Dinamo a arătat EXCELENT la primul meci oficial al sezonului!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Echipa de handbal a disputat în această după-amiază primul meci oficial al sezonului 2022/2023.

Echipa lui Xavi Pascual a câștigat Cupa și Campionatul în sezonul trecut, însă cu toate acestea, s-a disputat Supercupa României la handbal în Sala Polivalentă. Marele derby al sportului românesc, Dinamo-Steaua, a fost partida de deschidere a noului sezon.

Dinamo, cu mulți jucători noi față de sezonul trecut, jucători transferați cu un singur gând, acela de a trece în faza următoare a Ligii Campionilor. Un derby în care galeria steliștilor a fost prezentă, dinamoviștii au fost răsfirati în toată sala polivalentă, dar fără a avea o galerie grupată.

Începutul de meci a fost unul extrem de echilibrat, s-a mers cap la cap până în minutul 20, când tabela indica 9-9, dar Dinamo a arătat în ultimele 10 minute de ce este multipla campioană a României și reprezentantă în cea mai puternică competiție intercluburi. Dinamo a început să își impună jocul și la pauză am avut un avans de 4 goluri, 16-12.

Diferența de valoare a fost evidentă și în partea a doua, când Dinamo a început să se distanțeze și mai mult pe tabela de marcaj, cu 10 minute înainte de final am avut și 10 goluri avans, 28-18. Jucătorii veniți în această vară au început să marcheze, portarul Bucătaru a fost și el în mare formă. Pe final de meci, jucătorii s-au relaxat și diferența pe tabelă a devenit mai suportabilă pentru steliști.

Scor final: 32-24!

Dinamo se impune în primul meci oficial al sezonului și Supercupa este adjudecată de super echipa dinamovistă, antrenată de Xavi Pascual.

Urmează startul în campionat și din luna septembrie ne vom vedea la meciurile din Champions League, sper eu având și o galerie în spate.