Despre ”sacrificiul” lui Deian

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a pierdut meciul cu Argeș de pe teren propriu, al patrulea meci fără victorie și fără gol marcat pentru echipa noastră.

A devenit deja tradiție ca la finalul meciurilor să fie invitat să ofere câteva declarații Deian Sorescu. Nu avea cum să lipsească, din moment ce în ultimele zile s-a discutat mult despre oferta pe care el o are de la Fcsb. Deja nu mai este un secret faptul că Deian își dorește să plece, dar recunosc că m-a amuzat puțin declarația oferită aseară, cu spiritul de sacrificiu:

„Nu vreau să vorbesc despre un transfer, momentan sunt la Dinamo. Vă rog să vorbiți cu conducerea, eu nu știu nimic despre oferta de la FCSB. Cu mine n-a discutat absolut nimeni nimic. M-aș sacrifica pentru club, cu banii aduși pe mine s-ar da drumul la transferuri, vor veni jucători într-un număr mai mare pentru a scăpa echipa de unde este”, a declarat Sorescu.

Problema cu tot acest ,,sacrificiu” ar fi că nu ar rezolva în niciun fel și chip problema interdicției la transferuri.  După cum a declarat Răzvan Zăvăleanu în direct la Radio Dinamo1948, Dinamo nu poate să plătească suma datorată la FIFA, nici dacă am primi 10 milioane de euro pe Deian, atâta timp cât acea suma nu este cuprinsă în planul de reorganizare, este imposibil.

Așadar, suma obținută în urma transferului lui Deian Sorescu ar ajuta la activitatea clubului, ar ajuta în acoperirea altor datorii, practic ne-ar ajuta și mai mult să ieșim din insolvență, dar din punct de vedere sportiv, ar fi doar o pierdere enormă și atât. Nu ar aduce vreun plus plecarea lui.

Practic, salvarea pentru ridicarea interdicției trebuie să vină din altă parte, cred că trebuie să purtăm cu toții o discuție serioasă în acest sens, pentru că situația a devenit evidentă pentru toată lumea.

Ce se va întâmpla cu Deian, unde va pleca, unde se va sacrifica să plece, rămâne de văzut, dar să folosim totuși cuvinte mai ușoare…

„Cu siguranță ne va fi greu și de-acum încolo, nu reușim să înscriem, să gustăm din victorie. Nu este o presiune foarte mare, pentru că suntem încă în campionatul regulat. E un clasament strâns, dar, dacă o ținem așa… Eu mă simt ok, îmi doresc să câștig cu Dinamo, să lupt pentru fiecare minge. Așa sunt eu, mai dur în teren. Dar după dau mâna cu orice adversar, acesta e stilul meu. Îmi doresc, avem jucători tineri, cu calitate, însă au o teamă de a juca”, a mai spus Sorescu.

,,Nu mă așteptam să fiu la națională. Era singura mea dorință de ziua de naștere, care e mâine” Deian Sorescu, jucător Dinamo

MIHAI ESANU: ,,Suntem triști. Chiar dacă am început bine campionatul, știam că vor fi meciuri grele în continuare. E greu cu așa mulți tineri să putem crede că vom avea vreun joc ușor. Am avut mult mai multe ocazii decât ei, dar din păcate am pierdut. Execuțiile lui Tănase au făcut diferența.

Sperăm să se rezolve situația noastră, avem nevoie de întăriri, de transferuri. Nu cred că am jucat foarte rău, nu cred că ne-a dominat cineva până acum de la cap la coadă. Din păcate, se fac greșeli, luăm gol, apoi e greu să revenim. Doar în două meciuri am revenit după ce am fost conduși, în restul nu” Mihai Eșanu, portar Dinamo

loading...

Lasă un răspuns