vor dori să câştige pentru că situaţia lor în clasament nu e una deloc bună. Dinamo are puncte forte, dar şi vulnerabilităţi şi e esenţial să speculăm orice vulnerabilitate. Şi să fim foarte echilibraţi, cum am fost în ultimele partide.

Poate că noi suntem un pic mai relaxaţi sau mai liniştiţi după victoria din prima etapă a play-out-ului, în timp ce Dinamo trebuie să bage echipe sub ea ca să iasă din acea zonă a clasamentului. Noi am demonstrat însă că ştim să gestionăm presiune. Într-un anumit context am putea spune că şi un punct ar fi bun cu Dinamo, dar noi mergem clar cu ideea de a câştiga” a spus Balint inainte de meci

Când se joacă meciul cu Viitorul. Program de foc

Dinamo joacă la foc automat în această perioadă, în care sperăm să ieșim din această situație grea din clasament.

După meciul din această seară, avem un alt duel spre finalul săptămânii, vineri mergem la Mediaș pentru duelul cu fosta echipa a lui Uhrin, Gaz Metan.

Apoi avem două dueluri extrem de importante, împotriva celor de la Voluntari și Viitorul, colege de clasament, evident că și aceste partide se joacă la un interval de câteva zile. Meciul cu Viitorul se dispută chiar în ziua de Paște, meciul se va juca la Ovidiu. LPF a anunțat programul rundelor cu numărul 4, respectiv 5. În etapa cu numărul 5, LPF a anunțat orele de disputare ale partidelor:

Etapa a 3-a 

Vineri, 23 aprilie

Ora 17.30 UTA Arad – FC Hermannstadt

Ora 20.30 Gaz Metan Mediaș – Dinamo

Sâmbătă, 24 aprilie

Ora 17.30 Astra Giurgiu – FC Argeș

Ora 20.30 CFR Cluj – Universitatea Craiova

Duminică, 25 aprilie

Ora 15.00 Chindia Târgoviște – Politehnica Iași

Ora 19.15 FC Botoșani – Academica Clinceni

Ora 21.30 FCSB – Sepsi OSK Sf. Gheorghe

Luni, 26 aprilie

Ora 20.30 FC Voluntari – Viitorul Constanța

Etapa a 4-a

Marți, 27 aprilie

Ora 16.30 FC Hermannstadt – Gaz Metan Mediaș

Ora 19.00 FC Argeș – UTA Arad

Miercuri, 28 aprilie

Ora 14.0 Chindia Târgoviște – Astra Giurgiu

Ora 16.30 Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Academica Clinceni

Ora 19.00 CFR Cluj – FC Botoșani

Joi, 29 aprilie

Ora 14.30 Politehnica Iași – Viitorul Constanța

Ora 17.00 Dinamo – FC Voluntari

Ora 19.45 Universitatea Craiova – FCSB

ETAPA a 5-a

Vineri, 30 aprilie

Ora 17.30 Gaz Metan Mediaș – FC Argeș

Sâmbătă, 1 mai

Ora 15.00 FC Botoșani – Sepsi OSK Sf. Gheorghe

Ora 17.30 UTA Arad – Chindia Târgoviște

Duminică, 2 mai

Ora 13.30 Astra Giurgiu – Politehnica Iași

Ora 16.00 FC Voluntari – FC Hermannstadt

Ora 18.30 Viitorul Constanța – Dinamo

Ora 21.00 Academica Clinceni – Universitatea Craiova

Luni, 3 mai

Ora 20.30 FCSB – CFR Cluj

loading...

Lasă un răspuns