Dinamo aproape să aducă un jucător de la Clinceni! Un atacant pe listă

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo nu a efectuat până acum transferuri, dar echipa noastră vrea să aducă jucători până la reunirea programată mâine după-amiază la Săftica.

Până acum au fost doar plecări de jucători și discuții despre alte plecări, dar fără alte noutăți la nivel de lot. Însă Dinamo este aproape de a aduce un prim jucător, pe un post care le-a dat mari bătăi de cap antrenorilor, este vorba despre postul de fundaș central.

Răzvan Patriche (35 de ani), care și-a încheiat conturile cu Clinceni, ar fi ajuns la o înțelegere cu Dinamo, anunță Digisport. Acesta este unul dintre cei mai experimentați jucători din Liga I, cu peste 130 de meciuri în prima ligă, în ultimii ani fiind jucător de bază la Academica Clinceni.

Patriche, unul dintre fotbaliștii longevivi din Liga 1, nu a mai suportat situația de la gruparea din Ilfov, și a cerut rezilierea contractului, susțin sursele Digi Sport. Situația financiară a celor de la Academica este precară. Cu un singur salariu achitat în 6 luni, și cu mai multe promisiuni neonorate, mai mulți jucători au cerut să plece și au obținut ”dezlegarea”: De Amorim, Moulin, Vellios și Achim.

Răzvan Patriche ar semna un contract valabil pe un an și jumătate cu Dinamo.

Dinamo îl vrea pe Jakub Vojtus

Dinamo a pus ochii pe un atacant trecut prin Liga 1. Jakub Vojtus este în acest moment sub contract cu maghiarii de la Mezokovesd. Slovacul este nemulțumit de statutul de la club, mai mult rezervă, și vrea să plece, mai ales că înțelegerea îi expiră în vara lui 2022. Dinamo a negociat cu fotbalistul, dar încă nu a ajuns la un numitor comun în privința salariului, conform GSP.

Vojtus a evoluat în sezonul trecut la CFR Cluj, însă nu a marcat niciun gol pentru echipa campioană. Cel mai bun sezon l-a avut în 2019/2020 când a evoluat pentru Academica Clinceni, marcând 9 goluri în 36 de partide.

loading...

Lasă un răspuns