AcasăStiri DinamoDeclarații dure din partea noului conducător de la Dinamo

Declarații dure din partea noului conducător de la Dinamo

Dinamo a pierdut meciul cu Steaua, scor 2-0, o partidă în care echipa noastră nu s-a ridicat la nivelul disputei, dar și arbitrajul a fost unul care ne-a dezavantajat clar.

Dinamo a pierdut meciul cu Steaua, scor 2-0, o partidă în care echipa noastră nu s-a ridicat la nivelul disputei, dar și arbitrajul a fost unul care ne-a dezavantajat clar.

Noul președinte executiv al clubului, Andrei Nicolescu, a vorbit despre meci, despre faptul că jucătorii au fost timorați, despre arbitraj și acesta a transmis un mesaj clar referitor la dreptul celor de la CSA de a promova:

„Sunt supărat pentru rezultat, dar la nivelul acesta, dacă faci minime greșeli, jocul te pedepsește. I-am simțit un pic timorați pe jucători. Puțini dintre ei au experiență în meciuri pe un asemenea stadion, cu asemenea atmoseră. Cred că asta i-a făcut să facă acele greșeli pe care nu mi le explic. Pe de altă parte, azi n-a fost un arbitraj prea inspirat. Dacă luăm să comentăm fiecare fază, o să vedeți că am fost dezvantajați!

Asta e, greșeala e umană! Dacă vom avea VAR – și o să avem de la anul! – niciunul dintre goluri nu ar fi fost validat! Noi ne gândim că o să fim în Liga 1 și o să avem VAR”, a spus Andrei Nicolescu, la plecarea din Ghencea.

„Eu am spus deja, e o utopie să vorbim despre dreptul Stelei de a promova de anul acesta. Mie mi se pare foarte greu și anul viitor. Există suficiente pârghii în sistemul juridic românesc care să se opună unor abuzuri! Eu văd ce se întâmplă ca pe un abuz, dar nu e treaba mea! Nu cred că va fi posibilă o asemenea decizie (n.r. – ca Steaua să poată promova încă de anul acesta)”, a transmis Andrei Nicolescu la plecarea de la stadion.

„N-o să mă vedeți intrând în hora aceasta a fotbalului românesc, de a arăta cu degetul arbitrajului. Eu ce pot să le fac? Să le întind sau să nu le întind mâna. Azi nu le-am întins mâna! Avem atâția specialiști, sunt atâția oameni care pot analiza. Eu ce să le zic?”, a spus antrenorul lui Dinamo.

Marius Avram, fost arbitru internațional, a susținut că golul doi marcat de Bogdan Chipirliu în Ghencea ar fi trebuit anulat. Conform regulamentului menționat de Marius Avram, golul secund al lui Chipirliu ar fi trebuit anulată, pentru că atacantul Stelei n-avea voie să stea în careu și să joace mingea în momentul executării loviturii libere de către Oncescu.

”Atunci când se execută o lovitură liberă din propria suprafață de pedeapsă, toți ceilalți jucători adverși trebui să fie în afară. Dacă, totuși, e un jucător în careu, el nu are voie să atace, să dispute mingea, altfel, lovitura liberă trebuie repetată.

Dacă el stătea acolo și nu ataca mingea, nu comitea nicio greșeală. Arbitrul asistent ar fi avut cel mai bun unghi, dar am remarcat ceva, Găman nu avea cască, nu știu de ce. Golul doi al Stelei e înscris în condiții neregulamentare”, a spus Avram, la Digi Sport Special.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare