Despre antrenorul Flavius Stoican

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Flavius Stoican este noul antrenor al lui Dinamo, un antrenor care nu are o imagine grozavă în rândul fanilor dinamoviști.

Asta nu din cauza a ceea ce a făcut, dar mai degrabă prin ce nu a reușit să facă, anume să obțină rezultate impresionante în cariera lui de antrenor. Un tehnician care părea la un moment dat în vogă, dar care în ultimii ani nu a fost deloc capabil să își îndeplinească obiectivele.

Deși nu ar fi fost nici prima mea opțiune, așa cum de fapt nici nu a fost pentru conducere, Flavius Stoican (45 de ani) este antrenorul lui Dinamo și cel condamnat să salveze echipa de la retrogradare.

Primul mandat la Dinamo! 

Flavius Stoican și-a început cariera de antrenor la Dinamo, însă nu la prima echipă, la Dinamo II a făcut primii pași în antrenorat, ulterior mergând în eșaloanele inferioare la Chindia și Mioveni, pentru a-și da ucenicia în antrenorat.

În 2013 a revenit la Dinamo II pentru o scurtă perioadă de timp, iar în momentul în care Gigi Multescu a fost demis după puține etape în sezonul 2013/2014, Ionuț Negoiță și Constantin Anghelache, mai degrabă cel din urmă, îl numeau antrenor pe Flavius Stoican.

  • Cariera la Dinamo

Atunci un no-name, mai cunoscut pentru cariera frumoasă de jucător, fiind campion cu Dinamo, dar ca antrenor nu spunea nimic. Avea la dispoziție un lot decent, dar nicidecum de primele locuri, asta deoarece Ionuț Negoiță își intrase în rolul de avar, aducând doar jucători liberi de contract.

Debutul a fost unul interesant, a avut câteva serii de victorii, chiar pe finalul anului 2013 își trecuse în cont 5 victorii consecutive în campionat și Dinamo urca serios în clasament. Aveam în componență jucători precum Cosmin Matei, Valentin Lazăr, Alexandru Curtean, Dragoș Grigore, Steliano Filip, Cătălin Munteanu, Srgian Luchin, George Tucudean, Ionuț Șerban, Boubacar Mansaly, Cosmin Bălgrădean. Privind în urmă, nu era un lot foarte slab.

Anul 2014 nu începea grozav, asta deoarece lotul nu fusese întărit, dar Dinamo o ținea în șah pe Steaua în Ghencea, deși nu ne comparam la nivel de lot. Dinamo reușea într-un final să încheie anul pe locul 4, la mare diferența față de echipele aflate pe podium. Oricum nu se punea problema să mergem în Europa, deoarece Dinamo intra pe data de 15 mai 2014 în insolvență.

Acea intrare în insolvență a făcut ca Dinamo să înceapă sezonul 2014/2015 cu puține intăriri, revenea Marius Alexe, care se recupera după o accidentare gravă la ligamente, dar nu mai era nicidecum un lot la fel de bun, mai aveam un Rotariu, LazărMatei sau Bilinski, dar Dinamo era în picaj. După 4 înfrângeri în 5 meciuri, printre care și o eliminare în Cupa României împotriva divizionarei secunde CS Mioveni, Flavius Stoican era demis la finalul partidei pierdute cu Viitorul Constanța. Se întâmplă în luna noiembrie a anului 2014.

Următoarea echipă antrenată? Dinamo București. În același sezon, după ce Mihai Teja a fost demis de Nicolae Stanciu, Flavius Stoican revenea pe banca tehnică. Fiasco e puțin spus, Flavius era parcă în război cu toată lumea și fanii dinamoviști erau foarte dezamăgiți de jocul echipei, de felul în care se prezenta Dinamo. Înfrângeri umilitoare cu Chiajna, Iași sau Pandurii,au făcut ca fanii să își piardă cu totul răbdarea și să cânte chiar împotriva antrenorului dinamovist la un meci cu CFR de pe teren propriu, 1-1.

Înfrângerea cu Fcsb de pe Arena Națională din aprilie 2015 a fost finalul de drum în al doilea mandat al lui Stoican, care a reușit 9 puncte în 10 meciuri. Mircea Rednic revenea atunci pe banca lui Dinamo și începea o reconstrucție în adevăratul sens al cuvântului.

58 de meciuri pe banca lui Dinamo, 28 de victorii, 14 rezultate de egalitate si 16 infrangeri

  • Cariera post-Dinamo

Stoican a schimbat multe echipe după plecarea de la Dinamo, a fost 7 etape pe banca Voluntariului, dar a obținut un punct în 7 meciuri, a stat 13 meciuri pe banca Zimbrului Chișinău în 2016, iar în ianuarie 2017 o prelua pe Pandurii Tg Jiu, într-o misiune la fel de disperată precum cea de acum de salvare a echipei de la retrogradare.

Cu un lot format din jucători de eșaloane inferioare, Pandurii s-a luptat până în ultimul minut pentru a se salva de la retrogradare, dar un gol primit în ultimele secunde a trimis echipa gorjeană în liga a doua. Însă Flavius demonstrase că poate face treabă și cu pozitivismul pe care Mureșan dorea să îl imprime la Dinamo. 19 meciuri și 18 puncte obținute pe banca gorjenilor.

A urmat cea mai bună perioada a carierei, două sezoane petrecute la CSMS Iași și a reușit să meargă cu echipa moldoveană în play-off în sezonul 2017/2018. În detrimentul echipei noastre din păcate, o adevărată performanță pentru o echipă modestă, probabil cea mai mare realizare din cariera de antrenor a lui Flavius Stoican. A stat la Iași și în sezonul următor, dar a terminat în afara locurilor de play-off la mică diferentă și ulterior sezonul pe locul 10 in play-out.

A plecat de la Iași după 80 de meciuri, în care a reușit 27 de victorii, 16 rezultate de egalitate și 37 de înfrângeri.

A luat drumul ligii secunde, la Petrolul a rezistat jumătate de sezon la o echipă care își propunea să promoveze, dar nu a confirmat, a plecat în luna decembrie după doar 22 de meciuri (10 victorii, 7 rezultate de egalitate și 5 înfrângeri).

A mers din nou la Tg Jiu, la Viitorul Pandurii Tg Jiu, unde a stat până în luna martie a acestui an (13 victorii, 3 rezultate de egalitate și 7 înfrângeri). A reușit să ducă echipa de liga a doua în semifinala Cupei României, dar nu a rezistat pe bancă până la acel meci.

Ultima echipă antrenată, FCU Craiova lui Mitelu, unde a rezistat în doar 3 meciuri de campionat( o victorie, un egal, o înfrângere), dar aici nu l-aș acuza pentru lipsa de rezultate, a fost decizia patronului aflat în pușcărie să îl demită, deoarece nu a vrut să asculte de indicațiile sale.

Așadar, cariera lui Flavius Stoican nu se află în cel mai bun moment, el a transmis faptul că Dinamo a tras lozul câștigător, dar misiunea lui este una la fel de grea precum cea din 2017, când a mers la Targiu Jiu. Are la dispoziție un lot care are nevoie de intăriri serioase, mai ales în axul central, unde suferim teribil, de la apărare, până în atac.

Nu am nimic cu Flavius Stoican, dar a venit într-un moment foarte greu, în care va trebui să câștige simpatia fanilor, iar asta se va întâmpla doar prin rezultate.

Nu îmi rămâne decât să îi urez succes, deoarece înainte de toate, vreau că Dinamo să se salveze de la retrogradare și dacă el va reuși, cu toții vom avea de câștigat. Dacă nu va reuși, atunci viitorul nostru este sumbru și decizia luată în urmă cu câteva zile ar fi fost catastrofală.

Timpul ne va arăta cum ne situăm…

loading...

Lasă un răspuns