Deschidere de bal!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Fără mari complimente pentru Dinamo stă să înceapă prima tură din cele 10 de maraton fotbalistic din play-off-ul Ligii secunde, sezon 2022-2023. Bat clopotele fix vizavi (amatorilor de dex vis-a-vis), cavalerul în negru respiră în fluier.

Balul poate începe!

Este evident că a dedica ode sau a ridica inutile statui la aproape o săptămâna de la reușita calificării în play off, nu mai prezintă sens. Fără a diminua din meritele jocurilor ce te-au adus în postura de a gusta și din poțiunea norocului, jucătorii echipei noastre și mai ales antrenorul Ovidiu Burcă, vor încerca un prim pas cu dreptul în acest dans în fața unei audiențe numeroase la cum arată cifrele din online cu referire la bilete.

Întâlnim un adversar care ne-a învins în sezonul regular. O înfrângere care l-a momentul respectiv încingea atmosfera în vestiar și creștea presiunea pe umerii antrenorului. Un prim joc în care ai folosit un sistem fără vârf, cu 2 șanse imense de a marca și a-ți mari avantajul pe tabela. Însă vorba neaoșă din fotbal cu razbunatul ocaziilor coroborată cu un joc de amatori în repriza a doua, te-au adus la final în postura de învins.

Perspective de joc

Meciul de mâine nu va semăna deloc cu cel amintit mai sus. Cel puțîn că nivel de joc în care se regăsește Dinamo acum. Chiar dacă trendul ultimelor 2 jocuri a fost unul descendent, Dinamo la acest capitol stă mult mai bine decât în toamnă. Avem o identitate în joc, avem un nucleu pe care Ovidiu Burcă se bazează meci de meci, avem o linie defensivă mult mai sigură.
Argumente suficiente ar spune unii dintre noi pentru o victorie și un start așa cum ni-l dorim.

Totuși, vom avea în față un duel între un fost atacant și un fost fundaș. Adrian Mihalcea versus Ovidiu Burcă.
Vom întâlni o echipă masivă, cu 2 fundași centrali cu talie Vârtej și Lopez, cel din urmă fiind și căpitanul echipei. Cu un atacant cu state de plată și prin Liga 1 la Fc Voluntari, Angelov, sau mai vechea noastră cunoștință „prietenul” Boiciuc, un pivot ce știe să își țină adversarul la distanță și care la acest moment este chiar golgeterul echipei cu 6 reușite în acest sezon.

Mijlocul adversarului nostru de mâine nu conține nume însă am remarcat o medie de vârstă destul de ridicată a celor ce au luat până în acest moment tricoul de titular. Gaitan, Trebotic, Wiktorski, Valentin Munteanu sau Dudu. De obicei vârsta nu e semn de bătrânețe.

De partea cealaltă, Dinamo cred că este într-un moment 0. Un moment de răscruce, de cotitură din punct de vedere al jocului prestat în ultimele etape. Ovidiu Burcă, cred că are capacitatea să gândească acest joc mult mai relaxat, mult mai încrezător și mai orientat către victorie. În fond, Dinamo nu are nimic de pierdut. Și nici Burcă. Dinamo și-a atins obiectivul date fiind condițiile.

Personal, nu îl văd pe Burca să riște un sistem 3-5-2, deși ți-a dat cel mai bun randament cu echipe care au
jucat fotbal și nu s-au închis în propria jumătate așteptând cartea contraatacului. Buzău nu va veni pe Arcul de Triumf să pună în scenă vreo tiki taka. Însă nici vreo fărâmă din Sorin Cartu nu cred că vom vedea duminică.
Dinamo, prin jocul de posesie etalat clar va avea controlul. Eficacitatea în fața porții însă, va decide, cred eu, meciul de mâine. Iar semnele de întrebare nu se opresc aici. Firele de par albe ale lui Ovidiu, vin și de la lipsa unui U19 constant și care să dea siguranță. Dacă Dinamo vrea să obțină ceva din acest playoff, Filip nu trebuie să lipsească din poartă.

Oare, va risca Burcă?

Eu personal cred că NU. Burca va rămâne fidel ideei de joc fără vârf, pentru că nici Țîră și nici Pop nu par într-o formă de zile mari. Singurul meu semn de întrebare va fi Nelut Roșu. După accidentarea din jocul de duminică trecută, nu știu cât de bine s-a recuperat astfel încât să nu riște o recidivă. De aceea, dacă pot paria pe vreo schimbare față de primul 11 de la meciul cu Timișoara, aici aș pune banii. Bena în locul lui Nelut, Gorka mai sus în linie cu Dani Iglesias și în rest formula standard.

Prin introducerea lui Bena vei câștigă și în talie, iar la fazele fixe ale adversarilor vei avea un plus. Îl știm pe Quentin cât de bătăios este și ce atitudine arată în teren ori de câte ori are ocazia.
O astfel de schimbare îți poate crea oportunități. Mai multă siguranță defensivă, mai mari șanse în duelurile aeriene, o mai mare versatilitate în schimbarea sistemului dacă scorul o cere.

Concluzii e clar că vom putea trage abia la finalul jocului. Argumente pentru o victorie mâine sunt destule. Dinamo trebuie doar să joace fără presiune, să se bucure de fotbal si de atmosferă, să lupte din adâncul inimii.
Restul, vin la pachet!

Să auzim de bine!
Să auzim Doar de cei ce ne vor Binele!

loading...

Lasă un răspuns