Derby spectaculos pe Arena Nationala! Dinamo egaleaza dramatic pe final de meci!

Editorial

Dinamo a disputat astazi cel mai important meci al sezonului, iar Florin Bratu si-a dat astazi cel mai important examen din tanara lui cariera de antrenor.

Asa cum va anuntam inca de dimineata, tehnicianul echipei noastre a propus cateva schimbari in primul 11, cateva modificari surprinzatoare. Daca absenta lui Robert Moldoveanu din primul 11 nu a surprins, iesirea lui Daniel Popa din schema a fost surprinzatoare.

Acesta nu doar ca nu a fost titular, dar nici macar pe banca de rezerve. Asta a fost oportunitatea lui Mircea Axente de a demonstra ca este un jucator in care Dinamo sa aiba incredere, sa fie acel atacant pe care ni-l dorim in lot, nu sa regretam ca a fost adus in detrimentul altor fotbalistis mai valorosi. In rest, Sergiu Popovici si Deian Sorescu au fost titulari in premiera intr-un meci de asemenea intensitate.

Ploaia s-a abatut din nou asupra capitalei cu cateva ore inainte de meci, aceeasi vreme bizara ce am vazut-o pe tot parcursul lunii iulie, iar organizatorii nu au tras acoperisul. Oricum si de la nivelul inelului 3 de la T1, acolo unde este masa presei, se putea observa ca gazonul nu s-a prezentat deloc in cele mai bune conditii.

La startul partidei, fanii dinamovisti au oferit o noua coregrafie superba, spre deosebire de oaspeti care au avut un mesaj de tot rasul, cu Gandalf in prim plan.

Meciul a inceput cu cateva minute de intarziere, dupa spectacolul pirotehnic pus in scena de catre fanii dinamovisti. Dupa un start echilibrat, Florin Tanase a avut prim mare ocazie de poarta, acesta a sutat de la 16 metri, dar Penedo s-a intins si a respins mingea in corner. Din cornerul rezultat, in mod absolut incredibil, apararea noastra a lasat o minge sa treaca prin careul de 16 metri si Gnohere a marcat extrem de simplu de la 10 metri. De neconceput sa primesti un asemenea gol intr-un derby, absolut horror defensiva noastra.

Cateva minute mai tarziu Gnohere putea sa paraseasca terenul, dar a primit doar galben dupa un cot aplicat in figura lui Mihai Popescu. Oricum un start nefericit pentru Dinamo, care a primit gol foarte repede.

In primele 20 de minute Dinamo nu a parut deloc in meci, foarte lenti, previzibili, fara nicio idee de joc, mult hazard, iar din pacate gazdele din aceasta seara erau mult mai dezinvolti in exprimare, mai ales dupa golul marcat. Repet, un gol foarte stupid incasat de Dinamo, dupa o gafa URIASA in defensiva. Popovici ii facea marcaj lui Gnohere la corner? Pana in minutul 21, trei stelisti au incasat cartonase galbene, semn ca au fost extrem de agresivi in startul meciului.

Giorgos Katsikas a executat o lovitura libera de la marginea careului (asa am ajuns, sa il avem pe Katsikas executant de faze fixe), dar a trimis slab, in zid. In prealabil Denis Man primise galben dupa o noua intrare dura.  Din pacate primele 25 de minute mi-au aratat un Dinamo destul de fricos, cu putine posibilitati de a pune in pericol poarta adversa, atacantii nostri izolati, iar mijlocul de la care asteptam sa fie punctul forte, a fost din pacate sub nivelul dorit.

O prima actiune mai periculoasa a noastra a avut loc in minutul 28, Sorescu a fost gasit bine de Nistor, a pasat spre Hanca, care i-a pasat in careu lui Axente, dar varful dinamovist s-a intors greu si fundasii stelisti au trimis spre portar.  In minutul 40, desi a fost poate cel mai slab jucator de pe teren si vinovat la gol, Popovici a cadrat primul sut pe poarta, acesta a sutat de la mare distanta, iar Balgradean a respins in corner. Faza a pornit de la Mircea Axente, care a avut o actiune bune in flancul drept.

Total neasteptat, Mircea Axente a egalat in minutul 45, dupa o pivotare de exceptie in careu. Acesta a trimis la coltul lung si Balgradean nu a avut niciun fel de reactie! O executie prin care Axente cu siguranta isi va face mult mai multi sustinatori printre fanii dinamovisti, care au privit cu scepticism transferul sau. Astfel, cele doua echipe au intrat la pauza la egalitate, 1-1. Totusi, asteptam in repriza a doua o evolutie mult mai buna a baietilor nostri, in special in atac.

Dinamo nu a inceput deloc bine jocul, dar trebuie sa recunosc ca am inceput sa impingem jocul din minutul 30, asa, cu mijloacele pe care le avem la dispozitie. Golul lui Axente a venit exact la momentul oportun, mai ales ca si fanii dinamovisti intrasera intr-o zona de letargie.

Repriza a doua a inceput la fel ca prima, cu un sut al gazdelor de la marginea careului, Filip l-a intins serios pe Penedo, care a respins din nou in corner, dar jucatorii nostri au fost mult mai atenti si au respins in aut de margine. Penedo a intervenit inca o data salvator la o lovitura libera executata de Balasa. Din pacate, fazele fixe au fost punctul nostru nevralgic. Am primit o noua penibilitate de gol in minutul 56. Nu pot sa cred ca am primit asemenea goluri in derby, sa fii atat de neatent la fazele fixe, de neconceput. Penedo a primit gol direct din corner, incredibil ce gafa…

Popovici nu este foarte sigur in aparare, dar in plan ofensiv arata bine. Acesta a mai sutat inca o data periculos spre poarta lui Balgradean, de data aceasta cu piciorul drept, dar sutul lui a trecut putin peste poarta.

Desi parea din ce in mai greu de crezut ca Dinamo va reveni, Dan Nistor a catapultat mingea in poarta lui Balgradean din interiorul careului in minutul 61! 2-2 la DINAMO! Spirit de lupta din partea cainilor nostri! Nistor a primit o pasa extraordinara de gol de la Sergiu Hanca. Capitanul nostru face din nou meci mare impotriva rivalilor! Hanca a fost schimbat cateva minute mai tarziu, Gomelt a debutat in derby in minutul 64.

Dan Nistor a executat bine o faza fixa de la 25 de metri, dupa ce Sorescu a furat un balon de la adversari. Nistor l-a gasit bine pe Popescu in careu care a incercat sa retrimita in centru,dar Balgradean a retinut. Minute bune de joc ale baietilor nostri, care si-au revenit dupa golul incasat. Chiar dupa gol Mircea Axente i-a lasat locul in teren lui Moldoveanu.

Din pacate, o noua eroare in defensiva noastra si scorul a devenit 3-2 in minutul 68. Spectaculos derby, dar asta vine sa demonstreze problemele noastre din aparare. Florinel Coman a realizat dubla dupa ce a fost lasat liber in interiorul careului. Din nou, fara cuvinte cum ne aparam. Dinamo din nou a trebuit sa alerge dupa egalare. Salomao a avut si el o prima actiune mai reusita in flancul drept, si-a depasit omul, dar a sutat din pacate pe langa poarta. Ultima schimbare a venit in minutul 75, Ivan Pesic a revenit in teren, a fost scos Deian Sorescu.

Dinamo a avut o noua oportunitate buna, o noua lovitura libera din preajma careului, dar Dan Nistor a trimis pe langa poarta lui Balgradean de la 25 de metri, putin lateral. Dinamo a incercat sa preseze, sa reuseasca egalarea, dar stelistii au inceput sa se apere in jumatatea lor. Ivan Pesic a avut o sansa buna, a primit o minge lunga, a scapat din marcaj, dar a fost blocat in ultimul minut de adversari. Dar din cornerul rezultat a venit izbavirea.

In minutul 89, DINAMO DA LOVITURA IN URMA UNUI CORNER! MIHAI POPESCU TRIMITE CU SETE IN POARTA LUI BALGRADEAN! Un gol la care nu ma asteptam trebuie sa recunosc, dar a venit cum nu se putea mai bine!!! Pseudofanii stelisti au fost redusi la tacere instant si galeria DINAMOVISTA a sarbatorit asa cum se cuvine acest gol. In ultima secunda de joc, Nistor a avut golul victoriei in gheata sa, dar a trimis peste poarta de la 16 metri!

Un meci incredibil de spectaculos, in care Dinamo a reusit de fiecare data sa revina dupa ce a fost condusa, asta demonstreaza ca echipa are caracter, avem spirit de lupta, Florin Bratu a stiut sa le imprime baietilor asta. Dar trebuie sa remarc si fragilitatea defensiva, foarte usor am primit golurile, practic ar fi trebuit sa castigam acest meci daca eram 10% mai atenti in aparare.