Din ce in ce mai buni! A doua victorie la rand pentru DINAMO

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Echipa de baschet este in crestere de forma si dovedeste faptul ca este un progres fata de sezonul trecut.

Daca in stagiunea trecuta Dinamo nu a castigat niciun meci in grupa principala, de aceasta data Dinamo este o candidata la ocuparea unui loc in primele 6. Dupa victoria superba de runda trecuta de la Timisoara, in care Dinamo a dominat categoric o echipa cu pretentii, de acesta data in sala Dinamo a venit SCM Craiova, formatie antrenata de fostul nostru tehnician, Ako Todorov.

Craiova era una din cele mai bune echipe din campionat, formatia olteana avea trei victorii si o singura infrangere, dar Dinamo a inceput in forta meciul, castigand primul sfert cu 27-12. Sfertul doi s-a incheiat la egalitate si astfel Dinamo a intrat la cabine cu un avantaj neasteptat de 15 puncte.

Sfertul trei a surprins echipa noastra, Craiova a avut un forcing excelent, prin care au reusit chiar sa egaleze, 28-13 pentru oaspeti si sfertul patru urma sa decida totul.

Dinamo, mai matura, daca anul trecut sufeream la acest capitol, faptul ca nu gestionam deloc bine partidele echilibrate, de data aceasta am vazut o echipa mai stapana, mai sigura pe ea. Inainte de startul sezonului, managerul Vasile Gilca imi spunea ca mizeaza pe Milutinovic, jucator cu experienta la cel mai inalt nivel in Europa si nu s-a inselat. Daca in runda trecuta, Jeremic a fost MVP, de data aceasta Milutinovic a fost exceptional, marcand nu mai putin de 30 de puncte, 4/7 la aruncarile de trei puncte si 8/11 la cele de doua puncte.

Dinamo s-a impusa datorita sarbului, care a fost providential si in sfertul patru, castigat de Dinamo pana la urma si astfel echipa noastra se impune cu 80-73. Un mare plus si pentru defensiva, Dinamo arata ca este bine organizata, doar 73 de punte, mult mai bine fata de startul sezonului.

Jeremic, cu o evolutie ceva mai modesta, a avut 14 puncte pana la urma si 4 assisturi. Javon Masters a avut 13 puncte, dar si 4 assisturi. Tanarul Badiu a incheiat meciul cu 10 puncte cu 2 aruncari de trei puncte reusite.

Dinamo obtine cea de-a doua victorie consecutiva a sezonului si suntem la egalitate pe locul 4 cu Timisoara, Steaua si Sibiul si la o singura victorie in spatele oaspetilor de astazi, dar si a Oradei. Universitatea Cluj are parcurs perfect, 5 din 5.

Pentru Dinamo urmeaza derby-ul cu Steaua de luni viitoare, din sala Mihai Viteazu, tot de la ora 19:00!

Bravo, baieti!

loading...

Lasă un răspuns