Decizia luată de Burcă înainte de startul sezonului

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de meciul cu Progresul Spartac, primul meci din noul sezon al ligii secunde.

Dinamo a câștigat ultimul meci amical ieri, disputat împotriva celor de la Tunari, scor 2-0. Moura și Pop au marcat pentru echipa noastră, care se gândește de acum înainte doar la meciul cu Progresul, de joi, care nu se știe momentan unde se va disputa, Buftea ori Clinceni.

După amicalul de ieri, 2-0 cu CS Tunari (Liga 3), Ovidiu Burcă le-a dat liber jucătorilor săi până duminică, la ora 22:00, urmând ca apoi să intre în cantonament. Tehnicianul roș-albilor a decis ca jucătorii să stea în cantonament la baza de la Săftica până după partida de joi, conform GSP.

Fotbaliștii lui Dinamo se vor antrena zilnic la baza de lângă București, antrenamentele fiind programate la ora 18:00, ora de start a meciului cu Progresul Spartac.

,,Tot ce facem de când am venit aici, este să ne planificăm primul meci, devine esențial, faci până la primul meci. De acolo în jos, planificăm toată muncă noastră. Cunosc foarte bine Progresul Spartac, au un antrenor care este de 5-6 ani la nivelul echipei, îl cunosc bine, un antrenor curajos,, îi place jocul de posesie. A construit echipa de mult timp, specific pentru modelul de joc.

Știu ce au de făcut, o echipă bine pregătită fizic, cu foarte mare intensitate. Deși pare că întâlnim  echipa nou-promovată, noi nu am avut mult timp la dispoziție. Trebuie să câștigăm primul meci, mergem cu pași mici, din aproape în aproape, sperăm să readucem spiritul echipei de a merge și a câstiga contra oricărui adversar”, a declarat antrenorul lui Dinamo.

Referitor la sistemul de joc, Ovidiu Burcă a explicat cum vede el situația: ,,În general sistemul de joc îl croiesc jucătorii, caracteristicile lor, nu sunt un tip foarte închistat, sunt flexibil. Cred că pentru început vom juca cu 4 fundași pe linia de fund. La centru mă gândesc care este cea mai bună soluție, trei mijlocași centrali, triunghi cu vârful în sus sau jos, asta depinde de ce îmi vor arată jucătorii în meciurile care vor urmă. Trei atacanți, un atacant pivot și două extreme”

Concluziile lui Burcă după ultima victorie!

1-0 cu SC Popești Leordeni, 2-1 cu CSO Plopeni și 2-0 cu CS Tunari sunt rezultatele obținute de Dinamo de la numirea lui Ovidiu Burcă, însă antrenorul anunță că echipa este departe de așteptările sale. Tehnicianul își dorește să consturiască o echipă care să se bată cu șanse reale pentru promovarea în Superligă, iar, pentru asta, conducătorii din „Ștefan cel Mare” continuă discuțiile cu anumiți jucători.

„Echipa este încă departe de ceea ce mi-aș dori să se întâmple. Zi de zi construim o fundație care să ne ajute să construim o formație care să se lupte pentru locurile de promovare. Conducerea mai este în discuții cu anumiți jucători.

Din păcate, jucătorii din România buni sunt foarte scumpi, iar în străinătate e cu noroc să vezi în câteva zile un jucător care să fie la un nivel ridicat. Noi ne dorim să jucăm pe Arcul de Triumf, un acord de principiu, verbal avem, dar rămâne de văzut dacă se va și concretiza”, a declarat Ovidiu Burcă, potrivit Pro Arena.

Echipa folosită de Dinamo împotriva celor de la CS Tunari:

Dinamo: Oncescu – Moura, Giafer, Dudea, Amzăr – Buleică, N. Roșu – Bordușanu, A. Bani, V. Lazăr – Buhăescu
Au mai jucat: Fara, Crețu, A. Șerban, Țone, Cr. Ionescu, Bobea, I. Roșu, An. Florescu, Al. Pop
Antrenor: Ovidiu Burcă.

CITESTE SI

Zavaleanu lămurește zvonurile apărute în presă!

Ce se întâmplă cu Esanu

loading...

Lasă un răspuns