AcasăEditorialDictatura vestiarului și a haosului

Dictatura vestiarului și a haosului

Nu știu care va fi deznodământul ”telenovelei” plecării lui Flavius Stoican de la Dinamo.

De dimineață, părea drept sigură plecarea antrenorului lui Dinamo, însă în momentul în care eu scriu acest articol, Flavius Stoican este încă antrenorul lui Dinamo, cel puțin acestea sunt ultimele informații. Felul în care s-au desfășurat astăzi evenimentele ne prezintă o imagine tristă a clubului nostru, în care suntem sub dictatură mediocrității, a jucătorilor aflați pe locul 14, dar în fond, aflați pe locul 15.

Din câte au prezentat mai multe surse, decizia a fost luată de comun acord de către conducere, dar și cu reprezentanți ai DDB, care au venit cu propunerea Dusan Uhrin. În momentul în care s-a făcut anunțul către vestiar în ceea ce privește plecarea lui Stoican, conform celor din Playsport, jucătorii au amenințat cu greva, că nu ar trebui schimbat încă o dată antrenorul lui Dinamo, ceea ce ar fi pus frână schimbării antrenorului.

Așadar, Stoican este încă antrenorul lui Dinamo, dar nu știm încă pentru cât timp, dacă acest lucru va mai fi valabil și mâine, nicidecum dacă el va fi pe bancă la meciul cu Rapid. Însă câteva concluzii triste, realmente triste, se pot trage.

Avem un vestiar nociv! În momentul în care am folosit această expresie, am mai fost acuzat și am primit reproșuri. Acum stau să vă întreb, este normal? Este normal că jucătorii să decidă cine trebuie sau nu trebuie să fie antrenor? Și acum mă întreb și eu, dar vă întreb și pe voi, am văzut care au fost jucătorii care au sărit pentru Flavius, aceiași lideri din trecut, care au insistat și pentru alte schimbări la echipă, ”the usual suspects”. Am văzut nume rostite precum Răuță, Matei, chiar și Filip.

Vestiar de locul 14…

Chiar a ajuns acest vestiar să decidă și soarta conducerii? Dar ajung și la punctul doi.

De ce au fost întrebați jucătorii? De ce s-a ajuns în punctul în care jucătorii să aibă vreun punct de vedere cu privire la schimbarea antrenorului? Avem președinte? Eu parcă așa țin minte, că există un anume Iuliu Mureșan, administrator special, care și-a asumat conducerea executivă în iarnă, când l-a demis pe Rednic. Acum se pot naște speculații, conform cărora ar fi mers pe mâna vestiarului, astfel încât ”alesul” din iarnă să rămână și acum, deși NIMENI, în afară de câțiva din lot, nu îl mai doresc pe Flavius și au remarcat cu toții limitele evidente pe care le are ca antrenor.

Adică este o schimbare pe care el de fapt nu o dorește și o încearcă amânată sau anulată!

Acum citesc ce spune și Filip și mă crucesc: „Toți jucătorii lui Dinamo îl susțin pe Flavius Stoican! Ne-am bucura să rămână la echipă pentru că împreună cu el putem evita retrogradarea” (pentru Prosport, evident!).

Care este poziția lui Zavaleanu? În tot acest context, aștept o  poziție și din partea lui Răzvan Zăvăleanu, care nu mai vine, puțin dezamăgitor aș spune, cred că merită toată suflarea dinamovistă o poziție oficială, explicații pentru ceea ce se întâmplă.

Este realmente trist fraților ce se întâmplă, nici măcar să schimbăm antrenorul cu demnitate nu mai putem, este jenant și cred că trebuie să începem să conștientizăm că avem probleme la vârf, dar vestiarul lui Dinamo rămâne în continuare o mare, mare problemă.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare