Din ce în ce mai bine!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a primit vizită Ripensiei Timișoara la Giurgiu, într-un meci contând pentru etapa a 10-a a ligii secunde.

Giurgiu a fost încă o dată gazda noastră pentru un meci important, în care Dinamo nu avea voie să rateze toate punctele puse în joc. Întâlneam o echipă imprevizibilă, foarte tânără, care are o serie de jucători de perspectivă, pe listele unor formații din prima ligă. Totuși vorbeam de o formație care a învins fără drept de apel pe Poli Iași, una din favoritele la promovare.

Cristalizarea unui prim 11: Ușor, ușor devine tot mai simplu de ghicit primul 11 pe care Ovidiu Burcă îl trimite în teren și asta nu este un lucru rău, chiar este îmbucurător, deoarece astfel se pot lega relațiile de joc, putem avea un plus de omogenitate. Desigur, schimbările trebuie să apară în momentul în care anumiți jucători nu se ridică la nivelul așteptărilor, dar trebuie să ai și variante de înlocuire, evident. Dar începem să avem o formulă de joc cristalizată, dar și o idee de joc, forțată și de împrejurări.

Ocazii ne-am creat: Deși nu pot să spun că am făcut un meci extraordinar, Dinamo merita să marcheze cel puțin o dată în prima repriză, în special la ocazia lui Alexandru Pop, care a controlat bine mingea, a trimis pe lângă portar, dar balonul a fost respins de pe linia porții. Dar rămân anumite minusuri ofensive pentru echipa noastră, care va întâmpina probleme și pe viitor.

Pe aici nu se intră: Deși Ripensia este o echipa interesantă, care poate juca și un joc de posesie, a preferat ieri să se apere pe două linii, la 30 de metri de propria poartă. De pe stadion s-a văzut foarte bine acest lucru, efectiv nu aveai loc de pătrundere prin centru, nici vorbă de posibilitatea de a șuta, deoarece nu avea pe unde să intre mingea. Automat duci mingea în bandă, pentru o centrare, care de multe ori nu are niciun fel de destinatar. O problemă la care Burcă trebuie să găsească soluția, deoarece momentan avem mari probleme în a desface apărările adverse. Avem posesia poate 70% din timp, în prima repriză cu siguranță așa au stat lucrurile, cu Baia Mare ne-am apropiat de 80%, dar este o posesie în care mingea este plimbată fără pericol.

Fazele fixe la datorie: Un clișeu în fotbal spune că atunci când meciul este echilibrat și un adversar se apără prea grupat, fazele fixe pot fi decisive. La noi chiar se aplică acest lucru. Practic ultimele trei meciuri de campionat au adus goluri în urmă unor faze fixe. Slobozia a fost gol din corner, executat de Bani, marchează Pop. La Baia Mare am marcat din penalty, dar lovitură de pedeapsă a fost obținută în urma unei faze fixe și Giafer avea golul în ghete anterior, din aceiași lovitură liberă.

Ieri am marcat din nou din corner, fază fixă executată excelent de Ahmed Bani, Patriche se înalță perfect și aduce golul victoriei. Sunt faze lucrate, faze în care noi reușim să compensăm diferența de talie, bănățenii erau mult mai bine clădiți fizic, se vedea foarte bine de pe stadion, dar modul în care compensăm acest lucru este remarcabil.

Teamă pe final: Deși eram foarte încrezător înainte de meci că putem învinge la o diferență de două goluri, avem parte de același 1-0, care a adus ceva emoții pe final, așa cum discutam și cu cei prezenți lângă mine la meci, ce e acela meci pentru Dinamo în care nu sunt emoții? Aș fi vrut să câștigăm la două goluri diferență, dar contează rezultatul final.

Totuși câștigăm: Reușim să câștigăm, reușim să urcăm în clasament, să ne apropiem de primele locuri, asta este cel mai important, să înțeleagă și cei care erau foarte negativiști că Dinamo nu este echipă de retrogradare în liga secundă, în niciun caz, comparațiile cu ceea ce a fost în sezonul trecut nu își au rostul în niciun fel și chip. Suntem o echipă în creștere, defensiv arătăm excelent, avem un singur gol primit în ultimele 4 meciuri oficiale. Problema rămâne că sunt dificultăți în a marca, lucruri care se pot rezolva în timp, până în iarnă trebuie să tragem tare pentru a obține victoriile, nu vor veni ușor, nu vom fi favoriți să câștigăm lejer în niciun meci, indiferent unde și cu cine se joacă.

Totuși dacă ne gândim la startul de sezon și unde suntem acum, e mai multă liniște, se lucrează bine și rezultatele încep să vină, asta este important!

,,Un scor bun, îmi place mai ales când nu primim gol. Eu cred că a fost un meci bun, cu intensitate foarte mare, era o echipă care se apăra foarte bine și ieșea foarte bine pe contraatac. În prima repriză am avut puțin de suferit, în momentele de pierdere ale mingii nu am reacționat foarte bine, a trebuit să ne apărăm pe spații foarte mari, să consumăm foarte multă energie, dar repriza a doua a fost mult mai bună.

Punctele sunt foarte importante, când ai 0 în dreptul golurilor primite, e foarte bine. Astăzi ne-am aparat foarte bine, săptămâna trecută Ripensia a câștigat împotriva celor de la Iași, știam că sunt rapizi pe contre, dar în repriza a doua am jucat bine, băieții au jucat mai bine. Răzvan este căpitanul nostru, un exemplu de profesionalism, mă bucur că avem un astfel de jucător în lot, cei tineri au mult de învățat de la ei.”, a spus Ovidiu Burcă la finalul partidei.

,,O victorie de moral, am avut posesia, ocaziile în prima parte. Am început să fim o echipa mai omogenă, mai legați. Am început repriza a doua foarte bine, am reușit să înscriem, pe final am făcut un pas,încercând să ținem de rezultat, dar importante sunt cele trei puncte. Sunt multe puncte puse în joc, o să luăm fiecare meci în parte, o să vedem la final când se trage linie.

Avem meci important în Cupa României, toate meciurile sunt importante, facem tot ce depinde de noi că să câștigăm. Luăm fiecare meci în parte și încercăm să scoatem maxim. Este important să creștem de la un meci la altul, indiferent de competiție.”, a declarat la finalul partidie, marcatorul unicului gol, Răzvan Patriche.

loading...

Lasă un răspuns