Decizia luată de MTS

Stiri Dinamo

Scris de:

Un impediment major pentru desfășurarea competițiilor sportive, mai ales în ligile inferioare, l-a reprezentant obligativitatea utilizării testelor PCR.

De astăzi, acest lucru nu mai este valabil și de acum sportivii pot folosit testele rapide pentru sportive, ale căror costuri sunt aproximativ 10% din testele PCR. Practic vor fi economii importante, aici includem și Dinamo:

„Ministrul Tineretului și Sportului, Eduard Novak, și Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, au semnat ordinul comun nr.197/462/2021, care va permite folosirea testelor rapide pentru sportivi.

Testarea sportivilor se va putea face și prin metoda testelor rapide. Aceste teste sunt recomandate pentru utilizare numai în anumite condiții și de către profesioniști, fiind considerate valabile doar dacă sunt făcute în unități avizate de Ministerul Sănătății și efectuate în conformitate cu metodele aprobate de Ministerul Sănătății, prin Ordinul ministrului sănătății nr. 1.513/2020, la fel ca și testele RT-PCR.

Lista unităților avizate se regăsește pe pagina Ministerului Sănătății. Această modificare de reglementare atât de așteptată va face activitatea sportivă mai accesibilă, inclusiv pentru amatori, și va ușura presiunea financiară care a generat constrângeri și dificultăți în lumea sportului, date fiind costurile semnificativ mai mici ale acestor teste, prin comparație cu cele RT-PCR”, anunță MTS.

Dinamo debutează vineri seară în play-out, acolo unde avem de disputat 9 finale pentru salvarea de la retrogradare.

Dusan Uhrin va debuta pe banca tehnică a lui Dinamo în duelul de la Giurgiu, un meci în care sperăm că echipa noastră să obțină un rezultat pozitiv ,de ce nu, chiar o victorie care să întrerupă seria negativă din campionat. LPF a anunțat între timp și programul rundei cu numărul trei din play-off/play-out. Va fi un meci special la Mediaș, deoarece Uhrin a antrenat în această stagiune echipa medieșeană.

Mai jos aveți programul rundei cu numărul trei, anunțat de LPF:

Vineri, 23 aprilie

Ora 17.30 UTA Arad – FC Hermannstadt

Ora 20.30 Gaz Metan Mediaș – Dinamo

Sâmbătă, 24 aprilie

Ora 17.30 Astra Giurgiu – FC Argeș

Ora 20.30 CFR Cluj – Universitatea Craiova

Duminică, 25 aprilie

Ora 15.00 Chindia Târgoviște – Politehnica Iași

Ora 19.15 FC Botoșani – Academica Clinceni

Ora 21.30 FCSB – Sepsi OSK Sf. Gheorghe

Luni, 26 aprilie

Ora 20.30 FC Voluntari – Viitorul Constanța

loading...

Lasă un răspuns