Debut in Champions League

CS DinamoStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo are parte de un adversar dificil la debutul in noua editie a Velux Champions League, Elverum fiind o echipa care ne-a batut de doua ori in editia trecuta a competitiei. 

Dulaii aveau un moral bun inaintea acestui meci, in orimele doua partide oficiale din acest sezon consemnand doua victorii contra celor de la Dobrogea Sud. 

Spectacolul din tribune a inceput cu 10- 15 minunte inainte de startul partidei cand cei de la PCH au incins atmosfera din sala Polivalenta Dinamo. 

Inceputul de meci este echilibrat, primele 10 minute aducand o diferenta de doar doua goluri pentru echipa noastra, Komogorov reusind sa puncteze de doua ori.

Nordicii au aratat foarte bine in primele minute, reusind sa reziste atacurilor noastre, portarul Nergaard avand nu mai putin de 4 interventii importante.

Jumatatea primei reprize aduce un rezultat de egalitate 5-5 , dupa 15 minute in care s-a jucat extrem de repede de la o poarta la alta. Cel mai periculos jucator al nordicilor in primul sfert  a fost Lukas Sandell, iar de partea noastra Komogorov si Bannour au fost principalul pericol.

Minutul 22 consemneaza tot egal intre cele doua echipe, nordicii cer time-out, inscriu pentru 8-7, dar ai nostri profita de eliminarea lui Polkar si inscriu repede prin Kuduz si Mousavi. Dulaii rateaza insa desprinderea la doua goluri, portarul Negaard reusind sa apere o aruncare de la 7 m. 

Minutul 26 marcheaza o cadere in jocul nostru, ratam nepermis de mult, suntem prinsi pe contraatac si Elverum se distanteaza la doua goluri, nordicii fiind absolut letali pe fazele rapide ale jocului.

Se joaca din nou extrem de repede de la o poarta la alta, ritmul este unul extrem de alert, cele doua echipe parand sa fie de forte egale. Kuduz aduce egalitatea pentru Dinamo in minutul 28 prin doua goluri consecutive,  iar Gavriloaia ne aduce in avantaj cu un minut inainte de finalul reprizei. Rezultatul dupa prima jumatate de ora: 12-11 pentru alb-rosii.

Dinamo incepe bine repriza secunda, Sandru inscrie dupa un atac prelungit si scorul devine 13-11. Nordicii rateaza urmatorul atac si Dinamo are sansa sa se desprinda la 3 goluri dar Descat rateaza incredibil. Missaoui are doua interventii fabuloase, Dinamo inscrie prin Savenco si pentru prima data ne desprindem la 3 goluri in minutul 4 al reprizei secunde. 

Savenco sufera a doua eliminare de doua minute in minutul 6 al celei de a doua jumătăți, iar Missaoui isi continua interventiile fantastice. Din pacate nu reusim sa incriem in inferioritate, Elverum ne taxeaza cu un gol de la o poarta la alta si scorul devine 14-13. Minutul 10 consemneaza un avantaj de un singur gol, portarul celor de la Elverum aparand a doua lovitura de la 7 metri in fata lui Descat.

Kuduz este unul dintre cei mai buni dinamovisti in prima jumatate a reprizei secunde, croatul tragand efectiv echipa dupa el. Egalitate la 16 la jumatatea actului secund si jocul ramane in continuare unul extrem de echilibrat.

Un moment important are loc in minutul 17, Szasz obtine 7 m si eliminare iar Zulfic o aduce pe Dinamo in avantaj. Dulaii profita de superioritate si scorul devine 19-17 pentru ai nostri. Din pacate si nordicii inscriu repede, dar ultimele 10 minute o gasesc pe Dinamo in avantaj cu un gol. 

In minutul 23, profesorul Stefan cere timp de odihna la scorul 21-20 pentru Dinamo. Descat inscrie si alb-rosii se duc din nou la 2 goluri, cu 5 minute inainte de fluierul final. Din pacate, Sandell, cel mai bun jucator al celor de la Elverum, inscrie, Gavriloaia rateaza si tesiunea atinge cote maxime. Cu 4 minute inainte de sfarsitul jocului, Descat marcheaza si o duce pe Dinamo la un avantaj de doua goluri.

Nordicii egaleaza cu doua minute inainte de final si meciul este clar unul interzis cardiacilor. Zulfic inscrie, nordicii gresesc si atacam in minutul 28 si 30 de secunde avand un gol avantaj. GOOOL Komogorov si Dinamo este foarte aproape de prima victorie, moment in care sala Dinamo este un adevarat vulcan. 

Descat rateaza incredibil la următoarea faza, ei insriu repede si ultimele secunde sunt extrem de tensionate.

Se cere time-out. Dinamo are atacul si un gol avans in ultimele 10 secunde. Stefan le da ultimele indicatii dulailor. „Nu pierdem mingea. Nu aruncam la poarta.” Ce a fost surprizantor dupa reluarea jocului, norvegienii nu au miscat. La propriu, le-au lasat alor nostri cale libera catre poarta, ei stand in jumatatea noastra de teren, in speranta ca vom rata si vor avea sansa egalarii. Sandru marcheaza insa si asigura victoria lui Dinamo, 26-24.

VICTIORIE DINAMO!!! Debut fabulos in Champions League.

loading...

Lasă un răspuns