AcasăCS DinamoDecizie ciudată: Vali Ghionea a plecat la rivali

Decizie ciudată: Vali Ghionea a plecat la rivali

Dinamo a anunțat săptămâna trecută despărțirea de Vali Ghionea, un lider al echipei și cel mai bun marcator român în Champions League.

Dinamo a anunțat săptămâna trecută despărțirea de Vali Ghionea, un lider al echipei și cel mai bun marcator român în Champions League.

,,Au fost trei sezoane frumoase, timp în care ne-ai încântat cu stânga ta spectaculoasă și finalizările ei de efect. Ai fost căpitanul echipei Dinamo, ai fost primul care a ridicat trofeele pe care le-am câștigat în acest răstimp, ai dus toate bătăliile pe semicercul EHF Champions League. Îți mulțumim, Vali, pentru toate momentele frumoase pe care le-am trăit împreună și îți dorim succes în tot ceea ce vei face de acum înainte!” a fost mesajul clubului.

Ceea ce părea doar un zvon a devenit realitate, Vali Ghionea a semnat cu Steaua.

OFICIAL. Vali Ghionea este jucătorul Stelei! Extrema dreapta a semnat contractul cu echipa noastră în prezența conducerii clubului. Ghionea a jucat în ultimele trei sezoane la Dinamo și este unul dintre cei mai importanți jucători români.

”Sunt bucuros că am ajuns la Steaua, un club de tradiție în handbalul românesc. Sper să ajut cu experiența mea și sunt sigur că vom avea rezultate bune”, a declarat Valentin Ghionea, cel care a semnat cu Steaua pentru două sezoane”, a precizat gruparea ”militarilor” pe pagina oficială de Facebook.

Vali Ghionea a jucat în nu mai puțin de 15 ediții în cea mai importantă competiție intercluburi. Are 3 prezențe cu Dinamo, 3 cu Pick Szeged, 1 cu HCM Constanța, 6 cu Wisla Plock și 2 cu Sporting Lisabona! În cele 15 sezoane de Ligă a marcat 554 de goluri.

Acesta a jucat și la două campionate Mondiale, alături de naționala României, în 2009 și 2011. În tricolor, Ghionea a marcat peste 700 de goluri, în cele 150 de apariții.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare